Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Čechovi našli v kamionu běžence, rok dokazuje z italského vězení nevinu

  14:39aktualizováno  14:39
V italském vězení sedí už víc než rok český řidič Miroslav Jaroušek, v jehož kamionu našli policisté několik imigrantů z Afghánistánu. Soud ho poslal na téměř tři roky za mříže. Jaroušek trest odmítá a prosí Česko o řešení. Jaroušek napsal iDNES.cz dopis, ve kterém svůj případ popisuje, včetně dokumentů ze soudního jednání.

Miroslav Jaroušek | foto: iDNES.cz

Italská policie zadržela 54letého Miroslava Jarouška před rokem a soud mu následně 1. dubna udělil trest dva roky a deset měsíců vězení s pokutou 180 tisíc eur za napomáhání běžencům. Rozsudek je ukázkou přísnosti italských zákonů namířených proti nelegální migraci, kterou jihoevropská přímořská země považuje za velký problém.

Itálie přísně posuzuje samotné pomáhání s převozem imigrantů a soudy příliš nevěří lidem, kteří - jako v případě Miroslava Jarouška - tvrdí, že o nich nevěděli a uprchlíci dokonce dosvědčí, že s obžalovaným nic nedomluvili a do auta se mu vloupali.

Ministerstvo zahraničí, stejně jako jeho prodloužená ruka v podobě ambasády, může obecně pouze sledovat průběh řízení a snažit se, aby měli Češi souzení v zahraničí například obhajobu. "Nemůžeme ale zpochybňovat zákony a už vůbec ne rozsudky," popsal roli státu Jiří Beneš z ministerstva.

Odsouzený Čech vylíčil události z loňského února v dopisu, který zaslal redakci iDNES.cz z italské cely. Měl z Řecka dopravit pomeranče, cestou ho čekala plavba trajektem do Itálie. Osudným se stala právě výchozí stanice v řeckém přístavu Patras, který je "bránou" migrantů do Evropy.

Než tam dorazil, nechal naložit ovoce, u čehož ale nebyl, protože vyřizoval v kanceláři firmy obchodní dokumenty. Pak ještě strávil noc na odpočívadle. Právě tehdy slyšel podezřelé zvuky. Když ale návěs obešel a kontroloval ho, na nic nepřišel. Krátce nato přitom pomáhal vyhnat několik uprchlíků z kamionu kolegovi, který tam také parkoval.

Řidič o ničem nevěděl, vypověděli sami migranti

Z materiálů soudu, které má redakce iDNES.cz k dispozici, vyplývá, že nejméně dva běženci vypověděli, jak zaplatili dva tisíce eur svému krajanovi, který je po několika dnech dopravil na parkoviště. Tam si prý náhodně vybrali Jarouškovo vozidlo.

"Zatímco Ali a další čtyři lidé otevírali kamion a nastupovali do něj, my jsme byli ukrytí v okolí. Asi po dvou hodinách jsme mohli nastoupit do vozu. Schovali nás mezi náklad, do prostoru, který zakryli bednami s pomeranči," vypověděl jeden z uprchlíků. Řidič podle něj o ničem nevěděl.

Miroslav JaroušekAuto se rozjelo druhý den ráno do přístavu, kde Miroslav Jaroušek vjel na trajekt. "Před naloděním jsem otevřel zadní dveře a ochranka kontrolovala i náklad," uvedl později při policejním výslechu.

Problém nastal během cesty směrem k severu Itálie do Ancony, která měla trvat dvacet hodin. Řidič totiž po zaparkování v garážích trajektu vypnul chlazení návěsu a uzavřel tak jediný přívod vzduchu do místa, kde se tísnilo sedmnáct Afghánců. "Dieslový motor musí být na lodi vypnutý," vysvětluje Jaroušek.

Afghánci se málem udusili

Uprchlíci postupně vydýchali vzduch a začali se dusit. Bušili na stěnu návěsu a snažili se dostat ven. "Personál lodi mě telefonicky zavolal. Bylo vidět, že u dveří kamionu je poničený zámek. Když jsem je otevřel, tak hned vystoupili lidé ve špatném zdravotním stavu," popsal situaci Jaroušek.

Jeden z Afghánců na tom byl tak zle, že loď musela změnit kurz a vyložit ho v Brindisi kvůli ošetření. Trajekt mohl pak pokračovat k cíli. Pro českého řidiče to ale byl začátek potíží se zákonem - výslechy, vazba a soud.

Podle rozsudku svědčí o Jarouškově vině zejména velký počet imigrantů a dovedně vymyšlená skrýš. Řidič sice namítal, že si Afghánci stihli úkryt sami sestavit z beden s ovocem, soud tomu ale neuvěřil.

Rodině pomáhá ambasáda

Jaroušek se proti rozsudku odvolal, ale neuspěl. Rodina se nyní rozhoduje, jak dále postupovat. Ve hře je kasační stížnost, kterou se sice vyčerpají procesní možnosti v Itálii, ale je jistá naděje, že se podaří trest ještě snížit.

Řidič chce pak usilovat o výkon trestu v Česku a případ směřovat k Evropskému soudu pro lidská práva. "Otec na tom sice není zdravotně ani psychicky dobře, ale okolnosti ho donutily, dá se říci, zvyknout si," popisuje 29letý syn odsouzeného Miroslav s tím, že si rodina může s otcem kromě dopisování také pravidelně telefonovat.

Podle jeho slov pomáhá příbuzným výrazně ambasáda. "Dělají pro nás věci, které jsou nad rámec jejich povinností," popsal syn. Úředníci zejména řeší komunikaci s advokátem, který hovoří pouze italsky.

Ministerstvo nabádá k opatrnosti

Jaroušek zřejmě doplatil na situaci v řeckém Patrasu, která bývá značně nepřehledná. Jaké nebezpečí tam na řidiče číhá, dokazují záběry uživatelů serveru YouTube - běženci se různými způsoby snaží dostat do lodí a schovávají se pod vozidla nebo lezou do nákladu. Někdy je musí nahánět policie. (prohlédněte si další záběry)

V době, kdy se Jaroušek pohyboval Řeckem, byl přístav Patras několik hodin zablokovaný řidiči nákladních aut právě na protest proti neúnosné situaci způsobené uprchlíky.

Chybou ale také mohla být neopatrnost. Ministerstvo zahraničí varuje, že si řidiči musí dávat pozor, protože i za drobnou chybu může následovat vězení. Šoféři by také měli jezdit ve dvou, aby mohli zajistit, že u vozu stále někdo je.

Například nedávno italská policie jiného řidiče z Česka propustila, i když mu z auta také vyběhli běženci. Během cesty před naloděním totiž ohlásil policistům podezřelý pohyb u svého kamionu a narušený zámek na autě.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Na Zemana útočila Ukrajinka, která narušila jednání Lukašenka i fotbal

Angelina Diashová během protestu proti Alexandu Lukašenkovi

Aktivistkou hnutí Femen, která v pátek ve volební místnosti zaútočila na českého prezidenta Miloše Zemana, je 27letá...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

VIDEO: Motorový člun rozdrtil loďku, rybáři vyskočili na poslední chvíli

Dramatická srážka. Loď najela do rybářského člunu

Tři rybáři v americkém Oregonu museli vyskočit z loďky do studené řeky, aby se zachránili před motorovým člunem, který...

Mladí ruští piloti twerkovali ve slipech, skandální video řeší úřady

Ruští kadeti twerkovali ve slipech, toto video vyvolalo skandál

Měla to být klukovská švanda, ale její aktéry může vyjít pořádně draho. Studenti Institutu civilního letectví v ruském...

V Sýrii zemřel raper IS, který měl vztah s překladatelkou z Československa

Denis Cuspert se v Německu snažil prosadit jako raper Deso Dogg

V Sýrii zemřel jeden z mediálně nejznámějších bojovníků Islámského státu, německý raper Denis Cuspert. Mimo...

Najdete na iDNES.cz