Jakub Dvořáček z Charity Česká republika

Jakub Dvořáček z Charity Česká republika | foto: Archiv Jakuba Dvořáčka

Čech, který pomáhá Srí Lance: Západ už zapomněl

  • 28
Tsunami, která v prosinci 2004 zasáhla jihovýchodní Asii, zabila jen na Srí Lance pětatřicet tisíc lidí. Vlna solidarity tehdy přinesla na konta nevládních organizací miliony korun. Jenže to už je pryč. Na Srí Lance se válčí a lidé dál umírají. Ale svět už zapomněl, říká Jakub Dvořáček z Charity ČR.

ODPOVĚDI JAKUBA DVOŘÁČKA ČTĚTE ZDE

Dvořáček má v humanitární organizaci na starosti právě Srí Lanku, ostrov v Indickém oceánu. Pravidelně odjíždí do východní oblasti Batticaloa, kde pracuje v uprchlických táborech.

"Snažíme se poskytnout alespoň základní pomoc pro tisíce uprchlíků, distribuujeme potravinovou a nepotravinou pomoc, jako jsou léky, obuv pro děti a školní pomůcky," řekl v on-line rozhovoru.

Jedna katastrofa střídá druhou
Srí Lankou už desítky let otřásá občanská válka. Vojáci centrální vlády v ní bojují s tamilskými separatisty, přesně řečeno s organizací "Tygři osvobození tamilského Ílamu". Tamilové tvoří na Srí Lance necelou pětinu populace a jsou roztroušeni po řadě regionů.

Současná vlna násilností se rozhořela počátkem osmdesátých let minulého století a za oběť už jí padlo na sedmdesát tisíc lidí.

Určité zklidnění přišlo po příměří v roce 2002 a hlavně po tsunami. Jen na Srí Lance vlna zabila minimálně pětatřicet tisíc lidí a další desítky tisíc připravila o domov. "V takové situaci znesvářené strany přestaly myslet na vzájemné zabíjení," říká humanitární pracovník.

Pomozte Srí Lance

Charita České republiky otevřela veřejnou sbírku na pomoc uprchlíkům na Srí Lance. Číslo účtu: 22770022/0800 (u České spořitelny), variabilní symbol: 171 (Srí Lanka).

Televize tehdy denně vysílaly záběry ze zničených oblastí. Nevládní organizace otevřely veřejné sbírky, na nichž se sešly desítky milionů korun. Jenže postupem času vlna zájmu opadla. Jakub Dvořáček soudí, že Češi umějí být štědří, ale s podmínkou:

"Většina z nás je závislá na informacích z medií. Některé konflikty jsou velice dobře medializované - a pak lze prostředky na pomoc získat poměrně snadno. A jiné, jako například Srí Lanka či Súdán, stojí na okraji zájmu a je velice komplikované je financovat," řekl v on-line rozhovoru.

Přeplněné tábory
V oblasti Batticaloa, kde Jakub Dvořáček pracuje, se nachází zhruba patnáct velkých a k tomu řada menších uprchlických táborů. "Pojmou asi sedmdesát tisíc lidí, což se ještě dá zvládnout," vysvětluje.

Jenže teď je všechno jinak. Jen za posledních několik dní přišlo do táborů na osmdesát tisíc dalších zoufalých uprchlíků. Výsledné číslo? Přes 155 tisíc. Nevládní organizace bijí na poplach. Postarat se o takové množství lidí vyžaduje velké peníze - a těch se nedostává. Chybí jídlo a léky a do pár týdnů se tábory mohou zhroutit.

"Je to hodně smutný paradox. Ačkoliv je Srí Lanka rozvojová země, hlad v podstatě nezná. Půda je tam totiž velice úrodná," říká Jakub Dvořáček.

A k tomu se Srí Lanka pořád potýká s brutálními následky tsunami. "Katastrofa je stále viditelná na mnoha místech pobřeží, stále je mnoho lidí, kteří nemají kde bydlet, zničených cest. Obnova bude trvat ještě mnoho let a je možné, že některá místa nebudou obnovena nikdy. Charita ČR i Člověk v tísni stále působí i v oblasti rekonstrukce a rehabilitace," vysvětlil Dvořáček.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video