Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Čakovice mají novou starostku

  20:48aktualizováno  20:48
Čakovice - Čakovické zastupitelstvo včera za přítomnosti asi stovky místních obyvatel odvolalo starostu Jiřího Prabsla (ODS) a na jeho místo zvolilo Alenu Samkovou (ODS), která dosud zastávala funkci místostarostky. Společně s Prebslem opustil radnici i jeho zástupce Petr Ježek (ODS. Za hlavní důvod, proč museli Prebsl a Ježek odejít, uvedli navrhovatelé ztrátu důvěry, porušování principú zastupitelské demokracie a zejména pak přehlížení zájmu občanů v souvislosti s přičleněněním Čakovic do jednoho sptávního obvodu s Kbely.

Obyvatelé a většina zastupitelsva požadovali spojení s Letňany. Prebsl označil tyto důvody za zástupné. "Nezávislí zastupitelé neunesli tíhu zařazení do opozice, důvodem je tedy boj o moc, o radnici," uvedl. Tomu oponoval nezávislý Lubomír Hejzler. "Nejde o získání moci, ale o ztrátu důvěry," řekl.

Zastupitelé nejprve spolu s Prebslem a Samkovou odvolali dalšího zástupce starosty Petra Ježka (ODS). Na místa místostarostů poté zvolili nezávislé Miroslava Krištofa a Františka Schuberta.

Podle výsledku hlasování pro odvolání členů vedení radnice zvedli ruku i někteří zastupitelé z koalice ODS, ČSSD a KDU-ČSL. Přičlenění Čakovic pod Letňany žádalo před časem prohlášení 13 místních zastupitelů a v petici i 800 obyvatel. Pro odvolání starosty hlasovalo jedenáct z 21 členů zastupitelstva, v případě Ježka 12. Samková byla zvolena 16 hlasy.

Ježek před svým odvoláním navrhl, aby místo tohoto návrhu byl zařazen bod o vyhlášení referenda. Názory občanů mohou být známy až se všichni vyjádří, poznamenal.

Zastupitelé však tento návrh zamítli. Prebsl je již třetím starostou za ODS, kteří byli v nedávné době z funkcí odvoláni. Václav Musílek přišel o své křeslo na radnici Prahy 8, Miroslava Studenovská v Praze 4. Zatímco Musílka ihned nahradil Josef Nosek (ODS), ve čtvrté městské části zatím funkce starosty obsazena není.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vláda nezískala důvěru. ANO odsunulo hlasování o vydání Babiše

Premiér Andrej Babiš hovoří s předsedou SPD Tomiem Okamurou na úterním jednání...

Menšinová vláda Andreje Babiše nezískala důvěru Sněmovny, hlasy dostala jen od 78 poslanců ANO. Mandátový a imunitní...

Největší českou vlajku skládali v tělocvičně a stěhovali „jako epopej“

V Pelhřimově představili největší českou vlajku. Má rozměry 18 krát 12 metrů a...

Je tak velká, že se ani na výšku nevejde do brněnského veletržního pavilonu. Aby ji složili, museli si její výrobci...

Vláda bez důvěry, sníh drtí Česko a sourozenci pod zámkem

Andrej Babiš na jednání mandátového a imunitního výboru (16. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Shrneme nabitý den ve Sněmovně. Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil vydání Andreje...

Najdete na iDNES.cz