Lékaři mají nový lék: snižuje riziko infarktu a zpomaluje růst nádorů

  9:48aktualizováno  9:48
Lék s názvem canakinumab, který vyvinuli američtí vědci, by mohl snížit riziko vzniku opakovaných infarktů a zpomalit postup rakoviny. Odborníci se shodují na tom, že jde o největší farmaceutický mezník od doby, kdy byly objeveny statiny, léky snižující hladinu cholesterolu. Novinku představili v neděli na lékařské konferenci v Barceloně.
Nový lék zpomaluje růst už existujících nádorů, zvlášť u určitých typů...

Nový lék zpomaluje růst už existujících nádorů, zvlášť u určitých typů onemocnění - například rakoviny plic. (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Lékaři napříč státy, kteří se však na výzkumu nijak nepodíleli, nazývají jeho výsledky „vědeckým triumfem“ a vliv takzvaného canakinumabu na léčbu srdečních onemocnění považují za „obrovský“.

Zjištění vědců potvrzuje myšlenku, se kterou si kardiologové pohrávají roky, a sice že redukce chronických zánětů může být způsob, jak předcházet srdečním chorobám.

Ve Spojených státech, kde lék vyvinuli, jimi trpí okolo 15 milionů Američanů. Přes 635 tisíc lidí ročně prodělá infarkt a 40 % přeživších dostane zánět, který zvyšuje možnost vzniku dalšího infarktu. Lidé, kteří jej přežili a lékaři jim podali canakinumab, měli v budoucnu až o 25 % srdečních příhod méně než ostatní.

Největší zabiják v Česku je infarkt

I v Česku jsou nemoci oběhové soustavy (ateroskleróza, vysoký krevní tlak či jejich akutní formy - infarkt myokardu) nejčastější příčinou úmrtí. V roce 2015 (data za rok 2016 zatím nejsou k dispozici) byly příčinou 42 % úmrtí mužů a 50 % úmrtí žen, celkem zapříčinily téměř 51 tisíc případů úmrtí.
A druhou nejčetnější příčinou jsou již dlouhodobě zhoubné nádory. Na ty zemřelo v roce 2015 zhruba 26 500 Čechů a Češek, na celkovém počtu úmrtí se nádory podílely 26,5 % u mužů a 21,8 % u žen.

Zdroj: Ústav zdravotních informací a statistiky ČR

„V životě jsem poznal dva způsoby, jak se dá předcházet kardiovaskulárním onemocněním - zdravým životním stylem a pomocí statinů. Teď konečně otevíráme dveře třetí možnosti, je to vzrušující,“ řekl vedoucí výzkumu, lékař Paul Ridker z nemocnice v Bostonu pro list The Guardian.

K prevenci infarktů se zatím používají především zmíněné statiny, které primárně cílí na snižování cholesterolu v krvi. Avšak čtvrtina z lidí, kteří utrpěli infarkt, prodělá v následujících pěti letech další příhodu, navzdory tomu, že statiny pravidelně užívá. Podle lékařů za vznik opakovaných infarktů totiž více než cholesterol mohou neléčené záněty v srdečních tepnách.

Záněty a jejich vliv na tělo přitahují v posledních letech čím dál víc pozornosti. Nedávné výzkumy dokonce potvrdily, že hrají roli i při rozvoji Alzheimera.

„Tohle je nové paradigma, nová příležitost jak snížit riziko úmrtí v důsledku infarktu,“ řekl Mark Creager, bývalý prezident neziskové organizace American Heart Association. „V posledních desetiletích jsme udělali tak ohromný pokrok v léčbě srdečních onemocnění, že bylo těžké si představit, že by se dalo ještě něco zlepšit. A tady to máte.“

Lék dokáže zpomalit růst nádorů

Lék také během testování dokázal snížit počet úmrtí u skupiny nemocných rakovinou na polovinu. Podle vědců nedokáže zabránit samotnému vzniku rakoviny, ale zpomaluje růst už existujících nádorů, zvlášť u určitých typů onemocnění - například rakoviny plic.

„Účinky na rakovinné buňky jsou zajímavým vývojem,“ říká lékař Barnett Kramer z výzkumného centra National Cancer Institute. „Ale k takovým vedlejším účinkům bychom neměli být příliš důvěřiví. Neměli bychom je ignorovat, ale taky nebrat automaticky jako přínos,“ uvedl pro deník The Washington Post.

Čeští vědci vyvíjí lék na klíšťovou encefalitidu. U pokusných zvířat zabírá

Léčba canakinumabem má totiž i svoje nevýhody. Lékaři zaznamenali nárůst rizika úmrtí na těžkou infekci u jednoho z tisíce pacientů, kteří podstoupili medikaci. Náchylnější ke komplikacím tohoto druhu jsou starší lidé a diabetici.

Martin Bennett, kardiolog z Cambridge, říká, že výsledky studie jsou důležité k pochopení toho, jaká je pravá příčina infarktů. Ale přiznává, že si je vědom některých negativ, mezi které mimo jiné patří i vysoká cena léku. Roční terapie, při níž je lék podáván injekčně jednou za tři měsíce, by se aktuálně pohybovala kolem 64 tisíc dolarů (1,4 milionu korun).

Farmaceutická společnost Novartis, která finančně podporovala vývoj léku, se na podzim sejde s regulačními orgány a o schválení canakinumabu zažádá koncem roku.




Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...



Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...



Další z rubriky

Makedonie přestala existovat, poslanci schválili změnu názvu země

Makedonský premiér Zoran Zaev agituje na podporu referenda o změně státního...

Poslanci v makedonském parlamentu v pátek odhlasovali změnu názvu státu na Republiku Severní Makedonie, zkráceně...

Da Vinci možná trpěl šilhavostí, tvrdí vědci. Vada mu pomáhala v tvorbě

Obraz Leonarda Da Vinciho pojmenovaného Salvator Mundi (Spasitel světa) se...

Renesanční umělec, vynálezce a vzdělanec Leonardo da Vinci zřejmě trpěl oční vadou, která mu mohla pomáhat při tvorbě...

Volební místnosti v Afghánistánu čelí útokům. Výbuchy zabily desítky lidí

Volby v Afgánistánu (20. 10. 2018).

Parlamentní volby v Afghánistánu v sobotu na mnoha místech provázel chaos a násilí. Jen při útocích v hlavním městě...



Najdete na iDNES.cz