Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Čeho (ne)dosáhla válka v Iráku

  16:52aktualizováno  16:52
Válka v Iráku, od jejíhož zahájení brzy uplynou tři roky, sledovala kromě svržení režimu Saddáma Husajna ještě některé další, obecnější cíle. Podle představ svých duchovních otců, amerických neokonzervativců, měla přispět ke snížení jaderné hrozby ze strany rogue states, omezení globálního terorismu a zahájení demokratizace Blízkého východu.
Válka v Iráku, jak je zřejmé, nenaplnila žádný z obecných cílů

Válka v Iráku, jak je zřejmé, nenaplnila žádný z obecných cílů | foto: Reuters

Žádného z těchto cílů se zatím nepodařilo dosáhnout. Na vině přitom není ani tak nedokonalé provedení akce, jako spíše její sporná ideová východiska.

Neokonzervativci věří, že hlavním nástrojem zahraniční politiky je vojenská síla. Vyjednávání, zvláště ve vztahu ke státům nesdílejícím ideál liberální demokracie, považují za projev slabosti, jemuž je třeba se vyhnout. Kladou důraz na prevenci, tedy odvracení nebezpečí dříve, než se objeví.

Jsou také přesvědčeni o zvláštním poslání elit a o možnosti exportovat koncepce vytvořené v jedné oblasti do oblastí jiných. Právě s touto myšlenkovou výzbrojí zahájili irácké tažení, jež mělo potvrdit oprávněnost jejich hypotéz. Nepotvrdilo.

Za prvé, úder proti státu údajně vlastnícímu zbraně hromadného ničení nevedl další členy tzv. Osy zla k závěru, že by bylo lepší přenechat jaderný monopol USA a jejich spojencům. Naopak. Pár týdnů před pádem Bagdádu oznámila Severní Korea, že odstupuje od Smlouvy o nešíření jaderných zbraní.

V únoru 2005 se pak přímo prohlásila za jadernou mocnost. Své zbrojní programy zintenzívnil po roce 2003 také Írán. Důvod? Irácká zkušenost prý učí, že "kdo chce odvrátit úder a ubránit svou zemi, musí mít mocné nástroje odstrašení". Rogue states lekci zjevně pochopily jinak, než jak byla míněna.

Za druhé, válka v Iráku nezasadila tvrdou ránu globálnímu terorismu a státům, jež jej podporují. Události v Madridu či Londýně potvrdily, že nestátní aktéři typu organizace Al-Kajdá jsou velmi flexibilní a mají schopnost ve zdraví přečkat útok proti jednotlivým státům. Dokonce mohou z takové situace i těžit.

Zloba a nenávist vyvolaná ozbrojeným zásahem, okupací a civilními oběťmi představují často živnou půdu pro nábor nových přívrženců. Přesně jak se to děje v Iráku. I v tomto bodě se, zdá se, neokonzervativci přepočítali.

Konečně, útok proti Iráku nezahájil na Blízkém východě vlnu demokratizace a nezajistil nástup proamericky orientovaných režimů. V minulých letech sice v oblasti proběhly několikery svobodné volby, jasně se však ukázalo, že ty samy o sobě pro přechod k fungující demokracii nestačí.

A že jejich prostřednictvím se navíc mohou k moci dostat síly, jež rozhodně nemají zájem na rozvíjení přátelských vztahů s USA a budování společnosti podle amerického vzoru. Poslední záměr tedy neokonzervativcům také nevyšel.

Válka v Iráku, jak je zřejmé, nenaplnila žádný z obecných cílů, které pro ni byly vytčeny. Ani nemohla,  její "tvůrci" totiž vycházeli ze sporných ideových postulátů. Přecenili význam vojenské síly a mylně předpokládali, že plán vymyšlený elitami na jednom konci světa musí být bez výhrad a s nadšením přijat masami na konci druhém.

Nic bohužel zatím nesvědčí o tom, že by si duchovní otcové iráckého tažení svou chybu uvědomili. Svět se tak brzy může stát svědkem jejího opakování, které z něj, v rozporu se sliby neokonzervativců, stěží učiní lepší a bezpečnější místo pro život.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...



VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...



Další z rubriky

Pelikán zprostil funkce soudkyni Královou, která rozhoduje poslanecké trafiky

Soudkyně Helena Králová při příchodu do soudní síně Obvodního soudu pro Prahu...

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) dočasně zprostil výkonu funkce soudkyni Obvodního soudu pro Prahu 1 Helenu...

Mobily fungují příliš přesně. Chyby je udrží déle nabité, říká student

Jiří Matyáš z VUT v Brně zvítězil v soutěži IT SPY, kam své práce zaslalo 1 700...

Možná jsme jen krůček od skokového zvýšení kapacity akumulátorů v mobilních přístrojích. Docílit toho pouhou úpravou...

Po střetu s pluhem zemřel v Rokytnici chodec, ve sněhu uvázly kamiony

Kamiony zápasily se sněhem na Albrechtickém kopci.

Sněžení komplikovalo od pátečního rána dopravu v Libereckém kraji. Příjezdy do větších měst i průmyslových zón...



Najdete na iDNES.cz