Soudce Čonka přišel o talár rozhodnutím kárného senátu.

Soudce Čonka přišel o talár rozhodnutím kárného senátu. | foto: Petr Topič, MAFRA

Lustrování lidí soudci prošlo, není to trestný čin. Do taláru se nevrátí

  • 18
Bývalý soudce Roman Čonka, který přišel o talár kvůli průtahům v řízeních a neomluveným absencím v práci, se k soudu nevrátí ani jako obžalovaný. Jeho případ policie odložila. Čelil podezření, že zneužil pravomoc, když ještě jako soudce pro své známé lustroval jiné lidi.

Čonkovi už nehrozí trestní stíhání. Prošetřování jeho problematického jednání skončilo v červnu. „Policisté případ odložili podle paragrafu 159 a) trestního řádu, tedy že nejde o trestný čin,“ vysvětlila státní zástupkyně Václava Nováková.

Čonku jeho chování stálo před půl rokem talár. „Vyšetřovatelé přihlédli i ke kárnému řízení, které proběhlo, a které ho zbavilo funkce soudce,“ doplnila. 

Na Čonku podal trestní oznámení jeho bývalý nadřízený, předseda Obvodního soudu pro Prahu 6 Martin Slováček. Čonka totiž zneužíval svého přístupu do speciální databáze, ve které jsou evidovány všechny trestně stíhané osoby. Pro své známé na požádání lustroval jiné lidi. Ve dvou případech se k tomu přiznal. 

Čonku letos v únoru kárný senát Nejvyššího správního soud zbavil taláru (čtěte zde). Za dva roky působení u Obvodního soudu pro Prahu 6 totiž způsobil průtahy ve zhruba osmi desítkách kauz. V nejhorším případě na spis nesáhl více než třináct měsíců. Ani po dvou výtkách nadřízeného se nepolepšil. 

Žalobci čekali, než soudce zamíří do jednací síně

Podle zjištění kárného senátu přitom Čonka nebyl prací nadměrně přetížen. Průtahy vznikaly prostě tím, že do práce chodil pozdě. „Co se pamatuji, tak v osm hodin přišel pouze jednou,“ uvedla jeho spolupracovnice. Když neměl jednání, chodil prý obvykle až kolem poledne. Ani na hlavní líčení, která sám nařídil, nechodil včas. 

Došlo to tak daleko, že státní zástupci mařili čekáním na soudce desítky minut. „Poté, co jsem 1. 10. 2013 ráno čekala na chodbě soudu na příchod Mgr. Čonky více než hodinu, jsem se s ním domluvila, že na jeho hlavní líčení a veřejná zasedání budeme chodit, až nám zavolá, že odchází z budovy a míří do jednací síně,“ uvedla obvodní státní zástupkyně Jindra Janáčová. 

Kvůli špatné docházce mu nadřízený v červnu 2014 sdělil, že nechá jeho příchody kontrolovat. Hned poté Čonka několik dní vůbec nedorazil do práce a až později si vyplnil žádost o dovolenou a antedatoval ji. Jindy se vymluvil na chronickou únavu po prodělané borelióze. 

Patrně nejvážnějšího pochybení se ale Čonka ve své soudcovské kariéře dopustil, když jednoho obviněného uznal vinným takzvaným trestním příkazem, ale následně své podřízené přikázal, aby tento příkaz vymazala ze soudní databáze a sám zajistil jeho fyzické vyjmutí ze spisu. 

Svou hrdost hájit nepřišel, prý na něj spadla postel

Čonka podle kárného senátu znevážil soudcovský stav také tím, že se dotazoval u kolegyně, zda na ni může přepsat své auto. Na svůj soudcovský plat měl totiž exekuční srážky, dlužil více než jeden milion korun. 

Kárný senát se snažil přesvědčit o tom, že byl vystaven manipulaci. „Nedopustím, abych byl nadále veřejně haněn,“ napsal předsedovi senátu. V témže dopise popsal svou situaci. „V současné době, kdy jsem nejen přišel o veškerý majetek, jsem prověřován policií a současně i v pozici kárně obviněného, jediné, co mám, je má čest, hrdost, mé znalosti a životní poznání,“ uvedl. K rannímu jednání, kde se rozhodovalo o jeho soudcovské budoucnosti, se ale nedostavil, a až po 11. hodině dopolední telefonicky požádal o odročení s vysvětlením, že na něj „spadla postel“. 

Nakonec Čonku Nejvyšší správní soud zbavil taláru. „Mírnější kárné opatření v podobě důtky či snížení platu nemohlo v tomto případě splnit svůj účel,“ vysvětlil rozhodnutí předseda kárného senátu Jakub Camrda. 

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video