Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Carl Bildt: Soud s Tymošenkovou je bizarní, ukazuje poměry na Ukrajině

  8:38aktualizováno  8:38
Není pochyb o tom, že trapná podívaná v podobě procesu s bývalou ukrajinskou premiérkou Julijí Tymošenkovou – a její zatčení za narušování soudního jednání – způsobuje její zemi obrovské škody. A není pochyb o tom, že vývoj na Ukrajině bude nesmírně důležitý pro budoucnost Evropy.

Někdejší premiérka Julija Tymošenková u soudu v Kyjevě (11. července 2011) | foto: AP

Ukrajinská oranžová revoluce v roce 2004 rozdmýchala naději na novou vlnu demokratických reforem v zemích na východ od Evropské unie – období takzvaných „barevných“ revolucí. Síly, které se obávaly ztráty moci v tomto nesmírně rozlehlém a důležitém regionu, však brzy zahájily odhodlanou protiofenzívu. Ukrajina nicméně dál klopýtala směrem k Evropě a udržela si významné části zisků dosažených v roce 2004. Návrat prezidenta Viktora Janukovyče na scénu v roce 2010 byl v podstatě výsledkem svobodných a spravedlivých voleb.

Nějakou dobu to trvalo, ale Janukovyčovo odhodlání pokračovat v úsilí o integraci do Evropy, které zahájil jeho předchůdce Viktor Juščenko, bylo postupem času stále zřejmější – zejména tváří v tvář opakovaným výzvám (a někdy i špatně skrývaným výhrůžkám) Ruska, aby se Ukrajina připojila k jeho celní unii s Běloruskem a Kazachstánem. Napětí mezi Ukrajinou a Ruskem mohlo ke konci roku docela dobře eskalovat, poněvadž zahraničně-politická orientace Ukrajiny má pro Kreml značný význam. Demokratická Ukrajina s otevřenou ekonomikou a úzkými vazbami na Evropskou unii by totiž nemohla neovlivnit také budoucí směřování Ruska.

Kolem tábora na podporu expremiérky Tymošenkové vyrostly zátarasy (6. srpna

Kolem tábora na podporu expremiérky Tymošenkové vyrostly zátarasy. (6. srpna 2011)

Jednání o asociační dohodě mezi Ukrajinou a EU, která zahrnuje i dalekosáhlá ustanovení v oblasti integrace obchodu a regulačních pravidel, pokročila daleko, a dokonce by mohla být letos uzavřena. Samotná dohoda by se pak mohla stát modelem pro podobné dohody s dalšími zeměmi spadajícími pod projekt Východní partnerství EU. Gruzie a Moldavsko už stojí ve frontě na zahájení podobných jednání.

Ukrajina si docela rozumně přeje, aby tuto dohodu doprovázelo uznání jejího evropského směřování a také jasné kroky k oboustrannému bezvízovému styku. Takový vstřícný krok by mohl být pokládán za formální uznání faktu, že členství v EU zůstává pro Ukrajinu dlouhodobou možností.

Spravedlivé slyšení je nutnou podmínkou

Proces s Tymošenkovou toto vše velmi ohrozil. Ukrajinskou politiku samozřejmě zdobí jen málo světců. Rozsáhlá korupce se stala nedílnou součástí politického systému země a různé skupiny oligarchů často bojují proti sobě. Korupční sítě utkané kolem starého sovětského systému plynovodů dopravujících plyn ze Sibiře do západní Evropy evidentně zbrzdily politický vývoj Ukrajiny. Ať už je však člověk světec nebo hříšník, zaslouží si spravedlivé slyšení, ne parodii na proces.

Soudní místnost obléhali novináři, aktivisté i poslanci, kteří se mezi sebou

Soudní místnost obléhali novináři, aktivisté i poslanci, kteří se mezi sebou poprali.

Julija Tymošenková se vítá s příznivci, kteří přišli k soudní budově

Julija Tymošenková se vítá s příznivci, kteří přišli k soudní budově.

Zákon musí platit pro všechny a jen velmi málo lidí věří, že jakékoliv obvinění proti Tymošenkové by mělo u západního soudu sebemenší naději na úspěch. Všechno to zavání politicky řízeným pokusem Janukovyče a jeho stoupenců zbavit se před příštími volbami silné soupeřky.

