Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Část vybavení školy skončila na skládce

  19:03aktualizováno  19:03
Jihlava - Část vybavení zrušené základní školy Jungmannova v Jihlavě skončila na místní skládce. Ačkoli zástupci magistrátu jsou přesvědčeni, že nic z upotřebitelného vybavení školy při stěhování nepřišlo k újmě a k likvidaci byly určeny jen nepotřebné nebo zcela zničené věci, mnozí zainteresovaní jsou přesvědčeni o opaku. Vytýkají úředníkům, že část věcí byla rozkradena a na skládku byly například vyvezeny lavice, které by některá škola ještě mohla upotřebit.

Magistrát školu zrušil a do budovy se koncem prázdnin nastěhovala jihlavská zvláštní škola. Vnitřní vybavení školy magistrát nabídl k upotřebení školám na Jihlavsku, jeho část zůstala v budově a zbytek skončil na městské skládce v Jihlavě-Henčově.

Vážení čtenáři, co si myslíte o postupu úředníků jihlavského magistrátu? Napište nám - ZDE.

Někteří lidé si však myslí, že úřad zvolil špatný postup. Svědčí o tom i fakt, že stavební firma Terni, která rekonstrukci měla provádět, si vymínila, že nepřebírá odpovědnost za materiál, který ve škole zůstal. Škola totiž před rekonstrukcí nebyla vystěhována. "Prý jsem měl školu vystěhovat, ale nikdo mi do mého odchodu ze školy neřekl kam. Předal jsem klíče a věci, které zůstaly v kabinetech, jsem pak náhodně viděl, jak končily vyházené na chodbách a postupně byly kamsi různě odváženy. Jsem přesvědčen, že během vystěhovávání byla značná část vybavení a materiálu prostě rozkradena," řekl Milan Sochor, který byl až do konce loňského školního roku ředitelem školy.

Dobrá hospodyňka ...

Učebnicový příklad (abychom zůstali ve školství): vyklízíte dům. Co uděláte se starým nábytkem? Zkusíte ho prodat. V bazaru, známým, cizím. Každá koruna dobrá. Nebo alespoň na charitu ho dáte. Tak se zachová dobrá hospodyně.
Ne tak jihlavský magistrát. Likviduje školu a ani ho nenapadne nabídnout lavice a zařízení jiným školám v kraji (úředníci kraje by to dokonce klidně zorganizovali za ty městské). Proč třeba neprodat desítky železných lavic do sběru? Šup se vším na skládku. Z cizího krev neteče a školství a magistrát mají přece tolik peněz, že nevědí, co s nimi. Tak se chová špatná hospodyně. Ale kdo by vlastně od úředníků čekal, že budou přes plot pro pírko skákat.

Roman Kratochvíl (MF DNES)

Firmu Terni magistrát před zahájením rekonstrukce požádal, aby si budovu vyklidila sama. Vybavení školy bylo poté roztříděno na použitelný materiál a materiál určený k likvidaci na skládce.  Materiál určený k dalšímu využití dílem zůstal v budově pro zvláštní školu a dílem k převzetí jinými zařízeními: většinu postupně převzal například dům dětí a blízká základní škola na Kollárově ulici.

Koncem června rekonstrukce začala a začátkem srpna byla dokončena. Věci, které byly určeny vedením magistrátu a zvláštní školy coby neupotřebitelné, byly odvezeny na skládku. "Na kontejneru končily věci, které by jistě nějaká chudá škola ještě mohla využít. Lidi z okolí si je rozebírali - viděl jsem, jak si někdo z budovy odnášel hasicí přístroje," řekl jeden ze svědků vystěhovávání, který si však nepřál být jmenován. "Z mého hlediska se tohle skutečně dělo dost nešetrným způsobem," řekl i stavbyvedoucí firmy Terni Petr Lupač.

Magistrát se hájí, že věci určené k likvidaci byly v takovém stavu, že už je nebylo možné využít. Podle zástupkyně primátora Michaely Vítkové vystěhování předcházela inventarizace. "Všechno bylo v pořádku převzato. Slyšela jsem o rozkrádání, ale není to pravda," řekla. "Byl odvezen obsah kabinetů, o který neměly zájem jiné školy a ani my ho vzhledem k odlišným osnovám nepotřebujeme," řekla ředitelka Zvláštní školy Božena Kučerová.

Zatímco například část vybavení chemického kabinetu zlikvidovala specializovaná firma, v kontejneru skončil například zbylý inventář fyzikálního a přírodopisného kabinetu, školní židle a stoly z přibližně z pěti tříd, či skříně a obrazy. "Nemáme možnost tyto věci nikde skladovat a víme, že když se něco někdy natahalo na půdu, že už to tam zůstalo a jen to zabíralo místo. Tak jsme to zlikvidovali na skládce - pro muzeum tam nic nebylo," řekla Helena Nováková z odboru školství magistrátu.
Odbor připravuje dokument materiál o tom, co a jak bylo ze školy využito. "Jestli se něco objevilo na skládce, tak jsem přesvědčen, že šlo o neupotřebitelný majetek," řekl šéf odboru Tomáš Koukal.

Přestože byl například vyvezený školní nábytek ve špatném stavu, vedoucí krajského odboru školství Zdeněk Ludvík je přesvědčen, že magistrát měl vybavení nabídnout všem školám v kraji. "Považoval bych za rozumné to nabídnout nejen školám, které provozuje kraj, ale i malým obecním základním školám, jistě by si něco vybraly. Kdyby nás někdo upozornil, mohli jsme nabídku rozeslat všem školám v kraji a magistrát by s tím ani neměl práci."

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...

Cyklisté v Praze blokovali ulici. Protestovali proti zákazu kol v centru

Cyklisté v Praze protestovali proti zákazu kol v centru metropole (11. prosince...

Cyklisté v pondělí v podvečer na několik minut zablokovali Křižovnickou ulici v první městské části. Protestovali tak...

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz