Čekáme na déšť, říkají v Polichně

Zlín, Luhačovice - Deštivější počasí už dva měsíce velmi toužebně očekávají obyvatelé Luhačovic-Polichna. Ve výše položené části obce už vyschly studny a lidé si musí chodit pro vodu k cisterně. Na sprchování a používání automatických praček mohou zapomenout.

Další část obce v blízkosti říčky Šťávnice má zase ve studnách vodu rezavou. „Když ji naberete, vypadá čistá. Ale za půl hodiny zežloutne. A když ji zahřejete, nechává na prádle skvrny. Nedá se v ní ani prát,“ popisuje místní problémy předsedkyně osadního výboru Jaroslava Studená.

Cisternu obci zapůjčila společnost VaK Zlín. Vodu do ní vozí Technické služby z Luhačovic. „Je to v okolí Luhačovic jediná vesnice, která je ještě závislá na studních,“ uvedl ředitel Technických služeb František Jordák.

„Vodovod se u nás plánoval ještě za totality, ale zatím se nevybudoval a nemáme vyhlídku ani pro nejbližší budoucnost,“ říká Studená. Sama ještě ve studni vodu má. Také však není moc kvalitní, takže se hodí jen na hygienu a vaření. Na pití její dům používá vodu balenou.

„Je tu hrozné sucho. Dva měsíce u nás pořádně nezapršelo. Bouřka v úterý - to nic nebylo. Čekáme na větší déšť,“ uzavírá předsedkyně osadního výboru.

Skupinový vodovod suchem netrpí

Kolem 340 litrů vody za vteřinu proteče v těchto horkých dnech na Zlínsku od úpraven k odběratelům. „Spotřeba je velká, je na ní poznat, že provozovatelé koupališť i jednotlivci napouštějí bazény nebo se více sprchují,“ potvrdila Kateřina Ondrušová ze společnosti VaK Zlín.

V porovnání s chladnou částí roku však nárůst spotřeby není v oblasti zlínského skupinového vodovodu až tak markantní. Například v lednu zde dosahovala výroba pitné vody 330 vteřinových litrů. Výraznější nárůst spotřeby (asi o 25 procent)  zaznamenávají vodaři na Luhačovicku.

Zvýšená spotřeba vodařům nijak nevadí. „Zdroje jsou dlouhodobě vydatné a dostatečné. Náš systém má kapacitu až na výrobu 600 vteřinových litrů vody,“ ujistila Ondrušová. Uvedla, že výraznější problém tohoto typu  měli vodaři naposledy v roce 1982 na Slavičínsku, když vyschly potoky i přehrada ve Štítné nad Vláří.

Nyní mohou mít někde problémy s nedostatkem vody pouze lidé, kteří jsou odkázáni na vlastní studny a nejsou napojeni na skupinový vodovod. Podle Ondrušové dodala společnost VaK Zlín letos v létě vodu v cisternách do Zlína-Kostelce. Další cisterna VaKu nyní slouží k náhradnímu zásobování části Luhačovic-Polichna.

Mezi největší zdroje pitné vody na Zlínsku nyní patří úpravny Klečůvka, Tlumačov, Štítná nad Vláří a Šanov. Část Zlínska je zásobována vodou z úpravny Karolinka, která patří společnosti VaK Vsetín.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Témata: Luhačovice, Sucho03

Video