Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Čekají vás přijímačky na VŠ? Prověřte si své znalosti

  6:28aktualizováno  6:28
Jestli se chystáte na vysokou školu, tak letos máte velkou šanci se na ni dostat. Vysoké školy berou stále víc studentů, přibývá škol i oborů. Někde uspějete i bez zkoušek. Pokud ale víte, že vás přijímačky neminou, můžete si vyzkoušet několik testů, které prověří vaše znalosti.
Dostat se na požadovaný obor a netrápit se s přijímacími testy mohou i humanitně zaměření studenti.

Dostat se na požadovaný obor a netrápit se s přijímacími testy mohou i humanitně zaměření studenti. | foto: Profimedia.cz

V devadesátých letech přijaly vysoké školy polovinu zájemců o studium. Loni uspělo 72 procent uchazečů. A letos slibují školy přijmout tři čtvrtiny přihlášených.

Šance se zvyšují hlavně tehdy, pokud vás baví chemie, matematika, fyzika nebo jste technicky nadaní. Až devadesátiprocentní naději na úspěch dávají chemické a strojní fakulty, které často nevyžadují přijímací zkoušky.

Bez zkoušek na techniku
Letos bude pouze na základě přihlášky přijímat například Fakulta strojní ČVUT i Technické univerzity v Liberci. Matematický ústav Slezské univerzity v Opavě, Fakulta technologická Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice nebo všechny fakulty Vysoké školy chemicko-technologické v Praze.

. Zkuste si testy na VŠ

* Chcete se dostat na práva? Vyplňte si test

* Test na VŠ - sociální studia

* Chystáte se na VŠ? Zkuste si test z chemie

* Chcete na VŠ? Vyplňte si test ze světových dějin

Testy připravil Institutut vzdělávání SOKRATES.

Přijímací zkoušky na vysoké školy mohou mít podobu testů studijních předpokladů nebo odborných testů, s tím, že velmi často bývají tyto typy testů kombinovány.

Institut vzdělávání SOKRATES pomáhá uchazečům o přijetí na vysokou školu poskytováním bezplatných konzultací a  praktických rad, pořádá přípravné kurzy pro přijímací řízení na vysoké školy a vydává knižní publikace, ve kterých se můžete s uvedenými testy podrobně seznámit. Více informací najdete na www.sokrates.cz.

Další testy na VŠ najdete ZDE.

Technicky zaměření studenti přitom mají i dobrou šanci na uplatnění. V žebříčku deseti nejlépe placených absolventských pozic podle agentury Trexima, která se zabývá statistikou mezd, se objevují programátoři, správci informačních systémů, pracovníci v průmyslu, inženýři elektronici i strojaři.

Ale taktizovat a jít na chemii nebo jiný náročný obor, jenom abyste se dostali na vysokou, odborníci nedoporučují.

"Když máte z chemie na střední škole trojky nebo čtyřky a moc vás nebaví, raději se poohlédněte jinde. V prvním ročníku totiž od nás pravidelně odchází skoro polovina studentů, kteří náročnou výuku nezvládnou," říká Ludmila Šmídová, vedoucí pedagogického oddělení VŠCHT v Praze.


Šanci mají i historici a učitelé
Dostat se na požadovaný obor a netrápit se s přijímacími testy mohou v menší míře i humanitně zaměření studenti. Zájemci o studium češtiny nebo latiny mají příležitost na Filozofické fakultě Ostravské univerzity. Jen motivační pohovor čeká přihlášené na více než patnácti oborech Filozofické fakulty J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Nabízí tam politologii, historii, estetiku i filologii.

"Bez zkoušek máme skoro dvacet oborů," vypočítává Blanka Jaegerová ze studijního oddělení Přírodovědecké fakulty UJEP. "Z jednooborových je to například toxikologie a analýza škodlivin, počítačové modelování ve fyzice a technice, informační systémy nebo stavební chemie. Ve dvouoborových kombinace matematiky, chemie, fyziky a tělesné výchovy," upřesňuje Blanka Jaegerová. Bez zkoušek berou i na fakultě životního prostředí stejné univerzity.

Další možnost jednoduššího přijetí je na fakultách zahradnické a agronomické Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně. "Agronomická fakulta vypsala dokonce sedm programů," sděluje Kateřina L. Brettschneiderová z odboru vnějších vztahů univerzity.

Bez zkoušek můžete uspět i na čtyřech fakultách Univerzity Karlovy: katolické teologické, matematicko-fyzikální, pedagogické nebo přírodovědecké.

Jistější úspěch znamenají pro zájemce o vysokoškolské studium i soukromé školy. Počítat však musíte s placením školného. Kromě uměleckých oborů, na které je třeba prokázat talent, ukazují čísla z minulých let od šedesáti do sta procent přijatých. Na více než polovinu z nich se dostanete bez přijímaček.

Bez zkoušek to nepůjde?
Nepřipadají pro vás vyjmenované fakulty ani soukromé školy v úvahu? Máte vybraný obor, na který to bez přijímaček nepůjde?

Na webových stránkách školy zjistěte, jaké vás čekají testy, a připravte se přesně podle toho. I když se vaše pozornost upírá k bližší maturitě, zkuste přípravu zkombinovat tak, aby vám aspoň jednou týdně vyšla hodinka či dvě na učení ke zkouškám.

Pokud začnete hned, máte ještě dost času se připravit a stihnete i přípravné kurzy, které pořádají buď školy, nebo specializované agentury. Ty vaše šance mohou podstatně zvýšit. Pracují totiž přímo s testy, které se na školách objevily v minulosti.

. důležité Adresy

* Na www.idnes.cz/seznamy najdete seznamy všech vysokých škol v ČR s vypisovanými programy, kontakty a procentem úspěšnosti loňských uchazečů

* Na www.kampomaturite.cz najdete data, do kterých je třeba na jednotlivé školy podat přihlášku

* Návod, jak vyplnit přihlášku na vysokou školu, najdete ZDE.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Matka dívky, která se ubodala, žaluje záchranáře. Soud se jich zastal

Aneta Rodová s maminkou

K soudu se dostala jedna z nejpodivnějších tuzemských sebevražd. Třiadvacetiletá Aneta Rodová zemřela v září 2014 poté,...

Další z rubriky

Nevyslání vojáků do Pobaltí by Česku mimořádně uškodilo, říká generál Pavel

Generál Petr Pavel na tiskové konferenci v Ottawě (9. března 2018).

Možný kompromis o nevyslání českých vojáků do Pobaltských zemí, který by mohl usnadnit vznik nové vlády s podporou...

Kardinál Beran má blíž k blahoslavení, čekají i mučedníci z dob totality

Josef Beran - pražský arcibiskup byl perzekvován nacisty i komunisty. Nemohl...

Pražské arcibiskupství uzavřelo první fázi procesu, který má skončit beatifikací kardinála Josefa Berana, tedy...

Lebky, Picasso, modelka i ohnivák? Jak letci zdobí tygří gripeny

Motiv českého gripenu pro cvičení tygřích letek v roce 2009

Tygří letka českých stíhačů s gripeny svádí na prestižním cvičení v Polsku souboje s dalšími elitními letci NATO. Na...

Najdete na iDNES.cz