Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Čekají vás přijímačky na VŠ? Prověřte si své znalosti

  6:28aktualizováno  6:28
Jestli se chystáte na vysokou školu, tak letos máte velkou šanci se na ni dostat. Vysoké školy berou stále víc studentů, přibývá škol i oborů. Někde uspějete i bez zkoušek. Pokud ale víte, že vás přijímačky neminou, můžete si vyzkoušet několik testů, které prověří vaše znalosti.
Dostat se na požadovaný obor a netrápit se s přijímacími testy mohou i humanitně zaměření studenti.

Dostat se na požadovaný obor a netrápit se s přijímacími testy mohou i humanitně zaměření studenti. | foto: Profimedia.cz

V devadesátých letech přijaly vysoké školy polovinu zájemců o studium. Loni uspělo 72 procent uchazečů. A letos slibují školy přijmout tři čtvrtiny přihlášených.

Šance se zvyšují hlavně tehdy, pokud vás baví chemie, matematika, fyzika nebo jste technicky nadaní. Až devadesátiprocentní naději na úspěch dávají chemické a strojní fakulty, které často nevyžadují přijímací zkoušky.

Bez zkoušek na techniku
Letos bude pouze na základě přihlášky přijímat například Fakulta strojní ČVUT i Technické univerzity v Liberci. Matematický ústav Slezské univerzity v Opavě, Fakulta technologická Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice nebo všechny fakulty Vysoké školy chemicko-technologické v Praze.

. Zkuste si testy na VŠ

* Chcete se dostat na práva? Vyplňte si test

* Test na VŠ - sociální studia

* Chystáte se na VŠ? Zkuste si test z chemie

* Chcete na VŠ? Vyplňte si test ze světových dějin

Testy připravil Institutut vzdělávání SOKRATES.

Přijímací zkoušky na vysoké školy mohou mít podobu testů studijních předpokladů nebo odborných testů, s tím, že velmi často bývají tyto typy testů kombinovány.

Institut vzdělávání SOKRATES pomáhá uchazečům o přijetí na vysokou školu poskytováním bezplatných konzultací a  praktických rad, pořádá přípravné kurzy pro přijímací řízení na vysoké školy a vydává knižní publikace, ve kterých se můžete s uvedenými testy podrobně seznámit. Více informací najdete na www.sokrates.cz.

Další testy na VŠ najdete ZDE.

Technicky zaměření studenti přitom mají i dobrou šanci na uplatnění. V žebříčku deseti nejlépe placených absolventských pozic podle agentury Trexima, která se zabývá statistikou mezd, se objevují programátoři, správci informačních systémů, pracovníci v průmyslu, inženýři elektronici i strojaři.

Ale taktizovat a jít na chemii nebo jiný náročný obor, jenom abyste se dostali na vysokou, odborníci nedoporučují.

"Když máte z chemie na střední škole trojky nebo čtyřky a moc vás nebaví, raději se poohlédněte jinde. V prvním ročníku totiž od nás pravidelně odchází skoro polovina studentů, kteří náročnou výuku nezvládnou," říká Ludmila Šmídová, vedoucí pedagogického oddělení VŠCHT v Praze.


Šanci mají i historici a učitelé
Dostat se na požadovaný obor a netrápit se s přijímacími testy mohou v menší míře i humanitně zaměření studenti. Zájemci o studium češtiny nebo latiny mají příležitost na Filozofické fakultě Ostravské univerzity. Jen motivační pohovor čeká přihlášené na více než patnácti oborech Filozofické fakulty J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Nabízí tam politologii, historii, estetiku i filologii.

"Bez zkoušek máme skoro dvacet oborů," vypočítává Blanka Jaegerová ze studijního oddělení Přírodovědecké fakulty UJEP. "Z jednooborových je to například toxikologie a analýza škodlivin, počítačové modelování ve fyzice a technice, informační systémy nebo stavební chemie. Ve dvouoborových kombinace matematiky, chemie, fyziky a tělesné výchovy," upřesňuje Blanka Jaegerová. Bez zkoušek berou i na fakultě životního prostředí stejné univerzity.

