Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Celníci rozbili gang obchodníků s heroinem

  14:04aktualizováno  14:04
Celkem 20 kurýrů, kteří přiváželi do ČR heroin a látky k jeho výrobě, zadrželi v uplynulých třech měsících v rámci akce Kladivo na českém území celníci. Zároveň se jim podařilo v sobotu dopadnout v Praze Albánce, který je podezřelý, že obchody s drogami řídil. Drogy proudily do ČR po takzvané Balkánské cestě z jihovýchodu Evropy a byly odtud distribuovány do dalších západoevropských a severoevropských zemí.
Ukončení akce Kladivo předcházelo sobotní noční zadržení dvou českých občanů - kurýrů, kteří cestovali z Holandska do Prahy v linkovém autobuse. Celníci u nich na česko-německém hraničním přechodu Rozvadov objevili celkem 82 kilogramů látky paracetamol s příměsí kofeinu. Chemikálie se užívá k výrobě heroinu a s drogou se míchá v poměru tři ku jedné.

"Znamená to, že ze zadrženého množství látky lze vyrobit téměř 110 kilogramů heroinu, přičemž pouhý gram stojí na drogovém trhu tisíc korun," uvedl Novák. Doplnil, že drogu přiváželi kurýři po Balkánské trase do ČR, zde byla míchána a ředěna s chemikáliemi. Po úpravách ji kurýři dodávali na drogové trhy v ČR, Itálii, Německu, Švýcarsku a ve skandinávských zemích.

Krátce po zajištění kurýrů na hranicích dopadli celníci společně s policí v Praze Albánce, který patrně obchody s drogami řídil. V jeho bytě nalezli 1,5 kilogramu heroinu a kilogram chemické látky na výrobu této tvrdé drogy.

"Zadrženým hrozí až 15 let vězení," dodal Novák. Neupřesnil však, z jakých trestných činů vyšetřovatel kurýry a také cizince obvinil. Podle něj nelze ani odhadnout množství heroinu, které se v uplynulých měsících podařilo gangu prodat.
Novák jen doplnil, že půjde "o skutečně velké množství drog". Podle náměstka brněnského ředitele celníků spolupracovali na akci Kladivo celníci z celé ČR s policií a s Úřadem vyšetřování ČR.

Zátahem se podle Nováka podařilo rozbít jeden z největších gangů obchodujících ve střední Evropě s drogami. Heroin patří společně s pervitinem v rámci tvrdých drog mezi českými narkomany k nejužívanějším návykovým látkám.

