Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Čekárnu světa v Bílém domě hlídá i George Washington

  3:38aktualizováno  3:38
Bílý dům, sídlo hlavy Spojených států, se stal po teroristických útocích na USA nedobytným hradem. Přístup sem už mají jen lidé důkladné prověření nebo významné zahraniční delegace. Redaktor iDNES.cz měl při návštěvě prezidenta Klause možnost pobýt alespoň v předsálí slavné Oválné pracovny.
Předsálí Oválné pracovny Bílého domu je přísně střeženou čekárnou.

Předsálí Oválné pracovny Bílého domu je přísně střeženou čekárnou. | foto: Reuters

Předpokoj místa, kde se už mnohokrát rozhodovalo o osudu USA i celé zeměkoule, je vlastně jen čekárna. Cestou na audienci u prezidenta George Bushe mladšího či viceprezidenta Dicka Cheneyho jí ale musí projít všechny významné osobnosti.

V předsálí Oválné pracovny se dveře netrhnou. Stále tudy procházejí úředníci Bílého domu, vážní příslušníci tajné služby a hosté. Pokud je pak uvnitř vysoká zahraniční delegace, postává v místnosti ještě několik členů ochranky s typicky nenápadnými odznáčky na klopách tmavých sak a zatočenými káblíky, které jim vycházejí z uší.

Ne příliš vysoká a rozlehlá místnost je vybavena starožitným nábytkem a celá je laděna do hněda a červena. V rozích návštěvník najde několik nemoderních telefonů, z nichž se však normální smrtelník asi těžko někam dovolá, neboť jsou polepeny strohými nápisy "jen pro tajnou službu".

Příslušník ochranky, který tu hlídá, disponuje i obrazovkou napojenou na kamerový systém, která je decentně ukryta pod skleněnou deskou jakéhosi recepčního stolku. Ten zkrášluje aranžovaná kytice snad třiceti červených růží upravených do tvaru polokoule.

Tlumená světla, teplé barvy, takové je místo, kterým už prošla řada mocných světa. Pohovky potažené červenou látkou, tmavohnědé jednoduché starožitné židle s červeno-hnědou kůží. A samozřejmě velká americká vlajka na pozlacené žerdi.

Herbář na toaletě
Mezi nejzajímavější exponáty v místnosti ovšem patří knihovna s vázanými veřejnými dokumenty amerických prezidentů moderní doby. Najdete tam například tucet svazků Billa Clintona, George Bushe staršího i mladšího, Geralda Forda, Richarda Nixona, Ronalda Reagana. Listovat v nich se ovšem nesluší, a tak se můžeme jen dohadovat, které významné listiny ukrývají.

Oči návštěvníka také určitě spočinou na velkých nástěnných kulatých pozlacených hodinách s orlem od Simona Willarda. Je tu i několik čínských vázových porcelánových lamp, ale hlavně stylizované obrazy amerických mistrů převážně 19. století zobrazující vesměs slavné okamžiky amerických dějin.

Nemůže tu chybět "budovatelské" plátno "George Washington překračuje řeku Delaware" od Eastmana Johnsona. Washington byl prvním americkým prezidentem a toto plátno znázorňuje jeden z rozhodujících okamžiků jeho války za americkou nezávislost.

Je tu i žánrová scéna "Setkání osadníků s Indiánem" od W.H. Powella nebo napínavá "Dělostřelba na řece Potomac", kterou ztvárnil Wordsworth Thompson. A konečně dramatická skaliska s rozbouřeným mořem "Point Lobos, Monterey, Kalifornie", která ukazuje nejzazší jihozápadní výspu USA. Brrr, pěkně nehostinné místo.

Toaleta, jak zjistila reportérka agentury ČTK, je překvapivě normální, vyzdobena obrázky z herbáře. Sanitární zařízení je osazeno pozlacenými kohoutky a kromě mýdla nechybí ani dezinfekce.

Vnímavý návštěvník se ve "světové čekárně" jistě nenudí, většina příchozích je však natolik zaměstnána myšlenkami na setkání s hlavou zeměkoule, že se nestačí ani pořádně rozhlédnout kolem.

"Pozor, nefotit," varuje důrazně příslušník ochranky Bílého domu, když se iDNES.cz pokouší zaznamenat dění v předsálí. A tak čtenář musí vzít zavděk slovním popisem.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Dánové obžalovali vynálezce. Novinářku buď uškrtil, nebo jí podřízl hrdlo

Dánský vynálezce Peter Madsen poté, co byl  záchraněn ze své ponorky Nautilus...

Dánská prokuratura v úterý obžalovala konstruktéra Petera Madsena z vraždy švédské novinářky Kim Wallové. O život ji...

Američané v Sýrii staví armádu s Kurdy. Teroristy rozdrtíme, hrozí Turci

Bojovníci Syrských demokratických sil (SDF) v Rakce. (16. října 2017)

Spojené státy oznámily, že na severu Sýrie vznikne jednotka o 30 tisících vojácích. Ti by měli ochránit území, které...

VIDEO: Češka přihlížela kontrole kufru, ve kterém Pákistánci našli heroin

Zatčení Terezy v Pákistánu s 9 kg heroinu

Na internetu se objevilo video natočené mobilním telefonem z průběhu kontroly zavazadel Češky Terezy H., která byla...

Najdete na iDNES.cz