Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Část ČSSD podpořila vládu: Palestinu je třeba odmítnout

  10:42aktualizováno  13:07
Desítky poslanců a senátorů se obrátily na vládu s výzvou, aby nepodpořila žádost Palestinců o přijetí do OSN. Tento krok se od Česka, které na zasedání OSN reprezentují prezident Klaus a ministr Schwarzenberg, očekává. Proti žádosti palestinské samosprávy se postavili i někteří zákonodárci ČSSD.
Proti požadavku Palestinců se postavil například středočeský hejtman a poslanec David Rath.

Proti požadavku Palestinců se postavil například středočeský hejtman a poslanec David Rath. | foto: Koláž - iDNES.cz

Mezi 83 poslanci a senátory, kteří podepsali otevřený dopis vládě, chybí pouze podpisy komunistů. Není to nic překvapivého, proarabskou linii zastávají od doby, kdy se Izrael znelíbil sovětskému vůdci Josifu Stalinovi.

Oč OSN žádají Palestinci

Palestinští Arabové chtějí přijetí své země do OSN se statutem plnohodnotného člena v hranicích ze 4. června 1967. Tím si nárokují jak Západní břeh Jordánu, tak pásmo Gazy a především východní Jeruzalém.

Teroristické hnutí Hamas, které ovládá Gazu, má palestinskou žádost za nedostatečnou. Úřady v Gaze nepovolily žádné demonstrace na podporu žádosti v OSN.

Uznáním žádosti by OSN posvětila vznik státu s nárokovaným hlavním městem (východním Jeruzalémem) na území jiného uznaného státu.

Mezinárodní společenství formálně izraelskou anexi východního Jeruzaléma (a tedy i Starého města) neuznává, řada zemí zde ale zřídila konzuláty.

Dopis připomíná, že česká diplomacie dlouhodobě prosazuje mírové soužití Izraele a Palestiny v zabezpečených hranicích podle vzájemných dohod. Na ty ale nyní Palestinci zanevřeli a snaží se o jednostranné uznání v OSN s poukazem na to, že jednání s Izraelem k ničemu nevede.

"Jsem přesvědčená o tom, že jednostranné aktivity Palestinců na půdě OSN mír v blízkovýchodním regionu nepodpoří," prohlásila místopředsedkyně zahraničního výboru Sněmovny Lenka Andrýsová z Věci veřejných.

Zajímavé je, že se k iniciativě přidali i někteří poslanci opoziční ČSSD. Podle názoru jejich předsedy Bohuslava Sobotky totiž "návrh na uznání Palestiny jako suverénního státu koresponduje s mezinárodním plánem na mírové řešení konfliktu" (více čtěte zde).

Dopis za ČSSD podepsali například jindy ostrý kritik vlády David Rath nebo člen zahraničního výboru Sněmovny Robin Böhnisch.

Tomu se nelíbí současná forma žádosti. "Naše aktivita neznamená jakékoliv zpochybnění práva palestinských Arabů na vlastní stát," vysvětlil Böhnisch, podle kterého by uznání současných požadavků Palestinců v OSN legitimizovalo organizaci Hamas, která vládne pásmu Gazy.

"Právo palestinských Arabů na vlastní stát může být realizováno teprve tehdy, až i oni uznají právo na existenci Státu Izrael," doplnil ho Daniel Korte z TOP 09.

Uznali byste i Hamas, tvrdí dopis

Text otevřeného dopisu čtěte zde

Zákonodárci vyjmenovali několik argumentů, proč by Česko nemělo s palestinskou žádostí souhlasit.

Prvním je tvrzení, že by uznání podkopalo dosud přijaté mezinárodní mírové dohody a prohlášení, které vyzývají k řešení konfliktu vzájemnou dohodou a nikoliv jednostrannými kroky. Například známá rezoluce OSN číslo 242 na jedné straně vyzývá Izrael ke stažení z okupovaných území, na straně druhé hovoří o míru, při němž nebude žádná strana vznášet na druhou územní nároky.