Další možnost jednoduššího přijetí je na fakultách zahradnické a agronomické Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně. "Agronomická fakulta vypsala dokonce sedm programů," sděluje Kateřina L. Brettschneiderová z odboru vnějších vztahů univerzity.

Bez zkoušek můžete uspět i na čtyřech fakultách Univerzity Karlovy: katolické teologické, matematicko-fyzikální, pedagogické nebo přírodovědecké.

Jistější úspěch znamenají pro zájemce o vysokoškolské studium i soukromé školy. Počítat však musíte s placením školného. Kromě uměleckých oborů, na které je třeba prokázat talent, ukazují čísla z minulých let od šedesáti do sta procent přijatých. Na více než polovinu z nich se dostanete bez přijímaček.

Bez zkoušek to nepůjde?
Nepřipadají pro vás vyjmenované fakulty ani soukromé školy v úvahu? Máte vybraný obor, na který to bez přijímaček nepůjde?

Na webových stránkách školy zjistěte, jaké vás čekají testy, a připravte se přesně podle toho. I když se vaše pozornost upírá k bližší maturitě, zkuste přípravu zkombinovat tak, aby vám aspoň jednou týdně vyšla hodinka či dvě na učení ke zkouškám.

Pokud začnete hned, máte ještě dost času se připravit a stihnete i přípravné kurzy, které pořádají buď školy, nebo specializované agentury. Ty vaše šance mohou podstatně zvýšit. Pracují totiž přímo s testy, které se na školách objevily v minulosti.

. důležité Adresy

* Na www.idnes.cz/seznamy najdete seznamy všech vysokých škol v ČR s vypisovanými programy, kontakty a procentem úspěšnosti loňských uchazečů

* Na www.kampomaturite.cz najdete data, do kterých je třeba na jednotlivé školy podat přihlášku

* Návod, jak vyplnit přihlášku na vysokou školu, najdete ZDE.

Autoři: ,Hlavní zprávy

Nejčtenější

V italském Janově se zřítil dálniční most, zemřelo 35 lidí

Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se zřítilo několik desítek...

Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se v poledne zřítil asi 80metrový úsek mostu. Podle poslední bilance...

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...Najednou zmizela cesta. A byl jen pád, líčí český řidič tragédii v Janově

Vrak kamionu české přepravní společnosti Sped - it, který se v italském Janově...

„Najednou zničehonic zmizela cesta. A nebylo nic, jen pád. Myslel jsem, že zemřu. Jsem strašně šťastnej, že jsem to...

Žraloci v Egyptě útočí, cestovky mlčí. V moři je prostě živo, argumentují

Žralok tygří (Galeocerdo cuvier). Ilustrační foto

Cestovní agentury nedostatečně informují o žralocích u Egypta, tvrdí turista, který se sám na podzim roku 2017 s...

Za zabití tyrana milost nedostal. Chce raději trest smrti než vězení

Antonín Pospíšil z Bedihoště na Prostějovsku u Vrchního soudu v Olomouci, který...

Před dvěma lety Antonín Pospíšil zabil svého tchána, který rodinu roky terorizoval. Ačkoliv se za něj přimluvila celá...Další z rubriky

Hrozba požárů kvůli suchu zesílila, varují meteorologové

V Podolí shořela budova bývalé školky (14. 7. 2018).

Český hydrometeorologický ústav varuje před vysokým nebezpečím vzniku požárů kvůli dlouhodobému suchému a teplému...

Trendy Česko. Za půl roku přijelo pět milionů turistů, skokanem je Plzeň

Turisté na Karlově mostě v Praze

Počet turistů letos nejspíše opět trumfne loňský rekord. Jen za první polovinu roku přijelo do Česka téměř pět milionů...

Škrtání úředníků. Vláda má plán, jak snížit počet státních zaměstnanců

Desítky nových pracovních míst přibude na Ostravsku a Karvinsku pro úředníky....

Už i prezident Miloš Zeman kritizoval před měsícem, jak se „armáda“ úředníků rozrůstá. Téměř každý dvacátý Čech je...Najdete na iDNES.cz