Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Celníci nepustili holandského umělce přes hranice

aktualizováno 
Praha - Pokud vypadáte jen trochu výstředně, do České republiky se v době zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky nedostanete. Alespoň takovou zkušenost si údajně z českých hranic údajně odvezl holandský performer chorvatského původu Duro Toomato ze souboru Subtheater, který mířil do hlavního města na festival pouličního umění a performance Akční Praha.

Festival Akční Praha pořádá Linhartova nadace v prostoru NoD a volně navazuje na jiný performerský festival Parní válec. Akční Praha se do metropole vrátila po dvouleté přestávce. Zatímco první ročník byl ve znamení výtvarných projektů, druhý organizátoři zasvětili domácím i zahraničním  divadelníkům.

Subtheatre, kteří vznikli v roce 1993 a proslavili se akcemi v centru v Amsterdamu, například jízdou na čelním skle tramvaje a imrovizacemi s kolemjdoucími chodci, měli být lákadlem festivalu.

"Duro mi v sobotu večer zavolal, že je na cestě zpátky do Holandska. Od hranic ho vrátili prý kvůli modré barvě vlasů s tím, že je prý odpůrce globalizace," líčí produkční festivalu. Adéla Jílková z Linhartovy nadace.

Subtheatre se měli představit na přehlídce již v  první, zahajovací den. V programu festivalu tak vznikla díra. "Na takové problémy jsme při přípravě festivalu vůbec nepomysleli. Domnívali jsme se, že potíže by mohly nastat až příští týden," podotýká produkční.

"Neznám přesné důvody, proč Dura Toomata nepustili přes hranice, ale je to ostuda. Subtheatre je renomovaný soubor, který mířil na mezinárodní festival. Pokud šlo opravdu jenom o barvu vlasů, tak to připomíná chování úřadů za komunistů. Tehdy  také například stíhali mladé lidi za dlouhé vlasy a nonkonfromní vzhled," tvrdí Marta Smolíková z nadace Open Society fund, která podpořila festival částkou čtyřicet tisíc korun.

Vysokou dotaci, sto tisíc korun obdržela Akční Praha i od ministerstva kultury. "O tom, že Subtheatre nepřijedou jsem se dozvěděla na zahájení festivalu. Chápu, že ministerstva vnitra i financí se musí starat o ochranu svých hostů, ale  mezi lidmi  se musí důsledně rozlišovat. Subtheatre měli navíc smlouvu o účinkování na festivalu, takže snad bylo jasné, že nejedou protestovat," neskrývá své rozhořčení ředitelka odboru umění na ministerstvu kultury Pavla Petrová.

"Chybou souboru ovšem je, že se neozvali přímo z hranic, když nastaly problémy. Takhle se nedalo vůbec nic dělat," dodala Petrová.

Podle Adély Jílkové se performeři prostě urazili. "Nedozvěděla jsem se od něj, ani na kterém přechodu byli,"říká Jílková. Duro Toomato se zatím k případu nevyjádřil, protože s kontakt s ním je možný pouze emailem. Na otázky Mf DNES odpověď zatím nepřišla.

"Stížnost na to, co se stalo musí podat organizátoři festivalu. Open society fund ovšem podporuje občansko - právní hlídky, takže podobné případy, jako incident souboru Subtheatru budeme sledovat," tvrdí Marta Smolíková.

 

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Čínský zákaz dovozu odpadů je příležitost pro recyklaci, tvrdí šéf odpadářů

Nákladní loď společnosti CMA CGM.

Od začátku roku přestala Čína dovážet ze světa čtyřiadvacet druhů odpadu. Rozhodnutí dopadá i na Česko, které má...

Studenti z Třebíče smontují auto pro silničáře, výrobci tomu nevěřili

Limitovaná edice nákladního vozu Tatra Phoenix Präsident připomíná 120 let od...

Studenti třebíčské průmyslové školy budou vlastními silami stavět nákladní auto. Za 1,65 milionu korun ho pro ně koupí...

Návrh otevřít znovu velké obchody o státních svátcích poslanci odmítli

(Ilustrační snímek)

Velké obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních zůstanou dál při některých státních svátcích zavřené. Zrušení zákona,...

Najdete na iDNES.cz