Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

CDU dostala pokutu 41 milionů marek

  15:51aktualizováno  15:51
- Německý parlament žádá po křesťanských demokratech (CDU) vrátit 41 milionů marek ze státní podpory kvůli tomu, že stále existují nejasnosti v hospodaření této strany.
Postih zdůvodnil předseda parlamentu Thierse tím, že politická strana zatajila v Hesensku 18 milionů marek.

Zároveň Thirse zdůraznil, že to není konečné řešení finančního skandálu kolem tajných kont a nepřiznaných sponzorských darů CDU a podtrhl, že při vyměření tohoto trestu se řídil přesně ustanoveními zákona o politických stranách, který mu v tomto případě nedal žádný manévrovací prostor a neumožnil mu tedy stanovit jiný finanční postih.

Kvůli zatajení 18 milionů marek je podle Thierseho v souladu se zákonem nutné považovat celé vyúčtování CDU za rok 1998 za nesprávné a odejmout této straně v plné výši státní příspěvky, které by jí příslušely na základě členských příspěvků a získaných darů a které již byly straně zálohově vyplaceny.

Thierse však sám vyslovil předpoklad, že se CDU proti tomuto rozhodnutí odvolá, což bude mít na splácení odkladný účinek. Předseda Bundestagu zároveň zdůraznil, že vyměřená sankce se vztahuje prakticky jen na účetní zprávu za rok 1998 a otázku
dřívějších vyúčtování, případně podezřelých darů je ještě třeba řešit dodatečně po úplném vysvětlení všech okolností skandálu.

Schäublemu hrozí, že bude usvědčen z nepravdivé výpovědi
Bývalá pokladnice Křesťanskodemokratické unie (CDU) Brigitte Baumeisterová zpochybnila výpověď předsedy strany Wolfganga Schäubleho týkající se předání stotisícového daru obchodníka se zbraněmi Karlheinze Schreibera. Schäublemu hrozí, že bude v rámci finančního skandálu CDU usvědčen z nepravdivé výpovědi.

V tomto případu byla v posledních dnech učiněna již tři místopřísežná prohlášení, která si vzájemně odporují a v nichž stojí dvě svědectví proti tvrzení osamoceného Schäubleho.

Napřed Schreiber uvedl, že peníze nikdy nepředal přímo Schäublemu, ale pokladnici Baumeisterové, a to o více než dva týdny později, než uvádí šéf německé opozice. Na to reagoval Schäuble vlastním místopřísežným prohlášením, kde trvá na své původní verzi, že peníze dostal od Schreibera 22. září 1994.

Už toto prohlášení, které mělo znamenat začátek Schäubleho ofenzívy v nynějším skandálu, však bylo pro jeho stranické kolegy spíše zklamáním. Schäuble se totiž v některých pasážích prohlášení přece jen odchýlil od svých dřívějších výroků a v jiných zůstal podezřele zdrženlivý. Prohlášení obsahuje například formulace typu "pokud se mohu upamatovat" nebo údaj, že Baumeisterová dostala peníze "v říjnu", přestože původně Schäuble tvrdil, že jí je dal "bezprostředně po 22. září".

Schäubleho pozici však dramaticky zhoršilo třetí místopřísežné prohlášení, které učinila sama Baumeisterová. Ta v podstatě potvrzuje Schreiberovu verzi a popírá údaje svého stranického a parlamentního šéfa.

Zdánlivě malicherný spor o nepodstatné detaily získal na významu právě tím, že je nyní veden formou místopřísežných prohlášení. Je zřejmě, že někdo z účastníků lhal, a to pod přísahou. Potvrdí-li se, že Schäuble uvedl nepravdivé údaje, může to mít pro něj nejen negativní politické důsledky, ale hrozil by mu i trestní postih pro křivou přísahu.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Belgie přišla o hvězdné nebe. Světelný smog přiživuje energetická lobby

Snímek z Mezinárodní vesmírné stanice pořídil astronaut Thomas Pesquet. Vlevo...

Světelné znečištění trápí většinu států po celém světě. Nejhůře je na tom Belgie, kde na většině míst jede pouliční...

Obří tukové monstrum, které v září vyděsilo Londýn, vystaví v muzeu

Ohromná hrouda tuku ucpala kanály pod čtvrtí Whitechapel (12. září 2017)

Gigantická hrouda tuku, která v polovině září ucpala část londýnské kanalizace, bude vystavena v proslulém Muzeu...

Erdogan vyzval mocnosti, aby uznaly Jeruzalém za hlavní město Palestiny

Recep Tayyip Erdogan

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve středu na summitu islámských zemí vyzval světové mocnosti, aby uznaly...

Co chlapovi pod stromeček?
Co chlapovi pod stromeček?

Přečtěte si hned 35 tipů na dárky k VánocůmNajdete na iDNES.cz