Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Castro: Systém jedné strany musíme na Kubě zachovat, hrozbou je korupce

  7:28aktualizováno  7:28
Kubánský prezident Raúl Castro v závěrečném projevu na celostátní konferenci Komunistické strany Kuby důrazně obhajoval politický systém jedné strany ve své zemi. Delegáty vyzval zejména k boji proti korupci, kterou označil za větší hrozbu pro revoluci.

Raúl Castro hovoří na úvod VI. sjezdu kubánských komunistů (16. dubna 2011) | foto: AP

Kubánský vůdce také zopakoval slib prosadit svůj bezprecedentní návrh na omezení funkčního období všech vysokých vládních činitelů pouze na dvě pětiletá období za sebou. Poznamenal, že k tomu bude zapotřebí ústavní změny, ale příslušní činitelé si mohou začít osvojovat tuto praxi i dřív, než bude v základním zákonu země formálně zakotvena.

Modifikace mentality

Podle DPA delegáti schválili zásadní dokument, na jehož základě se mají kubánští komunisté naladit na hospodářské reformy s prvky tržního hospodářství. V textu se hovoří především o posílení strany a o zdokonalování její práce. Vzhledem k probíhajícím změnám se prý musí "modifikovat" především mentalita stranického života, která je "psychologickou bariérou, pevně lpějící na dogmatech a zastaralých kritériích". Díky příslušným reformám mají stranické struktury zase fungovat lépe a spolehlivěji. Strana si zároveň předsevzala zlepšovat své vztahy s masovými organizacemi, jako jsou komunisty kontrolované odbory a komunistická mládež. Podporovat se má kritika a sebekritika, potlačovat korupce a zlepšovat práce médií, rovněž kontrolovaných stranou, informovala DPA.

Castro se podle AP také vyjádřil kriticky na adresu těch, kdo si slibovali, že z konference vzejdou zásadnější reformy - nebo doufali v nové tváře na zestárlých nejvyšších příčkách stranické hierarchie.

"Nechyběla kritika a výzvy od těch, kdo směšují svá osobní přání s realitou a kdo si dělali iluze, že konference posvětí začátek demontáže politického a sociálního systému, za něž revoluce bojuje po více než půl století," řekl Castro. Jak dodal, "mnozí zapomněli, že Kuba musí čelit nepříteli na severu, který se nezastaví před ničím, aby ji zničil".

"Nemůžeme legalizovat imperialismus"

Volání po zavedení pluralitního politického systému podle Castra nebere v úvahu fakt, že Kuba je v obležení, čímž narážel na americké embargo vůči ostrovu. Vzdát se zásady systému jedné strany by se rovnalo legalizovat stranu, nebo strany, imperialismu na naší půdě," prohlásil osmdesátiletý kubánský vůdce, který v roce 2006 převzal moc po svém nemocném starším bratrovi Fidelu Castrovi.

Na své první celostátní stranické konferenci si kubánští komunisté vytyčili úkol utvrdit pozici své strany a "zdokonalit" její práci. Na 800 delegátů podle agentury DPA hledalo při této víkendové akci cesty, jak reformovat kubánské hospodářství, které je v krizi, aniž by nad ním ztratili kontrolu.

Žádné významné oznámení o případných radikálních změnách na konferenci zjevně nezaznělo, konstatovaly DPA i AP. Poukázaly přitom na fakt, že kubánští komunisté jednali za zavřenými dveřmi a zahraničním novinářům nebyl povolen přístup, takže výsledky jejich rokování jsou známy jen v základních obrysech.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Filipínská sopka chrlí popel a žhavé kameny, hrozí masivní exploze

Filipínská sopka Mayon se po několika letech klidu opět probouzí. Záběr je z...

Téměř 15 000 lidí již bylo evakuováno z oblasti okolo sopky Mayon na jihu hlavního filipínského ostrova Luzon. Vulkán...

Poplach pro stíhače. Britové a Belgičani startovali k ruským bombardérům

Ruské bombardéry Tu-160 v mezinárodním vzdušném prostoru směřovaly k...

Dvojice blížících se ruských strategických bombardérů Tu-160 „Blackjack“ v pondělí dopoledne zalarmovala britské...

VIDEO: Řidiče v USA vymrštil náraz do výšky, skončil s autem v druhém patře

Řidič vozu naboural do zábrany vedle silnice, náraz auto pak katapultoval do...

Kuriózní nehodu zažil řidič osobního auta, který v kalifornském městě Santa Ana narazil v neděli do zábrany vedle...

Najdete na iDNES.cz