Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Průzkum: Čekání u lékaře štve lidi víc než fronty na úřadech i kolony

  0:01aktualizováno  0:01
Češi vnímají čekání u lékaře hůře než postávání ve frontách na úřadech, v obchodech či v dopravních zácpách. Vyplývá to z průzkumu společnosti Xdent. Podle ní pak čím dál více lidí využívá on-line objednávání k návštěvě úřadů i lékařů, předchází tak čekání.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Až tři čtvrtiny Čechů využívají on-line objednávky, aby se vyhnuli čekání. Vedle mladých lidí využívají podobné služby také dvě třetiny šedesátníků.

V průzkumu se ukázalo, že až 57,3 procenta lidí považuje čekání u lékaře za nejvíce ztrátový čas. Předčilo to čekání ve frontách v obchodech, které hodnotí jako ztrátu času 56,4 procenta lidí, nebo na poštách, kde si čekání protiví až 50,5 procenta lidí. Čekání na úřadech je ztrátové pro 46,5 procenta lidí a dopravní zácpy vadí 45,1 procenta lidí.

Podle Svazu pacientů České republiky je na pohotovosti přiměřená doba čekání kolem jedné hodiny. Organizace pak rozděluje čekání u lékaře podle druhů pracovišť. „K praktikům chodí většina pacientů podle potřeby a potíží, které mají. U této skupiny ordinací lze akceptovat čekání na vyšetření i jednu hodinu,“ řekl prezident svazu Luboš Olejár.

„U stomatologů, gynekologů a pediatrů, kde je objednávkový systém, je akceptovatelné čekání do 10 minut. Přece jenom může nastat v průběhu vyšetření nebo ošetření nějaká malá časová prodleva. U stomatologů může vzniknout časový posun díky akutním ošetřením zubu v ranních hodinách,“ doplnil Olejár.

O čekání pacientů na urgentním příjmu rozhoduje jejich stav

Stanovit ideální dobu čekání u lékaře je přitom poměrně obtížné. „U čekacích dob je třeba rozlišovat mezi situací, kdy pacient přichází akutně bez objednání a pak situací, kdy je objednán na kontrolu. V prvním případě nelze stanovit žádný obecně přijatelný limit čekání - pacienti jsou po příchodu nebo přivezení podrobeni takzvané triage (třídění), kde se posoudí jejich stav. Jeho akutnost je to, co rozhoduje, jak rychle bude pacientům poskytnuta péče včetně případné hospitalizace,“ řekl iDNES.cz lékař David Marx, který se zabývá kvalitou zdravotnictví. 

Upozornil také na to, že zatímco pro někoho je dvouhodinová čekací lhůta přijatelná, pro jiného bude s ohledem na jeho stav nepřijatelně dlouhá. „U objednaných pacientů na kontrolu se má za to, že jim byl stanoven takový termín ošetření, kde se čekací doba zkrátí na minimum. Tomu napomáhají objednávkové systémy, které pacienty rozepíší na konkrétní čas,“ dodal Marx.

Průzkum pro Xdent prováděla agentura Ipsos a probíhal mezi 525 respondenty, kteří svým složením odpovídají vzorku obyvatel České republiky. Firma Xdent se zabývá vývojem softwaru pro stomatology, který usnadňuje administrativu a umožňuje pacientům on-line objednávání na vyšetření.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Klaus mladší vyškolil Piráta za hrubky. Jsem dysortografik, brání se Pikal

Expert ODS pro školství Václav Klaus mladší (22. července 2014)

V Česku začaly maturity a roli zkoušejícího v sobě probudil i předseda školského výboru Václav Klaus mladší. Na...Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Další z rubriky

Chirurgie nejsou zázraky, ale dřina. Byrokracie zdržuje, říká lékař roku

Za rok zvládne udělat až 650 operací.

Jednoho z nejmladších českých profesorů výhra v anketě lékař roku překvapila. Na pacienty je totiž velmi přísný, musí...

Zastánci obnovy Vřídelní kolonády sbírají podpisy pro další referendum

Vlevo pohled na železobetonový objekt současné  Vřídelní kolonády z roku 1975,...

Se sběrem podpisů kvůli dalšímu referendu začali členové iniciativy za nahrazení stávající karlovarské Vřídelní...

Poslanci se přeli o zákaz kouření, pobavilo je srovnání se sexem

Restaurace Prašivka na Letné

Dva dny poté, co Ústavní soud odmítl zrušit zákaz kouření v restauracích, začala Sněmovna projednávat návrh na jeho...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz