Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Čech vypije třikrát víc než průměrný Evropan, nejraději má pivo

  9:23aktualizováno  9:23
Alkohol se v Česku pije ve velkém, ve spotřebě jsme mezi národy na špici. Nejčastěji se pije pivo, víno a tvrdý alkohol, na posledním místě jsou míchané nápoje. Závislých na alkoholu je mezi Čechy okolo tří procent, často se však návyky kombinují, například s drogami nebo léky.

Mezi pětinou lidí, jež se podle průzkumu minulý měsíc opili, převažují muži. Ilustrační foto | foto: Ceskypivnifestival.cz

Pití mám pod kontrolou, když budu chtít, tak přestanu. Tak zní klasická formulka těch, kdo si odmítají připustit problém. Pár let to trvalo i dvaapadesátileté Iloně z Brna, která se potýká s alkoholem od mládí. Ze začátku jí byl náplastí na chybějící sebevědomí.

"V pubertě jsem měla potíže s nadváhou, kvůli které jsem trpěla komplexy. Když jsem si dala víno nebo panáka, dýchalo se mi volněji a nerudla jsem, sotva na mě promluvil nějaký kluk. Úžasná úleva, ale nedošlo mi, kam to povede," říká Ilona z brněnského Sdružení anonymních alkoholiků.

S pitím bojovala celé čtvrt století. Poté, co se vdala a děti byly malé, se ještě dokázala držet. Když ale po delší mateřské nastoupila do zaměstnání, sebevědomí ji opět zradilo.

"V práci se vyměnili lidé, nemohla jsem si tam zvyknout. Ze začátku stačilo otupit moje utrpení bílé víno. Ve finále jsem se neobešla bez půl litru fernetu nebo vodky denně. Následoval totální sešup. Teprve v Kristových letech jsem si dokázala problém přiznat a nastoupila do léčby," vypráví úřednice Ilona.

Průzkum MF DNES

Příležitosti k pití alkoholu
Významná událost: Při oslavách významných životních událostí pije vždy 43 % dotázaných, občas 33 %.
Narozeniny: Obdobně je tomu při oslavě narozenin, kdy pije pokaždé 39 % dotázaných, občas 40 % lidí.
Návštěva restaurace: Při návštěvě restaurací si skleničku neodpustí 16 % dotázaných, občas ji vynechá 44 % lidí.
Doma: Při domácím posezení pije pokaždé 13 % dotázaných, jen někdy si lahev otevře 57 % lidí. Třetina lidí občas pije na chatě.
Sportovní přenos: Pětina lidí si neodpustí alkohol při sledování sportovních přenosů.

Co a kde se pije za alkohol
Pivo: Pije denně 8 % dotázaných, jednou až dvakrát týdně 21 %.
Víno: Pije denně 0,8 % dotázaných. Jednou až dvakrát týdně 21 %.
Tvrdý alkohol: Ani jeden den nevynechá 0,6 % dotázaných, jednou až dvakrát týdně si dá panáka 11 % lidí.
Míchané nápoje: Nejméně oblíbené jsou míchané alkoholické nápoje, které téměř polovina dotázaných nekonzumuje vůbec.

Jak často se lidé opíjejí
Za uplynulý měsíc se opilo 22 % lidí. Častěji muži (33 %), ženy (12 %). Mezi muži se častěji opili ti ekonomicky aktivní, ale také studenti a nezaměstnaní.
Mezi posledně jmenovanými byla necelá polovina s nižším vzděláním. U žen podle výzkumu hraje velkou roli faktor věku. Mezi těmi nad pětačtyřicet let se opilo jen 6 % oslovených.

Zdroj: Reprezentativní sociologický průzkum agentury FOCUS pro MF DNES.
Poznámka: Průzkumu se zúčastnilo 1 024 obyvatel ČR nad 18 let.

A pak to bylo jako na houpačce. Po pár letech abstinence přišla recidiva a celý příběh se opakoval. V roce 2005 našla cestu do brněnské komunity anonymních alkoholiků, lidí s podobným osudem. A konečně se to zlomilo. "Sdílení s lidmi, kteří vám rozumí, je klíčová pomoc. Vídáme se skoro denně, máme svůj program. Už šest let abstinuju, na alkohol už nemám chuť," uzavírá žena. Děti už má z domu, po třiceti letech se rozvedla a začíná nový život. Bez alkoholu.

K alkoholu se přidávají drogy nebo automaty

Každý Čech nad 15 let vypije ročně v průměru 16,5 litru stoprocentního alkoholu, zatímco světový průměr činí pouze něco přes šest litrů. Zhruba polovina tohoto množství připadá na pivo.

"Od spotřeby se odvíjí počet alkoholiků, přesto je těžké stanovit přesné číslo. Podle mého odhadu v Česku neklesá pod tři procenta," říká expert přes závislosti Karel Nešpor. Trendem poslední doby je podle něj skutečnost, že se návykové nemoci prolínají. K alkoholismu se přidávají častěji léky, drogy nebo patologické hráčství.

Psychiatr Nešpor připouští, že s povinným poplatkem za den v nemocnici a hrozbou jeho zvýšení se léčba stává pro některé lidi méně dostupná. O to větší důraz klade na prevenci.

A jak může vlastně člověk poznat, že mu hrozí nebezpečí závislosti? Primář Nešpor na to vytvořil jednoduchý test o šesti znacích. Nejdůležitějším signálem je podle něj zhoršené sebeovládání, kdy si člověk nedokáže alkohol odříct a vypije třeba více, než chce. Dalším poznávacím znakem je zvyšování dávky k dosažení účinku původně vyvolaného nižším množstvím.

Mezi nápoji stále kraluje pivo

Z alkoholických nápojů pijí Češi s velkým náskokem nejčastěji pivo, pětina z nich až dvakrát týdně. Na druhém místě je pak víno. Méně oblíbené jsou destiláty, které třetina lidí nekonzumuje vůbec. Šumivá vína a sekty jsou chápány jako příležitostný či slavnostní nápoj, který téměř tři čtvrtiny dotázaných pijí méně často než jednou až dvakrát týdně. Na posledním místě v žebříčku oblíbenosti jsou míchané alkoholické nápoje, jako je například "beton", "bavorák" a koktejly, které nepije téměř polovina oslovených.

Mezi pětinou lidí, jež se podle průzkumu agentury FOCUS minulý měsíc opili, převažují muži, a to častěji ti ekonomicky aktivní. Také však studenti a nezaměstnaní. Mezi posledně jmenovanými pak muži s nižším vzděláním. U žen podle výzkumu hraje velkou roli věk. Žen nad pětačtyřicet let se opilo jen šest procent z oslovených.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

V tělocvičně policie se šířil černý kašel. Čelím šikaně, tvrdí nakažený

(Ilustrační snímek)

Vrchní komisař Marian Janoušek se loni v listopadu nakazil černým kašlem v policejní tělocvičně. Poté, co se snažil...

Z Motola na letiště a z Letňan do Čakovic. Praha zkoumá prodloužení metra

Praha dál prověřuje možnosti rozšíření dopravy na Letiště Václava Havla v Ruzyni. Tentokrát místo ze stanice metra A...

Vyšetřování únosu Čechů v Libanonu je u konce. Policie případ odložila

Pětice Čechů unesených v Libanonu v červenci 2015.

Národní centrála proti organizovanému zločinu odložila vyšetřování případu pětice Čechů, kteří byli v roce 2015 uneseni...Najdete na iDNES.cz