Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Čekám na vaše návrhy, vzkázal zmocněnec do Srbska a Kosova

  15:27aktualizováno  15:27
Zvláštní zmocněnec OSN pro Kosovo Martti Ahtisaari připustil, že v jeho návrhu budoucího statusu této jihosrbské provincie existuje prostor pro změny. Řekl to britské rozhlasové stanici BBC.

Martti Ahtisaari2 | foto: Reuters

"Pokud se objeví nové návrhy, které by měly do plánu přijít, jsem připraven o nich jednat," prohlásil bývalý finský prezident.

Plán na budoucí uspořádání Kosova předložil minulý týden Prištině i Bělehradu (více zde). Provincie by podle tohoto návrhu měla být de facto nezávislá, i když pod mezinárodním dohledem. Samotné slovo "nezávislost" se však v dokumentu neobjevilo.

Obě strany, tedy Srbové i kosovští Albánci, teď mohou k textu dávat připomínky. Ahtisaari BBC řekl, že je návrhům otevřený. Podmínkou ale je, aby se změnami souhlasily obě strany, což bude problém.

Srbsko odmítá ztrátu vlivu nad Kosovem, které považuje za kolébku svých dějin. Bělehrad se také bojí o práva srbské menšiny, která v provincii žije. Ahtisaariho návrh přitom minoritě zaručuje výsadní práva.

Martti Ahtisaari svůj plán označil za dobrý kompromis. Jedním dechem však poukázal právě na zcela protichůdná stanoviska zúčastněných stran.

Další pokus o kompromis
Zmocněnec OSN by měl se srbskou i kosovskou reprezentací znovu jednat 13. února. Pokusí se s nimi opět probrat jednotlivé body plánu. Srbský prezident Boris Tadič požádal o odklad schůzky na 23. února, kdy už by měl normálně jednat nový parlament.

Konečnou verzi návrhu má Ahtisaari koncem března předat Radě bezpečnosti OSN. Ta definitivně rozhodne o budoucím uspořádání Kosova.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Pozor na laviny v Alpách. Sníh odřízl některá lyžařská střediska

V Alpách hrozí laviny, varují meteorologové.

Kvůli hustému sněžení na západě Rakouska varují meteorologové před lavinami v Alpách, ve spolkových zemích Tyrolsko,...

Italové uzavřeli silnice do Livigna, po přívalech sněhu hrozí laviny

Vrtulník představuje jediný způsob, jak se dostat do Zermattu (21. ledna 2018)

Silnice do italského horského střediska Livigno jsou ze švýcarské i z italské strany od neděle až do odvolání uzavřeny...

OBRAZEM: Američanky demonstrovaly za práva žen, hlavním terčem byl Trump

Tisíce lidí se v sobotu  po celých Spojených státech účastnilo druhého pochodu...

Desetitisíce lidí se v sobotu po celých Spojených státech účastnily pochodu za práva žen, který byl uspořádán v rámci...

Najdete na iDNES.cz