Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Čech hledá ztracenou dceru pomocí turecké televize

  7:15aktualizováno  15:54
Pět let trvá pátrání manželů Uhlířových po dceři, která zmizela na cestách po odlehlých končinách Turecka. Zadlužili se, byli u jasnovidců, ale Ivanu jim to nevrátilo. Alois Uhlíř se naděje nevzdává. Vystoupil v turecké televizi a o pomoc požádal všechny, kdo o ztracené dceři něco vědí.

Alois Uhlíř oslovil celé Turecko s žádostí o pomoc při hledání dcery | foto: Eva Dvořáčková

"Byl jsem až vyveden z míry tím, co pro nás byli ochotní udělat," zhodnotil osmašedesátiletý Alois Uhlíř návštěvu v celostátní televizi TGRT.

Prostřednictvím pořadu "Váš hlas" populární moderátorky Inci Ertugrulové se s žádostí o pomoc obrátil na všechny Turky.

Na obrazovce se objevoval celý týden. "Natočili jsme dva pořady a televize nakonec chtěla natočit i film z míst, kde se naše dcera ztratila," dodává Uhlíř, který byl v Turecku poprvé.


Ivana Uhlířová cestovala po Turecku sama a stopem

Ivana Uhlířová se ztratila před pěti lety. Tehdy pětatřicetiletá absolventka dvou vysokých škol schopná domluvit se turecky cestovala sama a většinou stopem. Naposledy ji viděli u vesnice Aysehoca na jihovýchodě země. Pak se po ní slehla zem.

Dělali jsme všechno možné
Pro vypátrání dcery udělali Uhlířovi první poslední. "Zatím byl výsledek nulový," přiznává Uhlíř. Dodává, že hodně práce udělalo velvyslanectví v Ankaře a konzulát v Istanbulu. S jejich pomocí se podařilo zrekonstruovat cestu ztracené Ivany.

Rodině se naposled ozvala z města Amrun, odkud poslala pohled. Poté směřovala k městu Mersin. Jedním z posledních lidí, se kterými se setkala, byl řidič autobusu z města Silifke. Ten policii tvrdil, že viděl Ivanu poprvé, ale později se ukázalo, že už si spolu delší dobu psali. "Několikrát také volal k nám domů," vzpomíná Alois Uhlíř na dobu, kdy ještě byla Ivana v Česku.


Alois Uhlíř nabídl každému, kdo přinese podstatné informace, odměnu tisíc dolarů. Foto: Eva Dvořáčková

Ivana nicméně Silifke opustila a naposledy byla spatřena u vesnice Aysehoca, nedaleko města Osmaniye. Kolem páté odpolední ji viděli jak míří ke zřícenině křižáckého hradu, vzdálené asi pět kilometrů od obce.

Uhlířovi se pátrání po dceři snažili podpořit všemi možnými způsoby. Obraceli se na premiéry vlád, ministry i novináře. "Zklamal nás Michal Kubal z České televize, který východní oblast Turecka zná. Navíc byl sám v zajetí. Ani jsme mu nestáli za odpověď," říká Uhlíř.

Manželé si najali i tureckého soukromého detektiva. "Ten nám sice pomohl, ale byl hrozně drahý," vzpomíná Milena Uhlířová. Ani jeho služby ale Ivanu do Česka nevrátily.

Tonoucí se stébla chytá
Na pomoc si Uhlířovi přivolali i jasnovidce. Dostali doporučení na ženu v Rakousku a na českého věštce Bradleyho Brázdu. Jasnovidci vytipovávali oblasti, kde se má dcera vyskytovat, a ty pak prověřoval v Turecku najatý detektiv. Ovoce to ale nepřineslo.


Otec Ivany vystoupil na celoturecké stanici TGRT. Moderátorka Inci Ertugrulová na ní má svůj populární pořad. Foto: Eva Dvořáčková

Alois Uhlíř má několik teorií, co se stalo s jeho dcerou. "Nejpravděpodobnější je, že ji někdo unesl, aby si ji vzal za ženu. To se v tomto kraji stává," tvrdí. Méně pravděpodobné se mu zdá, že by Ivanu někdo věznil v nočním podniku. "Přece jen už jí bylo v době únosu 35 let." S ohledem na její cestovatelské zkušenosti se mu také nezdá, že by spadla z hradního ostrohu.

Pátrání za statisíce
Uhlířovi sáhli kvůli pátrání po Ivaně hluboko do kapsy. "Museli jsme se zadlužit," říká Uhlířová. Jen turecký detektiv podle ní vyšel na 600 tisíc korun a manžel mohl kvůli dluhům odejít do důchodu až v 67 letech. "Všechno už je ale splacené," říká Ivanina matka.

Zmiňuje i další náklady, které s sebou zmizení dcery nese. "Ivana má účet u ČSOB. Banka si strhává poplatky za jeho vedení. Vybrat ho a zrušit nemůžeme, nemáme dispoziční právo. Žádali jsme proto banku, aby účet zmrazila, ale to by prý šlo jen tehdy, kdybychom dceru prohlásili za mrtvou. A to nechceme. Takže nám nezbývá, než na účet posílat peníze, aby nevznikal dluh," líčí paní Uhlířová.

Nejasné naděje
Jasnovidec Brázda Uhlířovým řekl, že se jejich vězněná dcera do osmi let od únosu sama objeví. "Teď je to pět let," doufá matka.

Naděje manželů se nyní opírají o vystoupení v turecké televizi. Alois Uhlíř nabídl komukoli se závažnými informacemi tisíc dolarů. Na ohlasy ale zatím čeká. "Snad se někdo ozve."

S hledáním Ivany prý Uhlířovi skončit nemohou. "Je to sice pět let, ale jako by se to stalo včera. Nejhorší je nejistota. Dokud nebudeme něco vědět, skončit nemůžeme," uzavírá matka zmizelé ženy.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Moře vyvrhlo na kanadskou pláž lidskou nohu. Už třináctou

Moře na pláže v Britské Kolumbii čas od času vyvrhne kus lidské nohy....

Obyvatelé osady Jordan River ležící na západním pobřeží Kanady našli ve čtvrtek na pláži zbytky lidské nohy. Co by...

EU nepřehlasuje Česko v otázce migračních kvót, tvrdí před summitem Babiš

Andrej Babiš na zasedání sněmovního výboru pro evropské záležitosti (13....

Premiér Andrej Babiš před odletem na unijní summit prohlásil, že členské země znovu nepřehlasují Česko v otázce...

Tragédie v Kentucky. Zákonodárce byl nařčen z osahávání, zastřelil se

Člen Sněmovny reprezentantů amerického státu Kentucky Dan Johnson

Člen Sněmovny reprezentantů amerického státu Kentucky Dan Johnson, kterého jistá žena obvinila ze sexuálního násilí,...Najdete na iDNES.cz