Spolu s dalšími podobnými případy vyvolávají tyto procesy vážné pochybnosti o soudnictví a policejních institucích na Ukrajině. Představují dosud nejjasnější náznak, že se Ukrajina navzdory ujišťování Janukovyčovy vlády ubírá špatným směrem.

Bizarní scény musí skončit

Jednání o asociační dohodě s EU by měla pokračovat – pro Evropu je to otázka strategického významu –, ale následující kroky budou nevyhnutelně záviset na tom, do jaké míry bude Ukrajina oddaná hodnotám a principům, na nichž evropská integrace stojí. Budou-li pokračovat bizarní scény, jichž jsme momentálně v Kyjevě svědky, pak bude i pro nejbližší evropské přátele Ukrajiny velmi obtížné najít argumenty pro prohloubení vztahů. Proces s Tymošenkovou i způsob, jakým se k ní budou ukrajinské úřady chovat, musí být nejen spravedlivý, ale musí být také vidět, že je spravedlivý.

Julija Tymošenková se tísní v přeplněné soudní místnosti.

Julija Tymošenková se tísní v přeplněné soudní místnosti.

Někdejší ukrajinská premiérka Julija Tymošenková u soudu se svým právníkem

Někdejší ukrajinská premiérka Julija Tymošenková u soudu se svým právníkem

Ukrajinské kroky směrem k EU odrážejí snahu země modernizovat a reformovat hospodářství. Ukrajina by se mohla rozvinout v jakousi miniaturní Čínu, která bude poskytovat obrovské výrobní kapacity v bezprostředním sousedství největšího integrovaného trhu v globální ekonomice. A potenciál Ukrajiny coby zemědělského producenta je neméně působivý.

Přesto se Ukrajina v současnosti potýká s tím, aby splnila podmínky asistenčního programu MMF. Parlament rozředil návrh dalekosáhlé penzijní reformy tak, že nová úprava je téměř bezcenná, a opakované sliby, že země přestane dotovat plýtvavou spotřebu energie prostřednictvím nízkých cen plynu, rovněž zůstaly nesplněny.

Odhodlaná reformní politika by měla tyto překážky překonat, ale chce-li se Ukrajina nadále ubírat cestou EU, musí pochopit, že podmínkou smysluplné integrace je i vláda zákona. Janukovyčův kabinet musí své chování přehodnotit.

bitka v ukrajinském parlamentu

Bitka v ukrajinském parlamentu

Cesta k odcizenému bratranci

Organizace Freedom House dospěla počátkem letošního roku k názoru, že od Janukovyčova nástupu k moci v roce 2010 se Ukrajina „stala méně demokratickou, a zůstanou-li současné trendy bez kontroly, může země směřovat na dráhu autokracie a kleptokracie“. V hodnocení se však také uvádí, že „politická a kulturní rozmanitost představuje hráz proti tomu, aby jakákoliv síla ovládla politický prostor v celé zemi“.

Budoucnost Ukrajiny tedy zůstává otevřená. Je to obrovský stát, který si zaslouží bezpečnou a prosperující budoucnost jako člen evropské rodiny. Fraškovitý proces s Julijí Tymošenkovou bohužel hrozí proměnit tuto zemi v odcizeného bratrance.

Copyright: Project Syndicate, 2011. Z angličtiny přeložil Jiří Kobělka. Titulek a mezititulky jsou redakční.

Autor:


ZPRÁVY: Babiše překvapuje urputnost policie při další žádosti o jeho vydáníHlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Potáhneme na Sýrii! Čeští komunisté milují Severní Koreu

Syrští povstalci v bojích o město Chanasír nedaleko Aleppa (27. srpna 2013)

Moderátor usnul, mezi českými novináři se objevily výzvy k válčení a komunistický hejtman mluvil s velvyslancem KLDR o...

ZÁPISNÍK: Několik slov chvály

Miroslav Kalousek po jednání s prezidentem Milošem Zemanem.

O jednom kolegovi novináři a o nadávání na média. O české otázce a třech divadelních představeních. A také gratulace...

ZÁPISNÍK: Panika o českých volbách a sex v Japonsku

Figuríny s oběšenci se objevily v úterý ráno 22. října na pražském Klárově

Cizinci se divili, proč Češi šílí kvůli volbám. Vzpomínky na válku. Málo sexu u Japonců podle The Washington Post....Najdete na iDNES.cz