Henrique Capriles

Henrique Capriles | foto: Profimedia.cz

Vůdcem Venezuely nebudeš. Fanoušci Madura nepustili opozičníka k zápisu

  • 33
Chystané prezidentské volby ve Venezuele se očividně neponesou ve smířlivém a rovném duchu. Na vlastní kůži to pocítil opoziční kandidát Henrique Capriles, kterému v pondělí zabránili příznivci dočasné hlavy státu Nicoláse Madura podat včas registraci k volbám. Capriles obratem požádal o prodloužení doby pro zápis, informovala agentura AP.

Že bude mít Capriles problém s registrací , bylo jasné už od pondělního rána. Budovu volební komise totiž obklopilo několik tisíců příznivců Madura. Chtěli mu tak podle svých slov vyjádřit podporu. Někteří podporovatelé nad hlavou nesli i portréty před několika dny zesnulého Huga Cháveze, jenž ještě před svou smrtí prohlásil Madura za svého nástupce. Když miláček davu dorazil, lidé propukli v jásot, Maduro pak po zapsání na prezidentskou kandidaturu před budovou volební komise pronesl téměř dvouhodinovou řeč.

Podobné štěstí už neměl Madurův protikandidát Capriles. Ten se kvůli rozvášněnému davu nemohl dostat do budovy včas, uzávěrka registrací totiž byla stanovena na pondělních 14:00 místního času. Rozhořčený Capriles ihned po svém neúspěšném pokusu komisi požádal o odklad termínu registrace. Stanovisko komise však dosud známo není.

Členové opozice počínání vládnoucí strany Madura okamžitě odsoudili a prohlásili, že se jedná o "urážku nestrannosti volební komise". Opozičníci navíc dodali, že současná venezuelská váda se po smrti Cháveze již několikrát zachovala zcela v rozporu s ústavou.

Favoritem voleb je Maduro

V nadcházejících prezidentských volbách, které se uskuteční 14. dubna, dávají odborníci mnohem větší šance na úspěch Madurovi. Ten vždy patřil k nejbližšímu okruhu spojenců zesnulého Cháveze. Právě jeho si vybral za svého nástupce, když v prosinci odjížděl na Kubu na operaci. "Je jedním z mladých vůdců, kteří jsou schopni pokračovat v tom, co jsem začal, když už já nebudu moci," prohlásil o něm tehdy Hugo Chávez.

Maduro, který byl jeho pravou rukou, od mládí pracoval jako řidič autobusu v Caracasu a má středoškolské vzdělání. Známějším se stal jako šéf odborů. Následně byl v roce 1999 zvolen poslancem venezuelského parlamentu. Poté jeho kariéra strmě stoupala - před sedmi lety se stal šéfem diplomacie a loni v říjnu Chávezovým viceprezidentem.

Mnohem menší naděje žene do voleb Caprilese. Vítězství 40letého právníka Caprilese by pro Venezuelu nicméně znamenalo obrovskou změnu a uvítali by ho rovněž podnikatelé a zahraniční investoři. Opoziční politik již krátce po oznámení Chávezovy smrti vystoupil se vzkazem venezuelskému lidu. "Nyní není vhodná doba na to, abychom zdůrazňovali to, co nás rozděluje," uvedl a vyzval obyvatele k jednotě.

Změnu ve vedení země by uvítaly i tisíce Venezuelanů, kteří kvůli Chávezově vládě zemi v posledních letech opustili a žijí v emigraci. U některých nicméně převažují obavy, že Chávezova smrt povede k politické nestabilitě v zemi.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video