Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sankce škodí nám i USA, řekl Putin. Věří v jejich brzký konec

  11:05aktualizováno  11:58
Ruský prezident Vladimir Putin věří, že sankce uvalené USA a EU brzy skončí. Připustil, že poškozují Rusko, nicméně podle něj oslabují i globální ekonomiku. V rozhovoru s agenturou TASS navíc řekl, že sankce jsou v rozporu s mezinárodním právem.

Ruský prezident Vladimir Putin (3. září 2014) | foto: AP

„Sankce jsou samozřejmě škodlivé, jasně nás poškozují, ale jsou škodlivé i pro Spojené státy. Kvůli nim je současný systém mezinárodní ekonomiky oslaben,“ řekl Putin v rozhovoru se státní tiskovou agenturou TASS. Jediný, kdo podle ruského prezidenta může uvalit sankce, je OSN a Rada bezpečnosti, takže současná opatření USA a EU jsou proti mezinárodnímu právu.

Protiruské sankce podle Putina odporují zásadám skupiny G20 a obchodním dohodám včetně Všeobecné dohody o clech a obchodu (GATT), kterou USA zakládaly. „Samy Spojené státy vytvořily organizaci a nyní hrubě porušují její základy. Opravdu doufám, že nakonec převáží uvědomění si toho a minulost bude minulostí,“ řekl Putin.

Ruský prezident hovořil o sankcích před zahájením summitu G20, který od soboty hostí Austrálie, avšak téma sankcí na jednání se světovými lídry nadnášet nechce. „Nemělo by to smysl,“ myslí si.

Rusko propočítává vývoj ekonomiky

Putin rovněž prohlásil, že ruské hospodářství je připraveno čelit nové vlně krize. Vláda podle něj rozpracovává nejrůznější scénáře, včetně velkého poklesu cen ropy.

„Přemýšlíme o všech scénářích, včetně takzvaného katastrofálního poklesu cen energetických surovin, což je zcela možné, to připouštíme. Jak ministerstvo hospodářství, tak ministerstvo financí a celá vláda propočítávají vývoj ekonomiky při každém z těchto scénářů,“ řekl Putin.

Ruské rezervy, valutové i zlata, jsou podle něj dostatečné pro „splnění všech převzatých sociálních závazků“ a k udržení rozpočtu i celé ekonomiky. Prezident zároveň nevyloučil, že ropný gigant Rosněfť, který patří mezi nejdůležitější firmy pro ruskou ekonomiku, dostane v případě potřeby peníze z Fondu národního blahobytu (FNB).

Evropští lídři jsou nejednotní ohledně rozšíření sankcí

Britský premiér David Cameron v pátek pohrozil rozšířením sankcí, pokud Rusko neumožní svobodný vývoj na Ukrajině. Německá kancléřka Angela Merkelová přitom v tomto týdnu řekla, že další sankce neplánuje.

„Ruské akce na Ukrajině nemůžeme akceptovat. Je jasné, že větší stát zastrašuje menší stát v Evropě,“ řekl Cameron. Podle něj ukrajinská krize nemá vojenské řešení a ekonomické sankce vůči Rusku fungují. Britský premiér hovořil taktéž v Austrálii.

Evropská unie podle Camerona sankce zruší, pokud Rusko přestane zasahovat do vývoje na Ukrajině. „Pokud Rusko bude pokračovat ve zhoršování situace, mohli bychom sankce rozšířit. Tak jednoduché to je,“ varoval podle The Telegraph.

Německá kancléřka Angela Merkelová podle agentury Reuters počátkem tohoto týdne řekla, že rozšíření sankcí není na místě. Podle ní by se svět s ohledem na blížící zimu měl zaměřit na humanitární situaci a na dosažení skutečného příměří.

Britský premiér Cameron však věří, že sankce jsou účinné. „Jen se podívejte, co se stalo s rublem, co se stalo s ruskou burzou. Měli bychom využívat tyto sankce jako odpověď na akce Ruska. Stále doufám, že Rusové dostanou rozum a poznají, že by měli Ukrajině umožnit stát se nezávislým a svobodným státem.“ 

Svět se podle Camerona má poučit z historie

Podle Camerona Rusko přijalo autoritářský model kapitalismu. Před australským parlamentem britský premiér vyzdvihoval hodnoty demokracie. „Naše vláda práva a svoboda tisku nás neoslabují. Díky nim jsme naopak silní. Hovoříme o chybách na veřejnosti, můžete to být bolestné, ale je to mocné.“

V sobotu večer bude Cameron jednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle britských médií s ním chce hovořit o ruské přítomnosti na východní Ukrajině, kterou Moskva popírá (více zde).

„Svět se musí poučit z historie a zasáhnout, když větší stát zastrašuje menší. Viděli jsme následky historie a musíme zajistit, že se nebude opakovat,“ řekl britský premiér.

Vůdci zemí skupiny G20 včetně amerického prezidenta Baracka Obamy budou v Brisbane jednat v sobotu a v neděli. Tématem má být především podpora globálního ekonomického růstu, očekává se ale také diskuse o politických otázkách, včetně krize na východní Ukrajině. 

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Berlíně žije už téměř tisíc islamistů, roste i jejich odhodlání útočit

Policisté prohledávají i budovy v berlínské čtvrti Märkisches Viertel...

V Berlíně se za posledních šest let téměř ztrojnásobil počet salafistů, zvýšila se i jejich snaha provést teroristické...

Schulz nechce strop pro příjem běženců, varoval před pravicovou vlnou

Martin Schulz během projevu na sjezdu německé SPD (21. ledna 2018)

Pokud bude SPD ve vládě, nebude mít Německo žádnou horní hranici pro příjem uprchlíků, uvedl předseda strany Martin...

Turci a Kurdové se přetahují o Afrín, USA vyzvaly ke zdrženlivosti

Operace Olivová ratolest je namířena proti ozbrojencům z turecké Strany...

Turecké pozemní síly se v neděli probojovaly do severosyrské oblasti Afrín. Oznámil to podle tureckého rozhlasu premiér...

Najdete na iDNES.cz