Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Část republiky zasáhla vichřice

  0:01aktualizováno  0:01
Vysočinu, Domažlicko, Klatovsko, Středočeský, Jihomoravský, Pardubický a sever Jihočeského kraje zasáhla větrná bouře, místy dosahující síly orkánu (120 km/hod.). Zanechala za sebou polámané větve a pokácené stromy, které často blokovaly silnice. Na postižených místech pracovali hasiči.

Východní Čechy bouřky teprve zasáhnou
Meteorologové očekávají, že večer a v noci čekají bouřky především na východní Čechy a Českomoravskou vrchovinu. Nelze vyloučit vichřice s nárazy větru o rychlosti přes 90 kilometrů za hodinu a místy krupobití, sdělil Český hydrometeorologický ústav.

Studená fronta přechází přes severní, střední a jižní Čechy zvolna k východu.

Jihomoravský kraj
Dopravu na hlavním železničním koridoru mezi Českou Třebovou a Brnem přerušil strom, který v neděli na Blanensku srazila silná vichřice na elektrické vedení nad kolejemi. "Nehoda u takzvaného Hradského tunelu u Olešné nám byla nahlášena v 17:46. České dráhy musely na čas zcela přerušit dodávku elektrického proudu, aby se strom mohl odstranit," řekl mluvčí hasičů Jaroslav Haid.

Na hodinu musela být přerušena železniční doprava ve směru na Brno. "Naštěstí při opravách železničního koridoru byly koleje položeny tak daleko od sebe, že druhý směr zůstal neporušen," uvedl Haid. Večer železničáři pouštěli vlaky vždy střídavě v jednom směru volnou částí koridoru. Hasiči museli také odstraňovat několik padlých stromů na Kunštátsku a v Brně. Pomáhali také u narušené střechy rodinného domu v Brně-Líšni.

Pardubický kraj
Větrná bouře, která se v neděli vpodvečer přehnala rovněž přes východní Čechy, způsobila největší škody v Pardubickém kraji na Chrudimsku. Polámala několik desítek stromů a v Ronově nad Doubravou dokonce utrhla střechu.

Padající strom v Heřmanově Městci poničil osobní automobil, v Běstvině byla poničena trafostanice, řekl chrudimský hasič. "Je toho hodně. V terénu mámě spoustu lidí a hovořit o výši škod zatím nelze," uvedl. Přestože větrnou bouři doprovázel silný déšť, podle hasiče zřejmě nic nezatopil.

Operační důstojník chrudimské policie uvedl, že padající stromy nikoho nezranily. Silný vítr tradičně způsobil poruchy na vysokém napětí. Mluvčí Východočeské energetiky Zlata Pávová řekla, že nejvíce poruch je hlášeno právě z okresu Chrudim a rovněž z Holic na Pardubicku. "Zde jich je určitě víc než deset," uvedla.

V Královéhradeckém kraji měli energetici hlášeny dvě poruchy na vysokém napětí, a to na Trutnovsku a u Nové Paky.

Středočeský kraj 
Desítky polámaných stromů za sebou zanechala vichřice, která se v neděli odpoledne přehnala nad středními Čechami. Zasáhla především Příbramsko, Benešovsko a Kutnohorsko. Bouře trvala jen několik minut a nedoprovázel ji velký déšť.

V okrese Příbram patřilo k nejvíce zasaženým Sedlčansko. Podle operačního důstojníka hasičů spadlé stromy strhaly na několika místech elektrické vedení. Podobná situace byla i na Benešovsku. Ve Vlašimi například poryv větru doslova sroloval kus plechové střechy jednoho z rodinných domů.

Spoušť za sebou zanechala vichřice i na Kutnohorsku. Během chvíle měli hasiči hlášeno 15 případů. Především v okolí Zruče nad Sázavou, kde spadla střecha na automobil, nikdo ale nebyl zraněn. Vítr lámal stromy v Uhlířských Janovicích, Mitrově, Zlivi, Žlebech a kolem řeky Sázavy.

V Čáslavi zpřetrhaly spadlé stromy elektrické vedení. V Kluckých Chvalovicích spadl strom na automobil zaparkovaný ve vjezdu do rodinného domu. Podle dostupných informací nikoho nezranil.

Na Kolínsku vichřice hasičům moc práce nepřidělala. Museli ale vyjet do Stříbrné Skalice, kde strom hrozil zřícením na chatu.

Sever Jihočeského kraje
V okrese Jindřichův Hradec a Strakonice se již hasičům podařilo poklidit všechny silnice, které v neděli odpoledne zatarasily stromy zlámané vichřicí. Operační důstojník řekl, že hasiči již uvolnili také silnici z Jindřichova Hradce na Prahu a cestu u Jarošova nad Nežárkou.

Stejná situace je také na Strakonicku, kde hasiči kvůli stromům na silnici vyjížděli na 20 míst. U Blatné byla chvíli neprůjezdná i hlavní silnice z Českých Budějovic do Plzně.

Meteorologové uvedli, že v Kocelovicích na Strakonicku a v Temelíně dosahoval vítr síly orkánu. Srážek příliš nespadlo a bouře se přehnala poměrně rychle zejména nad územím severně od Českých Budějovic.

Plzeňský kraj
Poničená auta, stodola zapálená bleskem, desítky stromů popadaných na domy, silnice, telefonní a elektrické vedení.  Zoufalí byli i železničáři, kterým kmeny na kolejích zablokovaly pět tratí. To je dílo nedělní odpolední bouře, která se přehnala nad Plzeňským krajem.

