Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bývalý starosta Moravského Písku čelí obvinění

  14:27aktualizováno  14:27
M o r a v s k ý P í s e k - Z trestných činů zneužívání pravomoci veřejného činitele a porušování povinnosti při správě cizího majetku obvinil hodonínský policejní vyšetřovatel sedmapadesátiletého muže z Moravského Písku na Hodonínsku. I když policie nechce zveřejnit jeho jméno, je jasné, že obviněným je bývalý starosta obce Jiří Zajko.

Zajko byl starostou v Moravském Písku devět let. Nyní je podezřelý z toho, že v roce 1997 připravil obec o více než tři miliony korun. Obec vypracovala nabídku na rekonstrukci a dostavbu bytového domu a rozeslala ji pěti firmám. "Na základě projektu činily celkové rozpočtové náklady necelých pět milionů korun," sdělila hodonínská policejní mluvčí Miluše Buriánková. Zajko podle obžaloby neoprávněně podepsal smlouvu se zhotovitelem na víc než osm milionů.

"Částku nechal firmě proplatit z peněz, které obec získala z účelové dotace ministerstva pro místní rozvoj na výstavbu bytů pro občany postižených záplavam," uvedla Buriánková. "Opatřil tak jinému značný prospěch a způsobil škodu ve výši nejméně tři miliony tři sta osmdesát šest tisíc korun," dodala policejní mluvčí.

V obci se o obvinění bývalého starosty nemluví. "I když sem občas z obce někdo přijde, nic takového jsme neslyšeli," potvrdil místní hostinský. "Nic o tom nevím," divila se místní žena. Bývalý radní František Hanák se k věci odmítl vyjádřit.

Exstarosta se brání. Obvinění se podle něho nezakládají na pravdě. "Povodně v roce 1997 zasáhly i naši obec. Sedmnáct rodinných domků spadlo úplně, čtyřicet sedm bylo zaplaveno," vzpomíná Zajko. Obec měla v té době rozestavěnou budovu ubytovny na stadionu. "Protože jsme neměli peníze, postavila se pouze hrubá stavba. Přednosta okresního úřadu a povodňová komise mě ale pověřili, abych vyvinul maximální úsilí a ubytovnu rychle dokončil. Přislíbili, že prostředky seženou."

Čtyři měsíce po záplavách vyhlásila obec dodatečně výběrové řízení. "Firma, která z něj vyšla vítězně, dokončila horní patro a namísto šestnácti bytů jsme udělali dvacet. Všechno je podloženo projektem, technickou dokumentací a dvěma rozpočty: na práce, které byly vykonány, a na ty, které se měly teprve udělat. Problém je prostě v tom, že je to osobní zášť. Nic jiného. Někdo zřejmě hledá zbraň, způsob, jak mě zničit. Je nenormální, aby mě policie obvinila a ani jednou před tím nevyslechla. To nechápu," podotkl Zajko. Pokud se jeho vina prokáže, může být odsouzen na tři až deset roků.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Tisíce domácností zůstávají bez proudu, na jihozápadě bude dál sněžit

Kolonáda v Janských Lázních (17.1.2018).

Na jihozápadě Čech a na Vysočině bude v pátek trvale a místy i vydatně sněžit. Během šesti hodin může napadnout až...

Fenomén Sobotka. Doma ve Vrchlabí ho do Senátu vybralo 90 procent voličů

Kandidát do Senátu za Trutnovsko Jan Sobotka (STAN) odevzdal svůj hlas ve...

Popularita vrchlabského starosty v jeho městě takřka nezná mezí. Potvrdily to senátní volby, v nichž Jan Sobotka ve...

Mladí puškaři míří do Uherského Brodu z celé země, mají široké uplatnění

Na Střední školu COPt v Uherském Brodě chodí čtyři stovky studentů, obor...

Na velký zájem o studium maturitního oboru technik–puškař na Střední škole COPt v Uherském Brodě reaguje Zlínský kraj,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz