Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Caesar III - postavte si starověký Řím

  22:26aktualizováno  22:26
- Caesar 3 je dalším počinem ve výtečné sérii real-time strategií. Jak název napovídá, děj je situován do starověkého Říma v době jeho největšího rozkvětu a slávy. Na hře je znát alespoň částečná snaha o historickou přesnost, ovšem ne za cenu ztráty hratelnosti. Vaším úkolem je projít celou římskou mocenskou hierarchií, od úředníka přes správce provincie až po císaře.

Abyste mohli dosáhnout vyšší hodnosti, musíte splnit císařem zadaný úkol. Na vybranou dostanete mezi klidnou provincií nebo okrajem říše, kde je samozřejmě velká možnost napadení barbary. Aby byl rozdíl v obtížnosti obou misí co nejmenší, tak po vás císař požaduje v mírové misi větší úspěch. Tím se rozumí vyšší procento kultury, prosperity, veřejného pořádku a přízně Caesara. Toto jsou čtyři základní kritéria hodnocení hry a je jen na vás, jak vysoká budou. Mise je úspěšně splněna, pokud dosáhnete požadovaného skóre a končí, když se znelíbíte císaři natolik, že na vás pošle své vojsko. Bojovat s ním není radno.

Celá hra je dost komplikovaná a bude vám chvíli trvat než se do ní dostanete. To platí i pro ty, co hráli Caesara II. Rozdílů a vylepšení je totiž celá řada. Dvě mapy z minulého dílu (mapa provincie a mapa města) se sloučily do jedné, takže boje se nyní odehrávají na stejné mapě, kde stavíte. Pryč jsou časy, kdy každá budova měla určitý dosah, kde poskytovala své služby. Nyní má většina budov zaměstnance, starající se o své okolí tak, že obchází domy. Proto je dobré pečlivě plánovat, kam kterou budovu umístit a stavět cesty tak, aby po nich tito služebníci nebloudili. Novinkou jsou inženýři, kteří se starají o budovy a zajišťují, že někomu nespadnou na hlavu ( nebo na nohu ). Římané jsou také hrozně pověrčivý národ a nebudou chtít bydlet ve městě, v němž jsou problémy s bohy. Podstrojovat tak musíte hned pěti bohům a snažit se žádného nerozlítit. Změn oproti minulému dílu je zkrátka opravdu hodně.

Protože římská města se dost liší od těch, která známe ze současnosti, tak se na ně podíváme trošku blíž. Předně v nich nenajdete žádná auta, elektřinu ani jiné součásti běžného života 20.století. Základem každého města jsou obyvatelé. Ti si po nastěhování postaví jednoduché stany a začnou pracovat. Vy se jim musíte postarat nejen o jídlo, ale také o příjemné okolí jejich bydliště a blízkou dostupnost služeb. Nejprve po vás budou požadovat studnu s čistou vodou, poté blízké tržiště, fontánu, školu, lázně, knihovnu, zahradu nebo náměstí, a tak to bude stále pokračovat. Když jim splníte jejich přání, tak si Římané postaví lepší domy a budou platit větší daně. Aby si postavili přepychové vily a platili jak mourovatí, tak jim budete muset zajistit kdeco a spoustu budov se záporným vlivem jim z okolí odstranit. Caesar III je prostě úděsná piplačka s nejistým výsledkem. Po ulicích chodí spousta lidiček a všude panuje čilý ruch a shon. S každým obyvatelem si můžete promluvit a zjistit jeho přání a problémy.

