Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Cakl: Za takové hajlování by mohl být Horváth odsouzen

  13:41aktualizováno  15. září 12:07
Sparťanský fotbalista Pavel Horváth vyvázl za zvedání pravice při zápase se Žižkovem s pokutou 200 tisíc. Nejznámější český "lovec" neonacistů Ondřej Cakl ze sdružení Tolerance a občanská společnost v rozhovoru pro MF DNES řekl, že pokud by tak Horváth hajloval na demonstraci, mohl by být odsouzen.

Pavel Horváth při zápase proti Viktorii Žižkov | foto: MF DNES

Ten mladý muž s culíkem se objevuje na demonstracích neonacistů pravidelně. Sbírá tam o nich informace.

"Největší hrozbou je, že neonacisté vzývají násilí a běžně ho používají," říká v rozhovoru pro MF DNES.

Sledoval jste případ kolem hajlování fotbalisty Pavla Horvátha z pražské Sparty? On tvrdí, že těmi gesty jen uklidňoval diváky.
Viděl jsem záběry z toho zápasu. Z nich je zřetelné, že zvednutí té ruky bylo hajlování. Kdyby se to stalo na demonstraci či koncertě, mohl by za to být stíhán, a s největší pravděpodobností dokonce i odsouzen.

Jak se dá poznat, zda člověk hajluje, či nehajluje?
Soudní znalci podrobně popisují, v jaké úrovni a v jaké době se ruka zvedá. Někdy je například obtížné říci, co je hajlování a co podobný římský pozdrav slunci. Římané také kdysi zvedali pravici.

To, co udělal fotbalista Horváth, ale podle všeho nebyl pozdrav slunci.
Bylo to gesto mířené jasně na sparťanské hooligans a římský pozdrav slunci to rozhodně nebyl.

Jenže v USA není zakázáno hajlovat či mít vlajky s hákovým křížem. Jejich demokracie si s tím poradí. U nás potřebujeme zákon?
Je pravda, že tam je to legální. Ale my máme jinou a přímou historickou zkušenost. Například s koncentračními tábory a holokaustem. Američané ne. Jsem ale přesvědčen, že tam mají extremisty pod silnou kontrolou tajných agentů.

Dá se něco dělat s tím, že na Spartě se hajluje pravidelně a léta?
Určitě. Musí se tomu ale někdo dlouhodobě věnovat.

Proč tedy policie nezasáhne, když se veřejně na fotbalu hajluje?
Viděl jsem mnoho záběrů ze Sparty, kdy se hajlovalo. Ale ti lidé mají často šátek či kuklu. To by musel policista přes kamerový systém chytnout přímo toho konkrétního člověka podle dalších vnějších znaků.

Jsou pravdivé informace, že část sparťanských fanoušků má napojení na české neonacistické skupiny?
Je to tak. Já nesleduji dlouhodobě fotbal, ale spíše veřejná shromáždění a koncerty neonacistů či kauzy, které se dostaly až k soudu. Neonacisté však na fotbal chodí. Z toho tvrdého jádra sparťanských chuligánů má na ultrapravicovou scénu vazby tak kolem dvaceti procent lidí.

Ta čísla jsou skutečně ověřená?
Ty údaje pocházejí od policie.

Objevuje se u nás hajlování běžně? Teď nemyslím fotbal.
V poslední době ne.

V tomto směru to bývalo horší?
Nepamatuji si, že by někdo v poslední době na demonstracích extremistů hajloval.

Proč? Dávají si více pozor?
Ano. Média to navíc už podrobněji sledují, u těchto akcí jsou kamery a fotografové. Kdyby se nějaký člověk druhý den objevil v médiích se zvednutou pravicí, hned pro něj jde protiextremistické oddělení.

A na soukromých srazech či koncertech se hajluje dál?
To je rituál, který k tomu patří. Ale samo hajlování či nějaké nášivky a trička nejsou pro mne to nejpodstatnější. Největším problémem je v tomto prostředí násilí, zastrašování, orientace na zbraně...

Z jakých vrstev pocházejí lidé hlásící se k neonacistům?
Jsou většinou ze dvou pólů společnosti. Jde o kluky z rozvrácených rodin, nebo naopak z rodin hodně bohatých. Veřejnost by byla překvapena tím, v jakých drahých autech jezdí a jaké špičkové oblečení mají někteří extremisté. Jsou tam lidé velmi hloupí a také velmi chytří.

Předpokládám, že ti druzí ovládají ty hloupé.
To nemůže být naopak.

A jsou čeští extremisté skuteční neonacisté, nebo si na to jenom hrají?
Jsou to náckové.

