Bývalý velvyslanec vysoudil dvě stě tisíc

  • 8
Ostrava - Bývalý velvyslanec v Austrálii Jaroslav Suchánek se dočkal satisfakce. Krajský soud v Ostravě mu dal za pravdu ve sporu na ochranu osobnosti. Jako zadostiučinění mu přiznal dvě stě tisíc korun. Platit má jeho bývalý podřízený atašé Miroslav Kníž. Suchánek po něm žádal odškodné jeden a půl milionu za to, že o něm rozšířil pomluvy o zastavení budovy velvyslanectví.

"Jeho čest a dobré jméno byly těmito údaji významně narušeny, a to proto, že byly jednoznačně nepravdivé," zdůvodnila verdikt soudkyně Iva Hrdinová. "Mělo to negativní vliv na jeho další pracovní kariéru," uvedla.

"Odvolám se. Nemám ani peníze," reagoval na rozhodnutí soudu Kníž. "Je to asi maximum, co jsem mohl získat," pravil Suchánek, když s úsměvem přijímal gratulace známých.

Kníž nezapírá, že poslal několik dopisů, mimo jiné bývalému ministru zahraničí Josefu Zielencovi či generální inspekci, ve kterých tvrdil, že Suchánek dal ambasádu bance jako zástavu na soukromý úvěr, a že dělá ostudu českému státu.

Kariéra bývalého poslance ODS vzala za své zvláště po článku v časopisu Týden, který podle obžaloby rovněž Kníž nepravdivě informoval.

Inspekce ministerstva zahraničí vydala po kontrole na velvyslanectví v australské metropoli Canberre v roce 1998 důvěrnou zprávu. Podle ní se Suchánek čímsi provinil. V témže roce byl po dohodě ze služeb ministerstva propuštěn. Zpráva je však tajná. 

"Je tam toho hodně," tvrdila během procesu vyhýbavě Knížova právní zástupkyně. "Hovoří se i o dalších pochybeních na ambasádě," připustila tehdy i soudkyně Iva Hrdinová.

Budova velvyslanectví v době, kdy tam Suchánek působil, patřila soukromníkovi. Ten ji českému státu pronajal a k žádným machinacím souhlas nedal.

Městský soud v Praze už dříve rozhodl, že Suchánek skutečně objekt zastavil.

"Je to všechno omyl. Úřednice z banky omylem uvedla adresu ambasády, ve které jsem s rodinou bydlel, v kolonce ručení. Později se banka za tuto chybu několikrát omluvila," hájí se Suchánek, který se proti rozhodnutí pražského soudu odvolal k Vrchnímu soudu, který zatím nerozhodl.

Kníž tvrdí, že našel dokumenty o úvěru náhodou při deratizaci velvyslanectví, když byl Suchánek na dovolené. Papíry podle něho vypadly z převrhnuté skříně. S pomocí dalšího člověka, který narozdíl od něho dobře ovládal angličtinu, vydedukoval, že věc je vážná. Napsal o tom dopisy tehdejšímu ministru Zielencovi, později i jeho nástupci Šedivému a informoval poslance ČSSD Lubomíra Zaorálka.

Podle obžaloby Kníž též o celé věci informoval redaktora časopisu Týdne Davida Šorfa. Ten později napsal článek Jak zašít kapsu klokanovi.

Suchánek vstoupil do politiky jako poslanec Občanského fóra a poté jako zástupce ODS. Před rokem 1989 pracoval jako fyzik ve Vítkovických železárnách a v ČEZu.

Velvyslancem v Austrálii byl v letech 1994 až 1998. Po aféře s úvěrem ministerstvo zahraničí opustil. Několik let podle svých slov marně shání práci a těžce sebe i rodinu žijící v ostravském paneláku živí příležitostnými překlady. V Austrálii vlastní dvě nemovitosti.


Video