Každé římské město by mělo mít Senát. V něm sídlí vaši poradci, kteří vztyčují před Senátem čtyři vlajky reprezentující vaše hodnocení. Na jeho schodech sedávají nezaměstnaní, kteří čekají až se pro ně najde práce. Senát také zaměstnává výběrčí daní, kteří plní vaši pokladnu. Se Senátem úzce souvisí Fórum, což je jakási pobočka, která se zabývá výběrem daní v okrajových částech města. Vy jako guvernér si můžete za svůj plat postavit honosný dům v centru města. Tím se zvýší hodnocení prosperity a zlepší se okolí vašeho sídla. Ze svého platu také můžete posílat Caesarovi drahé dary, abyste si získali jeho přízeň. Kladný vliv na své okolí mají různé sochy, pomníky, náměstí a zahrady. Díky nim lidé žijící v sousedství budou bohatnout, platit větší daně a vylepšovat si své příbytky. Každá čtvrť by měla mít svojí prefekturu, ať už kvůli bezpečnosti na ulicích nebo prevenci a hašení požáru. Také by neměl chybět domek inženýra. Aby vám město nevymřelo na nějakou zákeřnou epidemii ( třeba rýmu ) je nutné stavět lékařské domy. Lékaři budou mezi Římany provádět prevenci a zdravotní osvětu. Aby vám občané nechodili špinaví do práce měli byste občas postavit nějaké lázně. Ty musí být kvůli dostatku vody v dosahu vodního rezervoáru. Zdraví vašich obyvatel bude zvyšovat také lazebník chodící po okolních domech.

Kromě budov s kladným vlivem na okolí budete muset stavět i budovy s vlivem přesně opačným. Sem patří všechny vojenské budovy. Kasárna na výcvik vojáků, pevnost na obranu města před barbary, strážní věž a vojenská akademie na výcvik legionářů. Nedobrý vliv mají také všechny doly, dílny a zábavní podniky. U nich je zvláštní, že mají špatný vliv na nejbližší okolí, ale celkově zvyšují vaše kulturní hodnocení. Sem patří vozatajská dílna pro stavbu závodních vozů, Koloseum kde bojují gladiátoři a lvi, gladiátoská škola a hipodrom pro závody spřežení. Jedinou výjimkou je herecká škola a divadlo, které mají dobrý vliv. Budov je ve hře spousta a to jsme milé Římany ještě nenasytili. Jídlo produkujete na různých farmách. Na výběr máte pšeničnou, ovocnou, zeleninovou, olivovou, vinnou a prasečí. Typ farmy se liší podle podnebí provincie, kde se právě nacházíte. Pšenice je základní potravinou a ostatní produkty musíte mít pokud chcete, aby si obyvatelé stavěli lepší obydlí. Pokud některou plodinu nemáte, tak ji můžete dovážet, ale bude to pěkně drahé. Naopak přebytky se dají vyvážet. Z farem se plodiny na vozících dopravují do sýpky nebo do skladu. Ze sýpek se dále rozváží na tržiště a ze skladů jsou na export. Důležitou částí hry, která se vyskytuje v málokteré strategii jsou římští bohové. Je jich pět ( Ceres, Neptun, Merkur, Mars, Venuše ) a mají na chod města značný vliv. Pozorně sledují, jestli jim stavíte chrámy nebo věštírny a pokud se na vás rozzlobí, tak na vás sesílají různé pohromy. Ovšem jsou-li potěšeni vaší péčí o jejich svatyně, tak vám mohou pomoci požehnáním. Každý bůh má vlastní chrámy a pouze věštírny uspokojují všechny bohy zároveň. Kromě jídla a bohů se také musíte postarat o dostatek "průmyslového" zboží. Tím se myslí keramika, nábytek, mramor, výroba vína, olivový olej a zbraně. Bez těchto věcí budou Římané žít v nuzných chatrčích. Aby vám občané příliš nezhloupli musíte se postarat i o jejich vzdělání. Stavět školy, knihovny a akademie.

Kromě stavění se musíte věnovat také městské pokladně. Pokud všechny peníze rozházíte, Císaře to moc nepotěší. Pokud by se vám nedostávalo peněz, je dobré na chvíli zvýšit daně a snížit platy. Pokud byste to praktikovali příliš dlouho, lidé by se vám z města odstěhovali a nikdo by se k vám nechtěl stěhovat. Málokdy vám výtěžek z daní bude stačit, a tak budete muset obchodovat se sousedními provinciemi.