Mírová dohoda z Osla také říká, že Izrael ani Palestina jednostranně "nezahájí ani nepodnikne kroky, které by změnily status Západního břehu a Pásma Gazy".

Protože si Palestinci nárokují i pásmo Gazy, dostalo by se uznáním jejich požadavku podle signatářů dopisu uznání též hnutí Hamas. To vládne úzkému pásmu Gazy, v němž žije 40 % ze čtyř milionů obyvatel Palestiny. Radikální Hamas odmítá uznat právo Izraele na existenci, v USA i v Evropě je řazen mezi teroristické organizace.

Kteří poslanci podepsali dopis

ČSSD (25/56): Antonín Pavel, Bohdalová Vlasta, Böhnisch Robin, Černý Karel, Dolejš Richard, Foldyna Jaroslav, Holík Pavel, Chvojka Jan, Křeček Stanislav, Látka Jan, Lesenská Vladimíra, Michalík Alfréd, Neubauer Václav, Novosad František, Ohlídal Ivan, Orgoníková Hana, Petrů Jiří, Ploc Pavel, Rath David, Šincl Ladislav, Váňa Miroslav, Váňa Roman, Vandas Jaroslav, Zapletal Cyril, Zemek Václav.

ODS (22/53): Benda Marek, Bendl Petr, Boháč Zdeněk, Černochová Jana, Filipi Dana, Jan Bureš, Jeník Miroslav, Martinů Jaroslav, Němcová Miroslava, Pajer Jan, Papež Jiří, Plachý Jaroslav, Sivera František, Rádl Aleš, Řápková Ivana, Stanjura Zbyněk, Svoboda Pavel, Svoják Igor, Šnajdr Marek, Šťastný Boris, Úlehla Tomáš, Vidím Jan, Vilímec Vladislav.

TOP 09 (23/41): Bezecný Zdeněk, Cogan Josef, Eček Jaroslav, Gazdík Petr, Gregora Martin, Horáček Václav, Husák Jan, Chalánková Jitka, Chlad Rudolf, Janek Michal, Jeništa Luděk, Jirků Ladislav, Kaslová Jana, Korte Daniel, Kubata Václav, Langšádlová Helena, Laudát František, Pecková Gabriela, Polčák Stanislav, Roztočil Aleš, Schejbalová Jaroslava, Skalický Jiří, Šarapatka Bořivoj.

VV (10/21): Andrýsová Lenka, Bárta Vít, Drastichová Jana, Paggio Viktor, Petráň Miroslav, Skokan Petr, Štětina Jiří, Šťovíček Milan, Vacek Martin, Vysloužil Radim.

Na sněmovních podpisových arších se také objevila jména senátorů Pavla Trpáka (ČSSD) a Milana Pešáka (ODS).

V závorce stojí, kolik z kolika členů daného poslaneckého klubu připojilo svůj podpis. Proti jednostrannému kroku Palestinců se na dotaz iDNES.cz vyjádřil i Přemysl Sobotka (ODS), který nicméně řekl, že se k němu dopis vůbec nedostal a slyší o něm poprvé.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...



Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...



Další z rubriky

O nás bez nás, rozčílil starostu Svitav krajský návrh na odklon kamionů

Srážka tří aut zkomplikovala dopravu ve Svitavách. (25. 5. 2017)

Zastupitelstvo Pardubického kraje za normálních okolností funguje jako tichá a bezchybná hlasovací mašina, která všemi...

První sliby a vyhazovy. Babišovi ministři chtějí řešit lithium i dálnice

Prezident Miloš Zeman na Hradě jmenuje vládu Andreje Babiše. (13. prosince 2017)

Ač noví ministři stále netuší, jestli jejich vláda vůbec 10 .ledna získá důvěru poslanců, chystají nějaké změny už v...

Náměstek Dolínek promluví v Rozstřelu o následcích pádu trojské lávky

Petr Dolínek o budoucnosti lávky v pražské Troji

Na pražském Císařském ostrově pokračuje odklízení trosek pěší lávky, která se zřítila začátkem prosince. Zranili se...



Najdete na iDNES.cz