Výběr zásahů od roku 1997, při nichž bylo v ČR odhaleno velké množství heroinu

Noc na 26. března 1997 - Celníci a policisté na česko-rakouském hraničním přechodu Dolní Dvořiště objevili 15,65 kilogramu vysoce kvalitního heroinu za deset milionů korun.
První čtvrtletí 1997 - Po skončení šestnáctiměsíční akce Originál policie zatkla šéfy gangu, který organizoval obchod s heroinem a jeho dovoz z ČR do Švýcarska a Německa. Zajistila 600 tisíc dávek heroinu za více než 60 milionů korun.
Červen 1997 - Úspěchem skončila čtyřletá mezinárodní operace Andromeda. Zatčen byl hlavní šéf kosovsko-albánského gangu, který obchodoval s drogami po celé Evropě. Během operace policisté zadrželi 100 kilogramů heroinu a 96 lidí.
7. srpna 1997 - Při akci Chodec policie zatkla jednoho z největších dodavatelů heroinu v centru Prahy. Začátkem srpna zároveň policie ukončila i akci s krycím názvem Rock. Během obou operací policie zadržela čtyři lidi a zabavila 31.600 dávek heroinu, 2600 dávek pervitinu, čtvrt kilogramu efedrinu a zlikvidovala tři laboratoře na výrobu pervitinu a braunu.
4. února 1998 - Na hraničním přechodu Dolní Dvořiště zajistili celníci přes deset kilogramů velmi čistého heroinu za 20 milionů korun. Drogu našli v osobním voze se švýcarskou poznávací značkou, který směřoval do Rakouska.
23. dubna 1998 - Při protidrogové operaci Kanál zajistili policisté s celníky na českém území 120 kilogramů heroinu za téměř 290 milionů korun.
Konec května 1998 - Celníci na hraničním přechodu se Slovenskem v Lanžhotu na Břeclavsku objevili 82 kilogramů heroinu. Droga byla ukryta ve vozidle vezoucím textil z Turecka do ČR. Její cena činila 82 milionů korun.
Konec února 1999 - Šedesát kilogramů heroinu odhalili pražští celníci v zavazadlovém prostoru vozidla dvou českých občanů.
22. června 1999 - Při zátahu na obchodníky s drogami policie zadržela osm lidí, mezi nimi dva pracovníky úřadu vyšetřování v Brně. Jeden z policistů měl u sebe 25 kilogramů heroinu za téměř 30 milionů korun.
Říjen 2000 - Detektivové z Národní protidrogové centrály při operaci Press zadrželi dva Čechy a dva cizince, kteří distribuovali mezi narkomany v ČR zhruba 20 kilogramů bílého heroinu v hodnotě 20 milionů korun.
11. prosince 2000 - Největší zásilku heroinu v roce 2000, vážící 70 kilogramů, našli celníci v kamionu, který měl do ČR dopravovat textil z Turecka. Zásilku vytipoval celní úřad v Havlíčkově Brodě na základě spolupráce s celníky v Hradci Králové.
7. února 2001 - Téměř 88 kilogramů heroinu za zhruba 88 milionů korun na drogovém trhu zadrželi celníci na česko-slovenském hraničním přechodu Břeclav-dálnice. Drogy byly ukryty v podvozku nákladního auta, v němž se vraceli do ČR dva čeští občané.
12. května 2001 - Celníci na česko-německém hraničním přechodu Rozvadov objevili u dvou českých kurýrů cestujících v linkovém autobuse z Holandska celkem 82 kilogramů látky paracetamol s příměsí kofeinu. Chemikálie se užívá k výrobě
heroinu a s drogou se míchá v poměru tři ku jedné. V Praze celníci dopadli Albánce, který je podezřelý, že obchody s drogami řídil. V uplynulých třech měsících bylo v rámci akce Kladivo zadrženo celkem 20 kurýrů, kteří přiváželi balkánskou cestou do ČR heroin a látky k jeho výrobě. Drogy pak byly distribuovány do zemí západní a severní Evropy.

Zabavená chemická látka

Autoři: ,


Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Je to urážka Vladimira Putina, odsoudilo Rusko útok Západu na Sýrii

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek označil za teroristický čin středeční...

Západní útok na Sýrii bude mít důsledky. Prohlásil to ruský velvyslanec ve Washingtonu Anatolij Antonov. Vojenský zásah...

Další z rubriky

Z nádrže v pražských Stodůlkách policie vylovila utonulého muže

Kolemjdoucí našli v nádrži v pražských Stodůlkách mrtvého plavce

V retenční nádrži v Praze-Stodůlkách našli ráno kolemjdoucí tělo mrtvého muže. Policie vyloučila násilnou smrt. Muž si...

Muž zapálil karavan, v němž spali tři lidé. Policie pachatele obvinila

Karavan hořel 14. dubna v areálu Nákladového nádraží Žižkov v Praze 3.

Pražští policisté obvinili muže ze zapálení karavanu, ve kterém v tu chvíli spali tři lidé. Při požáru přišli o život...

Novorozeně nalezené v popelnici v Teplicích někdo zabil, ukázala pitva

(Ilustrační snímek)

Novorozence nalezeného ve čtvrtek v popelnici v Teplicích někdo usmrtil. Prokázala to soudní pitva. Kriminalisté nyní...

Najdete na iDNES.cz