Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Část poslanců odmítá, aby stát vyplatil církvím 267 miliard

  14:44aktualizováno  14:44
Dohoda mezi církvemi a vládní komisí o majetkovém vyrovnání zřejmě nebude mít ve Sněmovně snadnou cestu ke schválení. Některým poslancům ODS se nelíbí způsob, jakým má stát ukradený majetek splácet. Na úrocích má totiž církev dostat navíc 184 miliard korun. Poslanci žádají další jednání.

Politici většinou uznávají, že je potřeba uhradit církvím škody, které jim způsobil komunistický režim. Neshodují se ale, jak. Ilustrační foto. | foto: Jitka GráfováiDNES.cz

Stát by měl podle dohody církvím vyplatit 83 miliard korun. "Ty by splácel postupně během šedesáti let. Včetně úroků, které budou činit 4,85 procenta ročně, by tak stát církvím zaplatil celkem 267 miliard," uvedl v tisku ministr financí Miroslav Kalousek. - více zde

"Představuju si, že se o tom bude ještě jednat, protože toto je opravdu překvapivé řešení. Je překvapivé, protože je použita metoda, která jde mimo rámec dosud známých restitucí po roce 1989," řekl poslanec a exministr financí Vlastimil Tlustý.

Při vracení majetku se podle něj dosud používala buď naturální restituce, tedy vydání majetku, nebo náhrada podle starých odhadních předpisů. Způsob, kdy stát církvi její majetek splácí s úroky, podobně jako by od ní měl úvěr, jde podle Tlustého mimo dosavadní restituční praxi.

Podle Kalouska ale bude dohoda pro stát výhodná. "Tím, že vyplatíme finanční náhradu, odblokujeme tisíce hektarů půdy i nemovitostí a stát bude tento majetek moci privatizovat," řekl již dříve MF DNES.

Němcová: Částka se vyšplhá na příliš velkou sumu
Dohodnuté řešení církevních restitucí se nelíbí ani místopředsedkyni sněmovny za ODS Miroslavě Němcové, která v komisi vyrovnání s církvemi dohadovala. Pokud by návrh vyrovnání zůstal v současné podobě, měla by prý velký problém jej ve Sněmovně podpořit, řekla.

Problém je podle Němcové v tom, že se částka, kterou stát vyplatí, vyšplhá kvůli úrokům na příliš velkou sumu. Zvážit by se podle ní také mělo, zda finanční vyrovnání s církvemi nevybočuje z mantinelů restitučních zákonů.

Další debatu mezi poslanci ODS o podobě majetkového vyrovnání s církvemi očekává i poslanec a ekonomický expert ODS Michal Doktor. Sám nechtěl obsah návrhu hodnotit, protože jej prý zatím podrobně nezná.

"K nějaké dohodě, která povede k trvalému narovnání vztahů mezi církvemi a státem, dojít musí. Já teď jen nejsem schopen posoudit, jestli takto navrhovaná smlouva je ta správná a případně nezvýhodňuje jednu církev nad ostatními," řekl.

S Kalouskem ale souhlasí v tom, že splátky rozložené v dlouhém čase jsou pro stát jedinou schůdnou metodou, jak se s církvemi může finančně vyrovnat.

Vláda bude plán odškodnění církví posuzovat začátkem příštího roku. Když ho prosadí v parlamentu, budou církve dostávat náhradu od roku 2009.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ze tří zón šumavského parku se stanou čtyři, přibudou klidová území

Pohled z rozhledny na Roklan

Z původních tří zón, které dosud tvořily Národní park Šumava, se letos mají stát čtyři. Čekají se ostrá vyjednávání....

S Milošem mě spojil havlistický režim, říká Klaus v rozhovoru MF DNES

Bývalý prezident Václav Klaus

„S Milošem Zemanem jsme si vždycky byli blíž, když proti nám jakkoli definovaný režim přitvrdil, a naše velikánské...

Otec propadl automatům, dva Jakubové pak vyhnali hazard z Jablonce

Z Jablonce nad Nisou musí zmizet hrací automaty, mohou zde zůstat jen kasina se...

Jakub Strnad ze sdružení Jablonec bez hazardu a opoziční zastupitel Jakub Macek jsou jedny z hlavních postav...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz