Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Čakovice se nevzdaly a žádají o změnu statutu

  8:26aktualizováno  8:26
Čakovice - Ačkoli Statut hlavního města, podle něhož byla Praha rozdělena do dvaadvaceti správních obvodů, platí teprve od ledna, představitelé Čakovic se rozhodli požádat o jeho změnu. Čakovičtí zastupitelé nesouhlasí s usnesením zastupitelstva hlavního města, kterým byla jejich obec přiřazena do správního obvodu ke Kbelům zhruba před čtrnácti dny, a požádali radu, aby v tomto směru učinila kroky. Radní obce se proto dopisem obrátili na kolegy z města, aby své rozhodnutí přehodnotili a Čakovice zařadili pod Letňany. "Budeme čekat, jak se situace vyvine. Nic jiného ani dělat nemůžeme," konstatovala starostka Alena Samková (ODS).

Samková je starostkou teprve od poloviny ledna a v čele obce nahradila stranického kolegu Jiřího Prebsla. Ten hájil spojení se Kbely a neohlížel se na názor většiny členů zastupitelstva Čakovic a přehlížel i petici občanů, kterou podepsalo několik stovek lidí. I na schůzi městského zastupitelstva se přimlouval za to, aby obec správně náležela ke Kbelům. Tento přezíravý postoj stál nakonec Prebsla křeslo, rovněž tak i jeho zástupce Petra Ježka.

Požadavek Čakovic na změnu statutu by měla posoudit městská rada a předložit zastupitelstvu svůj názor.

"Jakákoli změna v systému státní správy představuje něco jako harakiri," míní ředitel magistrátu Zdeněk Zajíček. V současné době totiž město posuzuje, co vše budou nové správní obvody potřebovat.

"V únoru budeme objíždět nové obvody a zjišťovat, kolik budou potřebovat úředníků, kolik bude nutných peněz na případné přístavby či výstavby nových budov. Věřím, že se hodně věcí v této souvislosti vysvětlí," soudí ředitel. Mezi Čakovicemi a Kbely byla podle Zajíčka uzavřena dohoda o výkonu agendy a myslí si, že rozdělení bylo korektní. Obce se mají dělit i o místa šéfů jednotlivých odborů. "Někteří obyvatelé Kbel budou dokonce jezdit pro razítko do Čakovic," řekl Zajíček.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal prezident Zeman. Hašek mluvil o puči

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

Předseda pražské ČSSD Ludvík oznámil rezignaci, nahradí ho Pavlík

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík v pořadu Rozstřel (3. února 2017)

Ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík odstoupil z pozice předsedy pražské ČSSD. Funkci složil na páteční krajské...

Ve vězení se naučil i kastrovat. Na svobodě by chtěl vlastní stádo ovcí

Chovatel musí umět zkontrolovat ovci i chrup.

Petr Hokynář dostal za řízení pod vlivem alkoholu 33 měsíců nepodmíněně. Trest si odpykává ve Věznici Jiřice, kde...

Najdete na iDNES.cz