Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Čas Krejčíře, čas žní

  1:00aktualizováno  1:00
Když před rokem a půl utekl Radovan Krejčíř policistům z jeho vlastní vily, nastal čas spravedlivé mediální kritiky práce policistů, nastal čas personálních změn, kázeňských trestů a v jednom případě i soudního rozsudku. Byla to rána pro policii, která dobře rozpracovaný případ zakončila ostudou.

Analýza zněla jasně: Radovan Krejčíř na Seychelách dlouho nevydrží, postupně ho začnou opouštět přátelé, vyschnou finanční zdroje, zesílí psychický tlak z pohybu na malém prostoru. | foto: Martin DvořákiDNES.cz

Své místo opustil i do té doby vynikající policejní prezident generál Kolář.

Problémy se Seychelami
Nastal čas nápravy a přípravy na opětovné nastolení spravedlnosti. Jenže to, co se pokazilo během chvíle, se někdy napravuje velmi těžko a dlouho. Zvláště se zemí, kam se Radovan Krejčíř uchýlil a se kterou nemá naše republika standardní vztahy a mezinárodní smlouvy.

Je všeobecně známo, že Seychely udělují občanství za několik desítek tisíc dolarů, je to jejich vládou vyhlášená podpora ekonomické prosperity ostrovů, a proto je téměř nemožné zajistit vydání hledané osoby do jiných zemí.

Z toho důvodu byly pokusy ministerstva spravedlnosti a uskutečněné návštěvy českých policistů u seychelských úřadů skutečně jenom pokusy s malou nadějí na úspěch.

Do přípravy na plánovanou operaci se zapojily téměř všechny bezpečnostní složky, bylo zapotřebí získat maximum informací, udělat důkladnou analýzu a rozjet tuto operaci i s některými zahraničními službami.

Nebylo to jednoduché, protože šlo o dlouhodobou akci a bylo zapotřebí udržovat v pozornosti všechny partnery delší čas a čekat na ten pravý okamžik. Úspěch se dostavil a já plně chápu okamžitou tiskovku ministra Langera, kde s nadšením seznamoval novináře s touto událostí.

Přiznám se, že bych byl rád v ten okamžik v jeho pozici, abych mohl oznámit, že jsme na poloviční cestě k nápravě, a to zásluhou lidí, kterým jsem kdysi velel v rozvědce a později byl i jejich ministrem.

Určitě bych s hrdostí sděloval tento úspěch a s upřímností poděkoval řediteli rozvědky za dobrou práci. To však současný ministr udělat nemůže, protože si neprožil ty těžké začátky zavádění monitorovacích opatření a určitá rizika s tím spojená a ředitele Randáka mezitím vyhodil.

Nicméně opouštím osobní rovinu a chci se ještě dotknout toho, v čem byl úspěch této operace. Jednoduše se dá říci, že v dobré přípravě, trpělivosti a legálnosti celé akce.

Určitě si umí někdo představit úderné komando, které po vzoru izraelského Mossadu unáší Krejčíře z ostrova, nebo nějaký jiný filmový případ spojený s násilím a nerespektováním práva. To by však byla voda na mlýn pro jeho obhájce a ničemu by to neprospělo.

Čekání na chybu
Analýza zněla jasně: Radovan Krejčíř na Seychelách dlouho nevydrží, postupně ho začnou opouštět přátelé, vyschnou finanční zdroje, zesílí psychický tlak z pohybu na malém prostoru, určitě se pohne, změní adresu. Získá falešný pas, změní identitu atd. A to bude ten správný okamžik na spuštění operace.

Klíčovou otázkou bylo mít tyto informace a mít je včas. Za to musím poděkovat svým bývalým kolegům i generálu Randákovi. Je to klasická zpravodajská práce, dobře provedená, neuspěchaná a úspěšná.

A hlavně provedená způsobem a prostředky, které zákon zpravodajské službě dává a které neohrožují svobodu a lidská práva poctivých lidí. Takové tajné služby se bát nemusíme, stejně tak se nemusíme bát policie, která přizná svoji chybu a snaží se o nápravu.

Nakonec musím vyjádřit ještě jedno uznání. Je to určitá nesmiřitelnost s nespravedlností. Skutečnost, že si bezpečnostní složky neřekly, tak nám Krejčíř utekl, nedá se s tím už nic dělat, smiřme se s tím a dělejme to, co je snazší.

Nesmiřitelnost s touto situací a zakousnutí se do těžkého případu a úspěšné zakončení je dobrým signálem nejenom pro bezpečnostní složky, ale pro celou naši společnost.

Nechceme se smířit s nespravedlností, nebudeme nad tím mávat rukou a říkat nedá se s tím nic dělat, nebo dokonce tajně fandit uprchlému Krejčířovi, neboť vyzrál na policajty.

Vážím si všech, kteří napravují věci veřejné, a odmítám slaboduché spekulace některých politiků, kteří kalkulují, komu to prospěje, komu to uškodí a co za tím je.

Náprava této kauzy prospěje celé naší společnosti. Je to cesta k právu a obnovení toho, co se pokazilo. Je to také znamení, že budeme-li chtít a mít dostatek silné vůle, nemusíme se obávat toho, že některé věci už napravit nejdou, nebo na to dokonce spoléhat.

Napadá mne ten řecký výraz pro naplnění času – kairos – čas žní, plodů, zrání. Bez naší vůle a s naší lhostejností to bude pouze chronos – čas, který plyne a my neděláme nic.

popisek SPECIÁL iDNES.cz
Vše o kauze Krejčíř

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Velel zásahu na Národní třídě, přesně po 28 letech dostal medaili. Za králíky

O bývalém policistovi a současném chovateli Michalu Danišovičovi natočil v roce...

Bývalý důstojník SNB Michal Danišovič velel 17. listopadu 1989 zásahu na pražské Národní třídě, kde policisté surově...

Spory končí. Řidičům přidají a autobusy se vrátí na třebíčské nádraží

Autobusové nádraží v Třebíči.

Malá autobusová válka v Třebíči mezi radními a šéfy firmy ICOM transport končí. Vedení města uvolní peníze na zvýšení...

VIDEO: Kus staré dlažby na novém chodníku s cyklostezkou udivuje Přerov

V přerovské ulici Velká Dlážka zůstal po opravě třináct metrů dlouhý původní...

Údiv i všelijaké narážky vyvolává nyní v Přerově několikametrový úsek ulice Velká Dlážka. Nově předlážděný chodník s...Najdete na iDNES.cz