Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Vražda v dolnosaském Celle vrazila klín mezi zastánce a odpůrce migrace

  • 323
Městem Celle na severu Německa pohnula před pár měsíci vražda oblíbeného učitele íránského původu rukou afghánského migranta. Ačkoliv se ukázalo, že zločin neměl etnický motiv, obyvatelé města, kde úřady ubytovávají stovky běženců, začali pochybovat o soužití s migranty.

Mehdí Hushmand žil v Německu třicet šest let. Ve městě Celle nedaleko Hannoveru učil na střední škole matematiku a přírodní vědy. Mezi svými žáky a sousedy byl velice oblíbený.

Vražda 55letého učitele na počátku února proto zaplnila stránky místních novin. Hushmandovo tělo objevil ve sklepě jeho domu jeden z jeho kolegů. „Šel ho hledat do domu, když Hushmand nepřišel ráno do školy a nikdo se mu nemohl dovolat,“ uvedla tehdy televize Norddeutscher Rundfunk

Větší šok však přišel tehdy, když vyšlo najevo, že hlavním podezřelým je nově příchozí migrant z Afghánistánu, se kterým se Hushmand spřátelil. „Jistě, že jsme o tom všichni mluvili. Pro malé město jako je Celle je tohle neobvyklé a vražda je vážná věc,“ řekl 53letý soused zavražděného Oliver Spiess webu The New York Times.

Hushmand s migranty soucítil. Sám emigroval do Německa v roce 1979, když v jeho rodném Íránu vypukla islámská revoluce proti vládě šáha Rézy Páhlavího. Země se obrátila k teokracii v čele s šíítským duchovním ajatolláhem Rúholláhem Chomejním. Vzdělaný Hushmand získal v Německu akademický titul i občanství a začal učit na střední škole.

V posledních měsících, kdy do Německa přijíždí mnoho lidí z Blízkého východu, získal Hushmand i další povolání. Ve městě se osvědčil jako překladatel v uprchlickém táboře. Jeho mateřské farsí (moderní perština pozn. red.) je podobné jazyku darí, který je je jedním ze dvou úředních jazyků Afghánistánu. V Německu požádalo jen loni o azyl více než 150 tisíc Afghánců.

Učitel chtěl za ženu mladou Afghánku

Ze země sužované Talibanem i Islámským státem přijel i jeho 58letý vrah. V Celle se usadil s manželkou a šesti dětmi loni na podzim. Podle Hushmandova kamaráda Wernera Gläsera je postarší učitel vzal pod svá křídla. Nemocnou matku rodiny navštěvoval v nemocnici a dětem koupil boty. „Mehdí byl sám uprchlík. Věděl, jaké to je, být cizincem v cizí zemi,“ popsal Gläser.

Uprchlická krize

Hushmand uprchlíky ubytovával i přímo ve svém domě, kde ho Afghánec v noci z 8. na 9. února také zabil. Když se ke svému činu na konci března doznal, uvedl, že šlo o osobní rozepře. Rozvedený a bezdětný učitel totiž trval na sňatku s jeho 19letou dcerou.

Podle mluvčího státního zastupitelství v Celle Larse Janssena oba muži celou záležitost v osudovou noc probírali u Hushmanda doma. Podle webu Cellesche Zeitung se debata v rodinném domě na ulici Lodemannweg zvrhla a učitel skončil ubitý k smrti kamenem a kovovou tyčí.

Podle Janssena neexistují žádné důkazy o vztahu Hushmanda a mladé dívky. Důchodce Gläser tomu nejprve nevěřil, ale později došel k názoru, že je možné, že Hushmand nabídl mladé dívce manželství, aby tak zajistil její rodině trvalý pobyt v Německu.

Dříve rodiště britských panovníků, dnes uprchlický tábor

Pro Celle, kdysi sídlo Hannoverské dynastie, která v 18. století ovládla na dvě století britský trůn, to byla velká kauza. Vražda učitele rukou jednoho z migrantů vyvolala v období uprchlické krize rozruch. I když je nyní vrah dopaden, v obyvatelích se probudila nejistota z života po boku migrantů.

Magistrát v Celle navíc narozdíl od ostatních německých měst zažádal o přiřazení migrantů. Plánuje je ubytovávat v budovách, ve kterých za studené války sídlila britská armáda. K třem tisícům migrantů, kteří žijí ve městě již dnes, má během tohoto roku přibýt dalších 500.

Ačkoliv starosta Dirk-Ulrich Mende je na své město za solidární přístup patřičně hrdý, někteří místní s ním nesouhlasí. „Čtete o uprchlících hodně pozitivních věcí. Jak uprchlík našel peníze a vrátil je. Ale Bůh chraň, když některý udělá něco špatného. Pokud o tom vůbec napíší, tak to bude tak všechno,“ rozčiluje se 29letý pokrývač Sebastian Nitz.

Obyvatelům vadí, že novináři, policie ani státní zastupitelství neuváděli, že pachatelem byl migrant. Podle policejního mluvčího Thorstena Wallheinka však policie nemusí zveřejňovat etnický původ pachatele nebo další osobní detaily, které nejsou relevantní. Podle starosty nebyl původ pachatele podstatný, přesto požádal státní zastupitelství, aby ho zveřejnilo. „V opačném případě bych se bál, že by se z toho stalo velké téma,“ přiznal.

Tomu se však nevyhnul ani tak, stejně jako tomu bylo v Kolíně nad Rýnem a dalších německých městech, kde policie zprvu tajila, že mezi silvestrovskými útočníky, kteří napadali ženy v ulicích, byli migranti (více o silvestrovských útocích zde).

Celle, Doní Sasko

Celle, Doní Sasko

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video