V nebezbečných provinciích na okraji říše vás mohou napadnout barbaři. Je proto velmi důležité stavět městské opevnění, strážní věže a cvičit vojáky. Můžete vycvičit pomalé a obrněné legionáře, rychlé a zranitelné kavalerie a pěchotu, která může oštěpy zaútočit z dálky. Poté již stačí sestavit bojovou formaci a hrr na barbary. Když by se nájezdníci dostali až za hradby, tak se do nich kromě vojáků pustí prefekti spolu s gladiátory a krotitely lvů. Ostatní Římané jsou bezbranní. Jak je vidět, je samotná hra dost složitá a rozsáhlá. Což ale nemusí být na škodu. Prvních mise jsou hračkou pro malé děti a postupně přituhuje. Stát se Senátorem nebo dokonce Caesarem to je teprve pravé "maso". Císař je ke konci hry hrozně náročný a jeho požadavky jsou téměř nesplnitelné. Naštěstí jen téměř, takže dohrát se to dá. Hra má krásné intro, které vám představí starověký Řím v celé své kráse. Grafika je parádní a někdo si s ní dal pěknou práci. Vše se hýbe a žije svým vlastním životem. Hudba je na úrovni dnešního standartu a stejně tak i zvuky. Jedinou hrou se kterou se dá Caesar srovnat je Simcity3000. Caesar je o něco složitější, ale jeho výhodou je kariéra. Šplhání po římských funkcích vás u hry udrží. Také je více bojovnější hrou než Simcity. Grafika i hudba jsou u obou her na téměř shodné úrovni. Což ale neznamená, že by si hry byly po grafické stránce podobné. Caesar trošku ztrácí body díky vyšší složitosti a obtížnosti, ale co někomu vadí, jiného potěší a všem se stejně zavděčit nejde.Také se mi zdá, že Caesar je méně náročný na hardware než Simcity, ale to je jen můj soukromý názor. Tato hra určitě potěší hráče budovatelských strategií a dost možná, že i milovníky starověku a historie.

HODNOCENÍ A ZÁKLADNÍ INFORMACE O HŘE:
Caesar III 75%
Grafika hvezda.gif (125 bytes)hvezda.gif (125 bytes)hvezda.gif (125 bytes)hvezda.gif (125 bytes)
Typ hry: budovatelská strategie
Výrobce/Distributor: Impressions/Sierra
Jazyk: anglický
3D karty: ne
Multiplayer: ne
Pro hráče: od 12let
Zvuk hvezda.gif (125 bytes)hvezda.gif (125 bytes)hvezda.gif (125 bytes)
Hratelnost hvezda.gif (125 bytes)hvezda.gif (125 bytes)hvezda.gif (125 bytes)hvezda.gif (125 bytes)
Hvězdičky jsou udělovány od jedné, což je nejhorší ohodnocení v dané kategorii, až do pěti u her v této oblasti vynikajících.
Minimální konfigurace:
Win 95/98, CPU Pentium 133MHz, HDD 150 MB, RAM 16MB, CD ROM 4x, 3D karta: ne

Stavba římské silnice

Někdy budete muset i válčit

Patriciové si užívají v lázních

Císař nemá rád neúspěchy

Epidemie vám pěkně vyčistí město

Jak by město nemělo vypadat

Městečko jako na dlaniHlavní zprávy

Nejčtenější

Po těžké nemoci zemřela ve věku 49 let wimbledonská vítězka Jana Novotná

Wimbledonská vítězka Jana Novotná (1998)

Český tenis přišel o jednu ze svých nejvýraznějších osobností, v neděli zemřela wimbledonská šampionka Jana Novotná....

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...

Babiš: Jsem zklamaný hlavně z Pirátů, předčasné volby jsou nesmysl

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES. (8. listopadu 2017)

Až sestavíme vládu, půjdeme jednat s každým a začneme u ODS, říká šéf ANO Andrej Babiš. Osloví všechny strany, přestože...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Další z rubriky

Merkelová rezignovat odmítá, je připravena jít do předčasných voleb

Angela Merkelová (20.11.2017)

Angela Merkelová je připravena vést křesťanské demokraty i do předčasných voleb, pokud na ně dojde. O tom, že by po...

Ves, kde je Mladič za hrdinu. V Božanoviči čekají na rozsudek tribunálu

Portrét Mladiče zdobí většinu domů.

Generál Ratko Mladič si už ve středu vyslechne rozsudek Mezinárodního trestního tribunálu, kde má být souzen za zločiny...

Megalomanský sen Erdogana. V Turecku staví bratříčka Bosporského průlivu

Ilustrační snímek

Tureckému prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoganovi se splní velký sen. Už za pár měsíců by měly začít stavební práce...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.