Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Průzkum: Čekání u lékaře štve lidi víc než fronty na úřadech i kolony

  0:01aktualizováno  0:01
Češi vnímají čekání u lékaře hůře než postávání ve frontách na úřadech, v obchodech či v dopravních zácpách. Vyplývá to z průzkumu společnosti Xdent. Podle ní pak čím dál více lidí využívá on-line objednávání k návštěvě úřadů i lékařů, předchází tak čekání.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Až tři čtvrtiny Čechů využívají on-line objednávky, aby se vyhnuli čekání. Vedle mladých lidí využívají podobné služby také dvě třetiny šedesátníků.

V průzkumu se ukázalo, že až 57,3 procenta lidí považuje čekání u lékaře za nejvíce ztrátový čas. Předčilo to čekání ve frontách v obchodech, které hodnotí jako ztrátu času 56,4 procenta lidí, nebo na poštách, kde si čekání protiví až 50,5 procenta lidí. Čekání na úřadech je ztrátové pro 46,5 procenta lidí a dopravní zácpy vadí 45,1 procenta lidí.

Podle Svazu pacientů České republiky je na pohotovosti přiměřená doba čekání kolem jedné hodiny. Organizace pak rozděluje čekání u lékaře podle druhů pracovišť. „K praktikům chodí většina pacientů podle potřeby a potíží, které mají. U této skupiny ordinací lze akceptovat čekání na vyšetření i jednu hodinu,“ řekl prezident svazu Luboš Olejár.

„U stomatologů, gynekologů a pediatrů, kde je objednávkový systém, je akceptovatelné čekání do 10 minut. Přece jenom může nastat v průběhu vyšetření nebo ošetření nějaká malá časová prodleva. U stomatologů může vzniknout časový posun díky akutním ošetřením zubu v ranních hodinách,“ doplnil Olejár.

O čekání pacientů na urgentním příjmu rozhoduje jejich stav

Stanovit ideální dobu čekání u lékaře je přitom poměrně obtížné. „U čekacích dob je třeba rozlišovat mezi situací, kdy pacient přichází akutně bez objednání a pak situací, kdy je objednán na kontrolu. V prvním případě nelze stanovit žádný obecně přijatelný limit čekání - pacienti jsou po příchodu nebo přivezení podrobeni takzvané triage (třídění), kde se posoudí jejich stav. Jeho akutnost je to, co rozhoduje, jak rychle bude pacientům poskytnuta péče včetně případné hospitalizace,“ řekl iDNES.cz lékař David Marx, který se zabývá kvalitou zdravotnictví. 

Upozornil také na to, že zatímco pro někoho je dvouhodinová čekací lhůta přijatelná, pro jiného bude s ohledem na jeho stav nepřijatelně dlouhá. „U objednaných pacientů na kontrolu se má za to, že jim byl stanoven takový termín ošetření, kde se čekací doba zkrátí na minimum. Tomu napomáhají objednávkové systémy, které pacienty rozepíší na konkrétní čas,“ dodal Marx.

Průzkum pro Xdent prováděla agentura Ipsos a probíhal mezi 525 respondenty, kteří svým složením odpovídají vzorku obyvatel České republiky. Firma Xdent se zabývá vývojem softwaru pro stomatology, který usnadňuje administrativu a umožňuje pacientům on-line objednávání na vyšetření.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Všichni z thajské jeskyně jsou už venku, jako poslední vyšel trenér

Záchranáři přenáší na nosítkách jednoho z chlapců, zachráněných z jeskynního...

Ze zatopené jeskyně v Thajsku potápěči vyvedli všechny zbývající chlapce. Jako poslední jeskyni opustil trenér Ekkapol...

Čtyři chlapci z thajské jeskyně jsou venku, záchranáři doplňují kyslík

V thajské jeskyni pokračují záchranné akce. (8. července 2018)

Z thajské jeskyně se zatím podařilo zachránit čtyři chlapce, upřesnil v neděli odpoledne vedoucí thajského záchranného...Záchranáři začali zachraňovat chlapce z jeskyně, rozdělili je do skupin

Záchranáři dorazili k zatopené jeskyni na severu Thajska (8. července 2018).

Záchranáři v Thajsku v neděli zahájili riskantní operaci, jejímž cílem je dostat dvanáct chlapců a jejich fotbalového...

Osmý thajský fotbalista je venku, na záchranu čekají čtyři chlapci a trenér

Do záchrany chlapců se zapojili i australští potápěči (3. července 2018)

V pondělí odpoledne vyvedli záchranáři z jeskyně čtyři další chlapce. Na pomoc dál čekají čtyři malí fotbalisté a...

Babiš desítky minut hájil vládu. Podpořil ji Zeman, ale ztratila hlas

Premiér Andrej Babiš hovoří k poslancům před hlasováním Sněmovny o důvěře...

Ztrátou jednoho hlasu začal pro menšinovou vládu ANO a ČSSD podporovanou komunisty den, kdy nejspíš získá důvěru...Další z rubriky

Letní teploty vydrží celý týden, na severovýchodě se objeví přeháňky

Ilustrační snímek

Počasí v Česku od úterý ovlivní podle meteorologů tlaková níže, která s sebou přinese letní teploty. Na západě území...

Dílčí opatření sucho nevyřeší, krajina funguje jako celek, varují vědci

Na řadě míst Olomouckého kraje už platí stav sucha, například v Hněvotíně na...

Opatření proti suchu neberou českou krajinu jako celek. Výsledkem je rozpad lesů, degradace zemědělské půdy a...

Zásilky zůstávají na poště, stížností přibývá. Pošta má 180 reklamací za den

Zaměstnankyně České pošty roznášejí dopisy. Ilustrační snímek.

Stížností a reklamací poštovních služeb pořád přibývá. V roce 2013 dostala pošta bezmála 48 tisíc reklamací na dodání...Najdete na iDNES.cz