Kolik jich u nás je?
Odhady hovoří přibližně o čtyřech tisících.

To je více, či méně než v minulosti?
Když začala hrát v devadesátých letech skupina Orlík, tak se na tuto kapelu a image nakrátko ostříhaného kluka v bombru a těžkých botách naplavilo deset, možná až dvacet tisíc příznivců. Na rozdíl od té doby se dnes neonacisté více organizují, neustále pořádají demonstrace, politicky se profilují.

Ve srovnání s cizinou je u nás neonacistů více, nebo méně?
Na počet obyvatel je jich u nás dokonce více než v Německu - a tam jsou dost silní.

Když jste hovořil o Orlíku, tak v něm hrál i Daniel Landa. Považujete ho za rasistu či neonacistu?
Není neonacista. Ale překvapuje mne, že je stále možné koupit nahrávky Orlíku, kde najdete i velmi rasistické texty. Například v písničce Bílá liga.

A je Landa rasista?
Národní strana má podobný protiromský slovník, jaký měla vůči Židům nacistická NSDAP. Má i svoje vlastní rádio. A tam velmi často hrají právě Daniela Landu. Celou jeho hudební tvorbu. To je fakt divné. Že by o tom nevěděl?

Pokud je víc podobných demonstrací než kdysi, tak musí být dnes hnutí extremistů lépe organizováno. Jak to přesně probíhá?
"Počet rasově motivovaných trestných činů klesá. Policie se v jejich stíhání hodně zlepšila." Jsou daleko jednodušší prostředky na rychlé svolání jakékoli akce, třeba pomocí mobilů.

Jak se to dozvíte vy, když často jejich akce monitorujete?
Dá se to zjistit přes různá média a pak z některých zdrojů, o kterých hovořit nebudu.

Proč o srazech často neví policie?
Ale ani my se o mnoha akcích vůbec nedozvíme. Policie ví dopředu zhruba o polovině.

Myslíte si, že bezpečnostní složky mají u neonacistů své informátory?
Je to možné. Spíš to ale bude přes lidi, kteří už mají se zákonem nějaký problém a policie na ně zatlačí. Možná na některé lidi nasadila i odposlechy. Ale to by musel někdo povolit, takže si tím nejsem jistý.

Mají čeští extremisté kolektivní vedení či nějakého vůdce?
Existuje tu mnoho takových spolků, hnutí či politických stran. Je zajímavé, že u nás jsou nesilnější skuteční neonacisté. Naši nacionalisté tak nejvýš navštíví někoho na Slovensku či v Polsku. Ale neonacisté jsou napojeni na hudební scénu a tím se jim daří lákat hodně mladých lidí. Velmi oblíbené je módní oblečení, na to si potrpí. Sportují, cvičí. Hodně rváčů z pražské neonacistické scény kolem Národního odporu jsou bývalí výborní sportovci.

Může u nás vyrůst malá obdoba Adolfa Hitlera?
Umím si představit velmi zdatného populistu, který zemi politicky ovlivní. Musí k tomu ale nastat určité podmínky. U nás to však nikdy nemůže postavit na nacismu či neonacismu. To by neuspěl.

A už podle vás malého Hitlera v Česku máme?
Myslím, že ne.

Minulý týden jste byl v Německu na akci evropských neonacistů. Jsou ti čeští propojeni s Evropou?
Jistě. Zakladatelé Národního odporu, největší české neonacistické organizace, jsou bývalí aktivisté Blood and Honour, která patří k jedné z nejsilnějších neonacistických skupin v Evropě. Například na financování CD britské skupiny Avalon se podle všeho podíleli i lidé z Česka. Propojení je i finanční. Další příklad: album nejmilitantnější neonacistické kapely u nás, českobudějovického Imperialu, u nás normálně nekoupíte, jen ilegálně. Ale v Německu se prodávalo. To si ta hnutí dokážou zařídit.

Existují i extremisté-levičáci. Jsou stejně nebezpeční jako ti napravo?
Kdyby se u nás dostal nějakým způsobem k moci Komunistický svaz mládeže, tak by nebyl tolik genocidní jako neonacisté. Ale opozici by zlikvidoval. Jenže jeho členové jsou takoví ňoumové.

Jaký je rozdíl mezi násilím neonacistů a násilím anarchistů? I ti druzí rozbíjejí výlohy či zapalují auta. U toho mohou zranit mnoho lidí.
Podle policejních statistik ale devadesát procent trestných činů spáchaných extremisty připadá na pravici.

