Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Čankajškův voják je opět hrdinou. Z bídy ho vytáhly protijaponské nálady

  10:42aktualizováno  10:42
Ceng Chuej se stal znovu hrdinou. Po letech živoření na okraji společnosti je bývalý voják opět oslavován. Může se chlubit činy i vyznamenáními z bojů, které zažil ve čtyřicátých letech minulého století v oddílech Kuomintangu pod vedením Čankajška. Za jeho rehabilitaci může nová vlna protijaponských nálad v Číně.

Americký plakát z druhé světové války. USA podporovaly čínské oddíly Čankajška i Maa v boji proti Japonsku. | foto: Profimedia.cz

Než se Ceng Chuej, jemuž je sto jedna let a je odkázán na kolečkové křeslo, stal hrdinou, byl vyloučen ze společnosti, protože pocházel z tábora nacionalistů, napsala agentura AFP.

Bojoval s oddíly Kuomintangu proti japonské armádě a zažil i porážku Čankajška komunisty, kteří se v roce 1949 chopili moci. Neuprchl na Tchaj-wan jako jeho vůdce, a tak musel čelit pronásledování za vlády Mao Ce-tunga.

Časy se změnily a zdá se, že dnes je bývalým bojovníkům jako je on vše odpuštěno: pekingský režim je oslavuje ve jménu posvátné jednoty, kterou utváří proti novým japonským „reakcionářům“.

Pronásledovaný „pilíř národa“

Ceng Chuej má vyznamenání „hrdina války odporu proti japonské okupaci“. Jeho byt zdobí korouhev se zlatými třásněmi, na níž je vyzdvihován jako „pilíř národa“. Hýčká jej jedno místní vlastenecké sdružení, které mu dodává mléko a malé koláčky, které může snadno žvýkat. Ve svém městě Mang-š’ v provincii Jün-nan je mu prokazována úcta.

Japonsko-čínská válka

Za druhé světové války Japonsko kontrolovalo část severní a střední Číny, jakož i pobřeží od Mandžuska po Indočínu. Čínská republika se stáhla do vnitrozemí a Čankajšek a nacionalisté učinili svou metropolí Čchung-čching.

Čínský komunistický vůdce Mao Ce-tung  při setkání se svým rivalem a...

Čínský komunistický vůdce Mao Ce-tung při setkání se svým rivalem a nacionalistickým politikem Čankajškem v Pekingu v roce 1946.

Za této situace nabyla strategického významu provincie Jün-nan, která ležela na jediné linii, jíž mohly být Čankajškovy síly zásobovány, když se v roce 1941 staly součástí spojeneckého tábora. Tato klíčová podpora byla poskytována pozemní či leteckou cestou přes Himálaje z Barmy a z indického státu Ásám. Když japonská armáda zaplavila tyto regiony, vyžádaly si tu boje tisíce obětí.

Na čínské straně se na bojištích vyznamenaly především Čankajškovy nacionalistické síly. „Kuomintang skutečně válčil, zatímco komunisté vedli partyzánskou válku,“ soudí bývalý voják Siang Süe-jün.

Válka však byla pro tohoto bývalého vojáka a jeho rodinu dlouho tabu. „Můj otec byl členem Kuomintangu. Kvůli represím za kulturní revoluce se o svých bitvách příliš neodvažuje mluvit. A my děti jsme se rovněž neodvážily se na to ptát,“ říká jeho třiašedesátiletý syn Ceng Lung-siang.

Komunistický režim, mistr v přepisování historie, zatemňoval roli, jakou hrála nacionalistická armáda a Čankajšek, který zemřel v roce 1975. Podle Mao Ce-tunga stáli komunističtí bojovníci proti linii nepřítele, zatímco Čankajšek se uchýlil do hor, odkud sestoupil až koncem války, aby „sklízel ovoce vítězství“.

V posledních letech však propaganda otočila: „Čínská komunistická strana dnes přikládá prvořadý význam politice jednotné fronty ve vztahu ke Kuomintangu a Tchaj-wanu. Nezmiňuje se naopak zuřivý boj, který strana vedla v letech 1927 až 1937 a pak hlavně v letech 1946 až 1949 proti Čankajškovi, aby nastolila svou diktaturu v zemi,“ říká francouzský sinolog Jean-Pierre Cabestan.

Čína ukáže Japonsku svou vojenskou sílu

Minulý týden čínská státní televize věnovala reportáž nacionalistickému generálu Taj An-lanovi. Příznivé ovzduší obklopující Kuomintang se projevuje na Národním památníku mučedníků ve městě Tcheng-čchung. Malé náhrobní kameny tisíců vojáků Kuomintangu zde jsou pečlivě udržovány.

„Tcheng-čchung osvobodily jednotky Kuomintangu. Komunisté přispěli jen menší měrou,“ říká místní průvodkyně Jang Šuang-ťiao.

V přilehlém muzeu jsou vystaveny fotografie Čankajška včetně oné slavné s přípitkem s Mao Ce-tungem. Tato instituce rovněž slouží protijaponské propagandě, kdy Peking obviňuje Tokio, že odmítá připustit zvěrstva páchaná japonskou armádou. Aby lidová Čína udělala dojem na Japonsko, uspořádá letos první velkou vojenskou přehlídku od roku 2009, napsal v úvodníku Lidový deník (Žen-min ž’-pao).

„Komunistický režim se snaží povzbuzovat protijaponské cítění v Asii a mezi Číňany, to však má na Tchaj-wanu jen nepatrnou naději na úspěch,“ říká sinolog Cabestan. „Většina Tchajwanců chová k moderní japonské společnosti city přátelství či blízkosti. Staří nacionalističtí bojovníci patří podle Tchajwanců k dávno zašlým dobám,“ zdůrazňuje.

Autoři: ,


Témata: Čchung-čching

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

V obraně budeme spolupracovat, oznámili ministři zahraničí EU

Americké letouny F/A-18  a japonská F-15 přelétávají nad letadlovou lodí Ronald...

Ministři zahraničí pětadvaceti členských zemí Evropské unie v pondělí potvrdili vznik stálé spolupráce v obranné...

Putin nečekaně navštívil Sýrii, oznámil částečné stažení ruských vojsk

Ruské letouny na základně Hmímím v Sýrii (22. října 2015)

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil stažení vojsk ze Sýrie, kde podporují režim Bašára Asada. Putin v pondělí...

Posádka argentinské ponorky zemřela při obrovské explozi, míní expert

Příbuzní členů posádky argentinské ponorky zatím marně čekají na zprávu o jejím...

Posádka nezvěstné argentinské ponorky San Juan podle někdejšího akustického experta amerického válečného námořnictva...Najdete na iDNES.cz