Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Čas opustit zákopy

  0:01aktualizováno  0:01
Naděje, že válka nebude, je skoro mrtvá. Ale aspoň ožívá naděje, že se k válce - jakkoli to zní cynicky - dospěje civilizovanou cestou a že se kvůli ní nadobro nerozhádá západní společenství. Kompromis, s nímž přichází Británie, vypadá dobře. Záleží však na podrobnostech. Zní to logicky a také férově, což je důležité. Irák obdrží seznam otázek, jež musí zodpovědět. K tomu dostane určitý čas.

Něco takového mělo být už dávno, neboť konkrétní odpovědi na konkrétní otázky lze určitě měřit lépe než silně amorfní "bezpodmínečnou spolupráci". Pak bude vývoj záviset pouze na Saddámovi, nikoliv na různém a často politicky motivovaném vidění skutečnosti.

Ale má to samozřejmě háček. Ten spočívá v čase. Francouzi budou chtít ultimátum co nejdelší, Američané co nejkratší. Bylo by však nešťastné, aby na tom britský pokus ztroskotal. Obě země se vzájemně zahnaly do kouta a nemají příliš na výběr. Měly by naskočit na loď, která shodou okolností i z nezbytnosti zrovna pluje okolo.

Američané už vědí, že hlasování v Radě bezpečnosti by nevyhráli. Mohou sice vést válku sami, ale škody samostatného postupu by je bolely, byť si to jediná supervelmoc nerada připouští. Navíc je zřejmé, že britský návrh jim otevírá cestu aspoň k získání více hlasů v Radě bezpečnosti: v podstatě odráží to, po čem dost dlouho volali nestálí členové.

A Francie jistě přijde na to, že pokud je válka nevyhnutelná, je i pro ni lépe, když Amerika boj povede s mezinárodním požehnáním než bez něho. Čas vyjít ze zákopů nadchází.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Demise vlády, komunista Ondráček neuspěl, dostupnější osobní bankrot

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Vláda hnutí ANO ve středu schválila svou demisi. Andrej Babiš současně zahájil jednání o...

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let, místo léků si dopřává dorty

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let. (17.1.2018)

Své 103. narozeniny oslavila nejstarší obyvatelka pražských Vršovic Vlasta Svobodová. Žena narozená ještě za...

Babiš slyšel podmínky ČSSD. ANO zatím nehodlá nabízet jiného premiéra

Šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka, úřadující šéf strany Milan Chovanec a...

Andrej Babiš zahájil jednání o nové vládě a jako možného partnera oslovil ČSSD. „My se do vlády netlačíme. Není to...

Najdete na iDNES.cz