Počet těchto trestných činů je na vzestupu?
Naopak. Zaznamenáváme velký pokles. Přes všechna tvrzení je u nás rasově zaměřených trestných činů ve srovnání s Evropou málo.

Jak je to možné?
Je to díky práci policie, větší pozornosti médií a podobných projektů, jako je ten náš. Extremisté jsou pod větším tlakem a kontrolou. Navíc v době mobilních telefonů si můžete natočit či vyfotit kdekoho na ulici.

Vraťme se k těm anarchistům a jejich násilí.
Oni většinou napadnou policistu, rozbijí výlohu či se perou s nacisty. Existují však různé partičky, skoro gangy, nalevo i napravo, které se dost často mlátí mezi sebou.

Když tak podrobně neonacisty sledujete, vyhrožují vám?
Furt. Teď nám v Německu propíchali všechny gumy u auta.

Myslíte si, že by vám mohli ublížit i fyzicky?
V Česku dlouhodobě žije srbský neonacista Dragan Petrovič. Loni na podzim udělala belgická policie razii uvnitř armády, protože tam docházelo ke krádežím zbraní. A Petrovič sbíral přes účet v Komerční bance peníze po celé Evropě na obhajobu těch lidí, co kradli v Belgii zbraně. To už jsou nebezpeční lidé. A byli napojeni na neonacistickou Blood and Honour.

Proč se vlastně věnujete "lovu" neonacistů? Jaké jsou vaše vnitřní důvody?
Víte, já jsem byl kdysi de facto rasista vůči Romům. Když jsem ale viděl, co jsou schopni neonacisté udělat některým lidem, tak jsem si vypěstoval k rasismu velký odpor.

Už vás ten rasismus skutečně definitivně přešel?
Každý člověk má občas určité návaly xenofobie. Je mu to vlastní. Každý by to ale měl umět v sobě potlačit. To už naštěstí umím. S mým rasismem jsem se dávno vypořádal.

A proč to u vás bylo právě proti Romům?
Měl jsem s nimi konflikty.

Bojíte se při své práci?
Bojím. Přemýšlím někdy nad tím, co kdyby se mi něco stalo. Ale co s tím můžu udělat?

Znáte se s některými z českých neonacistů osobně
Ano.

Myslím to tak, že se dokonce pozdravíte?
Na demonstracích mě kluci zdraví, to už je klasika. Jenže to není žádné přátelské zdravení. Oni se teď úplně klidně přiznali na internetu, že nám zničili pneumatiky od auta v Německu. A dali mi další varování.

Jestli vy se už navzájem dokonce určitým způsobem netolerujete...
Tak to určitě ne!

Jak dlouho ještě chcete "lovit"?
Už to chci přestat dělat. Už mě to nebaví.

Proč?
Naprostá většina Čechů je ve své většině protinacistická. Na druhé straně jsme strašlivě laxní, lidé se bojí. Poklepávají mne po ramenou a říkají, že je dobře, že to dělám. Mám z toho často pocit, že jsou rádi, že se někdo ušpiní za ně. To vás nepovzbudí.

Vypadáte jako osamocený voják v poli.
To ne. Je nás víc.

Já si myslím, že například děláte práci i za policii.
To platilo dřív, ale v posledních letech se hodně změnilo. Dnes má policie naprostou většinu české neonacistické scény dobře zmapovanou. V porovnání s jinými zeměmi řeší tuto problematiku poměrně dobře. Asi to bude překvapení, ale já bych je za to pochválil. Bylo to mnohem, mnohokrát horší.

Cítíte se jako lovec neonacistů?
Jsme lovci a chceme spravedlnost. Nemůžeme připustit, aby to náckové měli jednoduché.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

ANO, SPD a KSČM chtějí v čele mandátového výboru komunistu Grospiče

Mandátový a imunitní výbor povede komunista Stanislav Grospič

V čele mandátového a imunitního výboru bude s největší pravděpodobností komunista Stanislav Grospič z ortodoxního,...

Člen ANO prodal přes tchyni pozemek Pardubicím, milion se vrátil pětkrát

Primátor Martin Charvát na středeční tiskové konferenci oznámil, že navrhne...

V krátké době třetí velký skandál musí řešit politici z pardubického magistrátu. A do třetice jde o činnost městské...

Rakousko má další úsek dálnice z Vídně do Brna hotový. Česko pořád nic

Slavnostní otevření pětikilometrového úsek D3 mezi Veselím nad Lužnicí a...

Řidiči, kteří se chystají na vánoční trhy do Vídně a pojedou přes Mikulov, potkají po cestě nové orientační cedule....Najdete na iDNES.cz