Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Část vybavení školy skončila na skládce

  19:03aktualizováno  19:03
Jihlava - Část vybavení zrušené základní školy Jungmannova v Jihlavě skončila na místní skládce. Ačkoli zástupci magistrátu jsou přesvědčeni, že nic z upotřebitelného vybavení školy při stěhování nepřišlo k újmě a k likvidaci byly určeny jen nepotřebné nebo zcela zničené věci, mnozí zainteresovaní jsou přesvědčeni o opaku. Vytýkají úředníkům, že část věcí byla rozkradena a na skládku byly například vyvezeny lavice, které by některá škola ještě mohla upotřebit.

Magistrát školu zrušil a do budovy se koncem prázdnin nastěhovala jihlavská zvláštní škola. Vnitřní vybavení školy magistrát nabídl k upotřebení školám na Jihlavsku, jeho část zůstala v budově a zbytek skončil na městské skládce v Jihlavě-Henčově.

Vážení čtenáři, co si myslíte o postupu úředníků jihlavského magistrátu? Napište nám - ZDE.

Někteří lidé si však myslí, že úřad zvolil špatný postup. Svědčí o tom i fakt, že stavební firma Terni, která rekonstrukci měla provádět, si vymínila, že nepřebírá odpovědnost za materiál, který ve škole zůstal. Škola totiž před rekonstrukcí nebyla vystěhována. "Prý jsem měl školu vystěhovat, ale nikdo mi do mého odchodu ze školy neřekl kam. Předal jsem klíče a věci, které zůstaly v kabinetech, jsem pak náhodně viděl, jak končily vyházené na chodbách a postupně byly kamsi různě odváženy. Jsem přesvědčen, že během vystěhovávání byla značná část vybavení a materiálu prostě rozkradena," řekl Milan Sochor, který byl až do konce loňského školního roku ředitelem školy.

Dobrá hospodyňka ...

Učebnicový příklad (abychom zůstali ve školství): vyklízíte dům. Co uděláte se starým nábytkem? Zkusíte ho prodat. V bazaru, známým, cizím. Každá koruna dobrá. Nebo alespoň na charitu ho dáte. Tak se zachová dobrá hospodyně.
Ne tak jihlavský magistrát. Likviduje školu a ani ho nenapadne nabídnout lavice a zařízení jiným školám v kraji (úředníci kraje by to dokonce klidně zorganizovali za ty městské). Proč třeba neprodat desítky železných lavic do sběru? Šup se vším na skládku. Z cizího krev neteče a školství a magistrát mají přece tolik peněz, že nevědí, co s nimi. Tak se chová špatná hospodyně. Ale kdo by vlastně od úředníků čekal, že budou přes plot pro pírko skákat.

Roman Kratochvíl (MF DNES)

Firmu Terni magistrát před zahájením rekonstrukce požádal, aby si budovu vyklidila sama. Vybavení školy bylo poté roztříděno na použitelný materiál a materiál určený k likvidaci na skládce.  Materiál určený k dalšímu využití dílem zůstal v budově pro zvláštní školu a dílem k převzetí jinými zařízeními: většinu postupně převzal například dům dětí a blízká základní škola na Kollárově ulici.

Koncem června rekonstrukce začala a začátkem srpna byla dokončena. Věci, které byly určeny vedením magistrátu a zvláštní školy coby neupotřebitelné, byly odvezeny na skládku. "Na kontejneru končily věci, které by jistě nějaká chudá škola ještě mohla využít. Lidi z okolí si je rozebírali - viděl jsem, jak si někdo z budovy odnášel hasicí přístroje," řekl jeden ze svědků vystěhovávání, který si však nepřál být jmenován. "Z mého hlediska se tohle skutečně dělo dost nešetrným způsobem," řekl i stavbyvedoucí firmy Terni Petr Lupač.

Magistrát se hájí, že věci určené k likvidaci byly v takovém stavu, že už je nebylo možné využít. Podle zástupkyně primátora Michaely Vítkové vystěhování předcházela inventarizace. "Všechno bylo v pořádku převzato. Slyšela jsem o rozkrádání, ale není to pravda," řekla. "Byl odvezen obsah kabinetů, o který neměly zájem jiné školy a ani my ho vzhledem k odlišným osnovám nepotřebujeme," řekla ředitelka Zvláštní školy Božena Kučerová.

Zatímco například část vybavení chemického kabinetu zlikvidovala specializovaná firma, v kontejneru skončil například zbylý inventář fyzikálního a přírodopisného kabinetu, školní židle a stoly z přibližně z pěti tříd, či skříně a obrazy. "Nemáme možnost tyto věci nikde skladovat a víme, že když se něco někdy natahalo na půdu, že už to tam zůstalo a jen to zabíralo místo. Tak jsme to zlikvidovali na skládce - pro muzeum tam nic nebylo," řekla Helena Nováková z odboru školství magistrátu.
Odbor připravuje dokument materiál o tom, co a jak bylo ze školy využito. "Jestli se něco objevilo na skládce, tak jsem přesvědčen, že šlo o neupotřebitelný majetek," řekl šéf odboru Tomáš Koukal.

Přestože byl například vyvezený školní nábytek ve špatném stavu, vedoucí krajského odboru školství Zdeněk Ludvík je přesvědčen, že magistrát měl vybavení nabídnout všem školám v kraji. "Považoval bych za rozumné to nabídnout nejen školám, které provozuje kraj, ale i malým obecním základním školám, jistě by si něco vybraly. Kdyby nás někdo upozornil, mohli jsme nabídku rozeslat všem školám v kraji a magistrát by s tím ani neměl práci."

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Další z rubriky

Česko potřebuje pět nových přehrad, řekl bioklimatolog v Rozstřelu

Bioklimatolog Miroslav Trnka v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel.

Sucho v Česku může za nedostatek vody v řekách a deficit vláhy v půdě, který odpovídá 60 milimetrům srážek. V budoucnu...

Spojení Sparty se Slavií a bankrotář Tvrdík. Lidé žertují o CEFC

Fanoušci Slavie vyvěsili během utkání s Jablonce transparenty proti šéfovi...

Lidová tvořivost na internetu se chopila i trablů čínských investic v Česku. Ústřední postavou vtipů se stal exministr...

Udržení vody v krajině se stává moravskoslezským problémem číslo jedna

OSTRAVICE VE STARÉM KORYTĚ. Pohled na říčku Ostravici v původním korytě se...

V Moravskoslezském kraji chybí voda. A vyhlídky nejsou dobré. I když občas zaprší, voda rychle odteče a brzy je opět...

Ušetřete pár korun.
Ušetřete pár korun.

Víte, kde jsou nejlevnější pleny? My ano.

Najdete na iDNES.cz