Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Čas rekonstrukcí v Nemocnici Na Františku

  11:19aktualizováno  11:19
Staré Město - V nemocnici Na Františku, jejíž součástí je také poliklinika v Palackého ulici s pohotovostmi, se již několik let stále něco rekonstruuje. I pacient, který přijde do tohoto zdravotnického zařízení nyní, si může všimnout řemeslníků, kteří pracují na přestavbě dalších oddělení. Například Soně Rybářové, která je v současné době Na Františku hospitalizovaná, prý řemeslníci vůbec nevadí. "Jsem naopak ráda, že se tady něco dělá a že tak krásná budova nechátrá," řekla Rybářová.

Prostory této nemocnice jsou opravdu unikátní. První zmínky o ní jsou z roku 1354, stavební práce začaly po roce 1620. Nemocnice proto patří mezi kulturní památky, takže veškeré úpravy musí být schváleny odborníky. Vyplývají z toho také vyšší náklady na přestavby, a tak často vedení neví, na co peníze sežene, a na co ne.

Zřizovatelem této nemocnice není ministerstvo zdravotnictví, ale městská část Praha 1. Ta je ovšem k nemocnici vstřícná, a tak se daří opravovat mnohé. Na rekonstruovaném dvoře s historickou kašnou je k dispozici stánek s rychlým občerstvením.

V nemocnici Na Františku sídlí:
- interna - kardiologie
- gastroenterologie
- chirurgie - gastroenterochirurgie a traumatologicko-ortopedická problematika
- neurologie
- anesteziologicko-resuscitační oddělení
- oddělení lůžek dlouhodobě nemocných
Podle průzkumů mezi pacienty je jich s jídlem spokojena asi polovina. Nemocniční stravu si pacient může zpestřit také v bufetu v jídelně s nástěnnými malbami. Až se dodělají chodby, vznikne zde do konce tohoto roku také malá kavárnička a návštěvníci si budou moci koupit i květiny a základní drogistické a papírenské zboží.

Nejmodernější a nejunikátnější v nemocnici je pravděpodobně oddělení dlouhodobě nemocných. Dveře jsou posuvné, aby starým lidem nedělaly problémy a pokoje jsou barevně odlišeny pro snazší orientaci. V odděleních, která opravy teprve čekají, se pacienti musí smířit se společnými sociálními zařízeními. V průběhu několika let by však měla být zmodernizovaná všechna. Ti, kteří na to mají, mohou svůj pobyt v nemocnici značně přiblížit pobytu v luxusním hotelu. Za dvanáct set korun denně si mohou na chirurgii a interně "koupit" malou garsonku.

NEMOCNICE V ČÍSLECH
počet zaměstnanců: 370
počet lékařů: 58
počet sester: 192
počet lůžek: 243
počet hospitalizací: 7900
počet ambulantních ošetření: 90 100
"Díky našemu umístění v centru města bývají našimi pacienty častěji také klienti nedalekých hotelů," vysvětlil vysokou úroveň nadstandardních pokojů mluvčí nemocnice Jan Hacker. Na posteli, elektricky polohovatelné, je barevné povlečení. Před velkým pokojem s televizí, faxem, telefonem, lednicí, trezorem a velkou koupelnou je ještě salonek pro návštěvy.

Blízký člověk tu může s pacientem i přespat, protože je tu i skříňová postel pro návštěvy. Advokát Martin Lehocký je naprosto spokojen. Nemůže však příliš spát, a tak zde i v noci pracuje na laptopu. "Ne každý si to může dovolit, ale pohodlí a soukromí tady je. Známí mi navíc přilepšují a nosí mi různé pochutiny," prozradil Lehocký.

Po návrhu spádovosti však patří nemocnice Na Františku mezi ty, které mají pacientů spíše méně. Výhodou toho je například to, že na ambulancích se nečeká moc dlouho a plánované zákroky proběhnou také řádově za týdny, a ne za měsíce jako jinde. Podle ředitele pražské záchranné služby Zdeňka Schwarze je nevýhodou malé nemocnice také to, že zde nemají všechny specialisty.

"Musíme sem často jezdit a převážet pacienty do jiných nemocnic na odborné z ákroky," uvedl Schwarz. Nyní v nemocnici chybí například počítačová tomografie, ta by však měla do Vánoc vzniknout na rekonstruovaném oddělení.

Advokát Martin Lehocký je v Nemocnici Na Františku velmi spokojen. Jak však přiznává, ne každý si může dovolit platit jako on za jediný den 1200 korun za nadstandardní pokoj, kde může i v noci pracovat se svým laptopem. (21. listopadu 2001)

Nejmodernější a nejunikátnější v nemocnici je pravděpodobně oddělení dlouhodobě nemocných, kde ošetřují poředevším starší pacienty. (21. listopadu 2001)

Pod Nemocnici na Františku spadá relativně málo pacientů. Přesto i zde jsou někdy čekárny slušně zaplněné.(21. listopadu 2001)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Nedopustili jsme roztržku, rozdělení bylo správné, shodli se Klaus a Mečiar

Bývalí premiéři Václav Klaus (vpravo) a Vladimír Mečiar se zúčastní debaty...

Bylo to jako propadnout se v čase o čtvrt století zpět. V budově bývalého Federálního shromáždění vzpomínal Václav...

Začátek týdne bude větrný, přes Beskydy a Jeseníky se může přehnat orkán

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...

Nemocnice spoléhala na sestřičky z Ukrajiny, zastavilo je ministerstvo

Ilustrační foto.

Do Liberce jich mělo nastoupit třicet. Místo toho zůstávají dál na Ukrajině. Krajské nemocnici v Liberci nevyšel plán...Najdete na iDNES.cz