Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Časem se do spisovné češtiny dostanou i smajlíky, míní jazykovědec

  10:37aktualizováno  10:37
Spisovné by mohly být i smajlíky. Emotikony mají podle šéfa Ústavu pro jazyk český Karla Olivy podobnou funkci jako třeba otazník nebo vykřičník. V chatu se čtenáři iDNES.cz také prozradil, že slovo "abysme" by mohlo proniknout do spisovné češtiny až v horizontu desítek let.

Karel Oliva je od roku 2003 ředitelem Ústavu pro jazyk český | foto: iDNES.cz

Přední český jazykovědec Karel Oliva v on-line rozhovoru se čtenáři připustil, že by se v oficiálním psaném jazyce mohlo ustálit i používání smajlíků.

"Myslím, že se tam časem dostanou. A myslím to vážně: mají v zásadě stejnou funkci jako třeba vykřičník nebo otazník, takže až se elektronická komunikace rozšíří natolik, aby se pravidla pravopisu dělala i pro ni, nepochybně budou v takových pravidlech i emotikony," nastínil šéf Ústavu pro jazyk český.

Odpovědi Karla Olivy čtěte zde

Oliva také zopakoval, že kandidátem na změnu spisovného jazyka je tvar "abysme" nebo "aby jsme" místo dosud jediné správné možnosti "abychom". Jeho reálný nástup vidí v řádu desítek let na padesát procent.

Karel Oliva

Jazykovědec a ředitel Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR.

Zajímá se hlavně o syntax jazyků včetně jejich implementace do počítačových aplikací. Podílel se například na korektoru českého jazyka pro sadu Microsoft Office.

Vystudoval matematickou lingvistiku, mluví anglicky, bulharsky, italsky, německy a rusky; částečně ovládá i řadu dalších jazyků.

Jakákoliv změna v pravopisu má obvykle řadu odpůrců. Proč ale lidé vlastně nejsou rádi, že se jazyk mění podle toho, jak mluví? ptal se jeden ze čtenářů.

"Myslím si, že je to proto, že jazyk má i svou estetickou stránku, která je velmi konzervativní - a která je navíc u relativně malého národa vnímána velmi citlivě. A vždy se najde dost jedinců, kteří tuto stránku nekriticky nadřadí nad jiné aspekty," vysvětlil Oliva

Připouští, že některé nové tvary znějí hrozně, dodává ale, že vývoj je základní vlastností jazyka.

Spisovnými by se mohla stát například i slova z internetového názvosloví jako "vygooglovat" či "mejlovat". Slovo "imič" nebo "imidž" chápe spíše jako znásilňování originální formy (image) a zdůvodnil to tím, že například toto slovo obecně do mluveného jazyka příliš neproniklo.

"... ale dovolím si předpovědět, že se to za nějakou dobu prosadí, srovnejte 'džem' a 'džíny'. Asi nikdo už nepíše 'Jahodový jam', i když 'jeansy' občas ještě zachytíme," zamýšlí se.

Psaní čárek "po anglicku" nehrozí

Používat čárky za příslovečným určením, jako je tomu například v angličtině, Oliva odmítl. "Nemyslím si, že by se pravidla interpunkce měla měnit. Fungují dobře, pomáhají členit větu na správně podcelky ... a 'anglická' čárka po příslovečném určení by tyhle kvality české pravopisné normy ohrozila."

Jedna z otázek směřovala na spisovnost slova Česko. Olivu samotného slovo netěší, ale chápe, že už se vžilo. Nicméně oficiálním názvem rovným České republice podle něj není.

"Zkrátka naše předky nikdy ani nenapadlo spojovat tak rozdílné entity, jako jsou Čechy, Morava a Slezsko, do jediného pojmu (a slova tento pojem označujícího), to přinesla až naše doba :-)))," uzavírá smajlíkem Oliva.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Porazí Zemana, zdůvodnili studenti, proč chtějí za prezidenta Drahoše

Studentské prezidentské volbě na pražském gymnáziu Na Zatlance (12.12.2017).

Studenti pražského gymnázia Na Zatlance by za prezidenta chtěli mít Jiřího Drahoše. Zvolili ho ve studentských...

Silný vítr vyvrátil vánoční strom v Jablonci, nový vztyčí až po trzích

Nahnutý strom v Jablonci nad Nisou.

Silné poryvy větru naklonily během úterý vánoční jedli na Mírovém náměstí v Jablonci nad Nisou. Hrozilo tak její...

VIDEO: Ústí zbouralo poničený soukromý dům, peníze za demolici bude vymáhat

Demolice požárem poškozeného domu v Marxově ulici v ústeckých Předlicích.

Demoliční bagr v úterý zlikvidoval dům v ústecké čtvrti Předlice, který se v březnu částečně zřítil po požáru. I když...Najdete na iDNES.cz