Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Cameron slíbil referendum o setrvání Británie v EU po roce 2015

  9:47aktualizováno  13:37
- Britský premiér David Cameron přislíbil vyhlášení referenda o setrvání země v Evropské unii po britských parlamentních volbách v roce 2015. V dlouho očekávaném projevu o vztahu země k Unii řekl, že se EU musí změnit. Pokud se tak nestane, hrozí, že Británie namíří k odchodu z ní.

David Cameron | foto: Reuters

"Lidé si musejí sami říct," řekl v projevu David Cameron a upřesnil, že referendum vypíše v první polovině funkčního období příštího parlamentu. To znamená na začátku roku 2018.

Slib má ovšem jeden háček: konzervativci musejí za dva roky vyhrát v parlamentních volbách. A pravda je, že popularita strany dlouhodobě klesá. Toryové ztrácejí na labouristy a v Británii navíc značně posiluje Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP).

Cameron: Chci úspěšnou EU

"Potřebujeme zásadní změnu," řekl Cameron o Evropské unii. Jinak hrozí, "že Evropa selže a britský lid bude směřovat k odchodu (z EU)," dodal. "Nechci, aby se to stalo. Chci, aby Evropská unie byla úspěšná."

Reakce z Evropy

Jako první reagovali na "evropský" projev britského premiéra Davida Camerona francouzští a němečtí politici. "Prezident samozřejmě vyjádřil své přání, aby Spojené království zůstalo v EU," uvedla mluvčí Françoise Hollanda. Jak pak zdůraznil francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius, Evropskou unii není možné stavět tak, že si z ní členové vybírají jen něco.

"Představme si ale Evropu jako fotbalový klub - vstoupíme do klubu, ale jakmile jsme uvnitř, tak není možné říci, že se bude hrát ragby," uvedl Fabius. "Mohlo by to být nebezpečné pro samu Británii, protože být mimo Evropu pro ni bude obtížné," dodal. 

"Německo chce, aby Spojené království zůstalo aktivní a konstruktivní součástí Evropské unie ... ale vybírat si jen to, co se nám líbí, není možné," reagoval podobným způsobem jeho německý kolega Guido Westerwelle.

Britská vláda si v mnohém rozumí s tou českou, ale ani Petr Nečas nechce, aby Británie z EU vystupovala. "Na odchodu Británie z EU nemáme vůbec žádný zájem. Naopak máme zájem na tom, aby pokračovala evropská budoucnost Spojeného království, aby Británie byla aktivním a klíčovým hráčem v procesu evropské integrace," řekl český premiér. 

Zdroj: ČTK

Současně dal najevo, že si přeje, aby Británie zůstala "přesvědčeným a aktivním" členem reformované Evropské unie. "Je na čase tuto evropskou otázku zasadit do britské politiky. A já říkám britskému lidu: bude to vaše rozhodnutí," řekl Cameron.

Podle britského premiéra je deziluze veřejnosti z Unie nyní největší, jaká kdy byla. I proto značně posílila protiimigrační a euroskeptická UKIP, která bere hlasy především konzervativcům. Strana nemá zastoupení v britském parlamentu, obsadila však několik míst v europarlamentu a její šéf Nigel Farage si nebere servítky při kritizování unijní byrokracie. Byl to právě on, kdo před dvěma lety přirovnal charizma čerstvého prezidenta EU Hermana Van Rompuye k "mokrému hadru".

Referendum o setrvání Britů v EU se podle Camerona vyhlásí až poté, co Londýn a Brusel znovu projednají svůj vztah. Dobře se totiž ví, že britský premiér má velké obavy ze současné krize eurozóny a některé návrhy evropské sedmadvacítky na řešení tohoto problému jsou zcela proti jeho zásadám.

Kupříkladu loni spolu s českým premiérem Petrem Nečasem jako jediní nepodepsali takzvanou smlouvu o fiskální odpovědnosti (fiskální pakt), jež předepisuje dluhovou brzdu a automatické sankce proti rozpočtovým hříšníkům (více zde).

"Až vyjednáme nové uspořádání, nabídneme britskému lidu referendum s velmi jasnou volbou, zda zůstat v EU za těchto nových podmínek, nebo zcela odejít. Bude to referendum o setrvání, nebo odchodu," zdůraznil premiér.

Labouristé: Premiér je slabý

Zatímco členům euroskeptického UKIP znějí Cameronova slova libě a Farage dokonce po premiérově projevu řekl, že by "nečekal až do voleb a lidové hlasování vyhlásil co nejdříve", labouristé jsou proti.

Nejsilnější opoziční strana je proti jakémukoli zpochybňování místa Británie v Unii a s referendem nesouhlasí ani vládní liberální demokraté a britští obchodníci. Také americká vláda dala otevřeně najevo, že si přeje setrvání Británie v EU, poznamenala ČTK.

Šéf labouristické opozice Ed Miliband reagoval na předem zveřejněné výňatky z projevu slovy, že "David Cameron je slabý premiér, který se řídí podle své strany, a ne národními ekonomickými zájmy".

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Italské Hnutí pěti hvězd otočilo, z programu škrtlo referendum o euru

Zakladatel Hnutí pěti hvězd Beppe Grillo a jeho nový šéf Luigi Di Maio v Římě...

Hnutí pěti hvězd v Itálii upustilo od klíčového bodu své dřívější agendy - referenda o euru. Nově je také ochotno jít...

Assange nám na ambasádě působí obtíže, prohlásil ekvádorský prezident

Julian Assange

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange začíná překážet na ekvádorské ambasádě v Londýně, kde se už šestým rokem...

Po erupci japonské sopky je jeden mrtvý, další lidi zranily létající kameny

Okolí sopky pokryla vrstva černého prachu. (23. ledna 2018)

Erupce sopky na japonském ostrově Honšú a následná lavina u lyžařského střediska u města Kusacu zabila jednoho člověka....

Najdete na iDNES.cz