Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Čechům vadí na Topolánkovi jeho vulgarita

  2:48aktualizováno  2:48
Přesně před dvěma lety na předvolebním kongresu ODS v Brně vyhlásil opoziční lídr Mirek Topolánek heslo "Slušnost není slabost. A my chceme volby vyhrát slušností." Volby vyhrál. Dnes se jede zpovídat svým spolustraníkům na kongres v Praze už v pozici premiéra.

Pro ODS to může být varovné: když se vysloví jméno jejího lídra Mirka Topolánka, lidem se vybaví nejdřív vypláznutý jazyk ve Sněmovně. | foto: Michal RůžičkaMF DNES

Nespokojení straníci z regionů mu chtějí mimo jiné vyčítat, že na "slušnost" zapomněl. Lidem totiž na Mirku Topolánkovi nejvíc ze všeho vadí právě jeho chování. Ukázal to průzkum agentury Median pro MF DNES.

S tezí "je vulgární, vadí mi jeho styl vyjadřování a chování" souhlasila více než polovina lidí – 54 procent. Naopak, že jako premiér obstál, si myslí jen 24 procent lidí.

Pro ODS to může být varovné: když se vysloví jméno jejího lídra Mirka Topolánka, lidem se vybaví nejdřív vypláznutý jazyk ve Sněmovně, vztyčený prostředníček na poslance nebo okopávání fotografova auta před domem své partnerky.

Pokud předseda vlády emočně nezvládá složité situace, je to problém. Ještě horší pro Topolánka může být zjištění, že zklamal své fanoušky a voliče. Třetina lidí v průzkumu totiž uvedla, že Topolánkovi věřili, ale zklamali se v něm.

Naopak jeho odvahu k nepopulárním reformám, které po Novém roce zdraží potraviny, omezí sociální dávky a zavádějí poplatky u lékaře, oceňuje třicet procent lidí.

Takhle to dál nejde...
Spolustraníci, především vlivní hejtmani z regionů, se dnes Topolánkovi chystají vyčítat, že nedokázal nutnost reforem lidem vysvětlit. "Nedaří se mu vysvětlovat, proč vlastně reforma vznikla a proč se dělá. Je to klíčová věc," říká například středočeský hejtman a místopředseda ODS Petr Bendl.

Očekávaný útok se snažil Mirek Topolánek částečně zpacifikovat už včera, v předvečer kongresu. Delegáty pozval na večírek s "atraktivním programem" na pražský Žofín. Navíc dnes chce ve svém projevu podle informací MF DNES kritiku regionálním lídrům vrátit.

Připomenutím, že i oni sedí v širším vedení strany, ale uplynulý rok místo nápadů, jak líp propagovat reformy, se starali hlavně o to, aby včas dorazily peníze a dotace z ministerstev.

"Topolánek je v nezáviděníhodné pozici: jako premiér ztotožňuje politiku celé vlády, všechny neoblíbené kroky, zatímco ostatní si mohou pěstovat popularitu," říká Petr Jüptner z Institutu politologických studií.

... ale naštěstí máme Paroubka
Přes všechny výtky má Mirek Topolánek jednu výhodu, či spíše štěstí: jako hlavního soupeře Jiřího Paroubka, šéfa ČSSD. Pokud totiž lidé v průzkumu měli odpovědět, čím se Topolánek v roli premiéra osvědčil, nejvíc jich řeklo: "Je mnohem lepší, než býval Paroubek." S tezí souhlasilo 55 procent lidí.

S každou výhradou se tudíž může ODS lacině vyrovnat mávnutím ruky: To snad chcete, aby tady místo nás vládl Paroubek s komunisty?! Protože je letošní kongres nevolební, Mirek Topolánek se může obávat nanejvýš kritiky.

Zároveň však hraje o svou budoucnost, za rok bude obhajovat post předsedy ODS. A to bude krátce po podzimních krajských volbách. V nich jen těžko občanští demokraté obhájí nynější pozice na hejtmanstvích, bude-li po zavedení reforem pokračovat nynější propad preferencí.

Konzervativci se pak mohou rychle zbavit Topolánka a nahradit někým jiným. Přirozeným a nyní favorizovaným nástupcem v čele ODS je první místopředseda strany a pražský primátor Pavel Bém.

Ale zezadu se pomalu a potichu tlačí stále silnější další místopředseda – ministr vnitra Ivan Langer. Ti dva mohou předběžně otestovat své síly a podporu v jednotlivých regionech poprvé dnes na Žofíně.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Dbalého pustili z psychiatrie, další sledování už podle znalců není třeba

Vladimír Dbalý při příchodu k pražskému městskému soudu.

Bývalý ředitel pražské Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý, který je podezřelý z korupce, ukončil soudem nařízený pobyt...

Pod stromy umírá příliš mnoho řidičů. Experti radí kácet a omezit rychlost

Zdemolované auto a strom, do kterého po smyku narazilo.

Zhruba každého šestého mrtvého při autonehodách má na svědomí srážka se stromy. Ta přitom podle dlouhodobých statistik...

Plaga jmenoval nové profesory, jsou mezi nimi i držitelé Českého lva

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga předal jmenovací dekrety...

Nové profesorky a profesoři vysokých škol v pondělí v Karolinu převzali jmenovací dekrety od ministra školství v demisi...

Najdete na iDNES.cz