Podle meteorologů bouře hnala vzduch rychlostí 120 kilometrů za hodinu. Takovou silou už vládne orkán. Na vině byla studená fronta, která včera přecházela přes Čechy od severozápadu.

Největší škody nadělala větrná smršť na Tachovsku, Domažlicku a v okrese Plzeň-jih. "Na Klatovsku popadaly stromy  na dvaceti místech. U masokombinátu jich  orkán srazil deset. V Bezděkově se na jeden z domů zřítily hned dva stromy. Naštěstí se nikomu nic nestalo," informoval mluvčí hasičů Plzeňského kraje František Vaško.

Plné ruce práce měly i profesionální i dobrovolné jednotky  hasičů v okrese Plzeň-jih. "V Újezdu u Kasejovic blesk zapálil stodolu, kterou hasily dvě jednotky mužů v modrých uniformách. V nedalekém Klášteře  stromy dopadly na auta," dodal Vaško.
Tři poničená vozidla patřila výletníkům, kteří se vypravili na zámek Zelená hora.

"Když to začalo fičet, byli jsme nahoře na zámku. Řádění živlů se nám moc  líbilo. Za chvíli bylo po všem. Když jsme se ženou vrátili k hospodě, kde jsem zaparkoval našeho peugeota, zažili jsme šok. Padla na něj mohutná lípa. Z auta  zbyl vrak," řekl nešťastný motorista.

Naopak o štěstí mohou mluvit obyvatelé dvou domů v Pohoří na Klatovsku, kde nápor orkánu neustála ani dvě stě let stará lípa na návsi. "Spadla mezi dva domy. Koruna poškodila střechu jednoho z nich. Celá vesnice se seběhla a odklízí mohutný strom," oznámil  z Pohoří Michal Maršík.

V Hyršově na Domažlicku, kde lidé zažili i silné krupobití,  hasiči sundávali strom z  domu. "Museli jsme povolat autojeřáb," řekl operační důstojník domažlických hasičů Václav Konopík.

Strach zavládl i v letním táboře v Orlovicích na Domažlicku. "V okolí tábora tam také popadalo několik stromů. Dětem se nic nestalo," řekl Vaško.

Čtyři hodiny byl neprůjezdný železniční tah z Plzně na České Budějovice, kde stromy popadaly na koleje. "Dopravu jsme zajišťovali pomocí autobusů. Výluka byla i na trati z Klatov do Železné Rudy," řekl krajský dispečer Českých drah František Brejcha.

V plné pohotovosti byly také čety energetiků. Ti odstraňovali závady, která způsobil včerejší orkán na elektrických rozvodech na několika místech v plzeňském regionu.

Vysočina
Prudká bouře spojená s vichřicí zasáhla v neděli v odpoledních hodinách Vysočinu. Nejvíce zasažené byly okresy Pelhřimov, Jihlava a Havlíčkův Brod.

Jednotlivá pracoviště hasičů zaznamenaly několik desítek výjezdů. "U nás je to v tuto chvíli přes deset výjezdů, další budou asi následovat. V jiných okresech je to podobné,“ uvedl operační důstojník Hasičského záchranného sboru v Jihlavě. Hasiči zasahovali především u padlých a rozštípaných stromů, na některých místech strhly živly i elektrické vedení. Do záchranných akcí se zapojili vedle profesionálů i skupiny dobrovolných hasičů.

Na Havlíčkobrodsku vichřice řádila v okolí okresního města a směrem na Havlíčkovu Borovou. Na postižená místa vyjelo deset skupin hasičů, některé z nich musely zasahovat i na dvou místech. Vichřice si podle dostupných zpráv nevyžádala lidské životy.

V Pacově spadl strom na hřbitov
Citelně bylo vichřicí zasaženo Pelhřimovsko. V Pacově spadl strom na místní hřbitov, hasiči zaznamenali i poškozená auta, střechy a elektrická vedení. Zřejmě blesk byl příčinou požáru stohu, který vzplál rovněž v Pacově.

Krátce po začátku vichřice už operační středisko evidovalo třináct zásahů, jejich počet postupně přibýval. „Zasahujeme prakticky v celém okrese, v akci je všechna technika“ řekl ředitel hasičů v Pelhřimově Miroslav Šimon.

Polámané stromy na pacovském hřbitově.

Polámané stromy na pacovském hřbitově.

Polámané stromy na pacovském hřbitově.

Polámané stromy na pacovském hřbitově.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...Další z rubriky

Na území Čech hrozí v noci a ráno ledovka, varují meteorologové

(Ilustrační snímek)

V nížinách hrozí od nedělního večera do pondělního rána tvorba náledí nebo zmrazků. Ve své aktuální výstraze s nízkým...

Nejen kvóty, žaloba z Bruselu Česku hrozí i za špinavý vzduch, varuje expert

Tak vypadá centrum Ostravy pod smogovou poklicí.

Začalo období roku, kdy se zase budeme dusit. Ačkoli stále slyšíme, že je nutné hlavně ve městech dělat pro zlepšení...

Cvičení záchranářů se změnilo v ostrý zásah, našli promrzlého muže

(Ilustrační snímek)

Členové krkonošské horské služby nacvičovali v sobotu postupy při sesuvu laviny. Cvičení se ale záhy proměnilo v...Najdete na iDNES.cz