Bývalý šéf rakovnické policie stále mění výpovědi

Proces s bývalým šéfem policie v Rakovníku Františkem Bindíkem obžalovaným z porušování služebních povinností, ohrožení pod vlivem návykové látky a porušování cizích práv, opět nedospěl ke svému konci. Případ komplikuje to, že bývalý policejní ředitel, který podle obžaloby loni v lednu havroval se služebním vozem a způsobil tak škodu téměř 200 tisíc korun, neustále mění své výpovědi. K soudu navíc nepřišli dva důležití svědci. Berounský soudce Aleš Grombíř proto odročil stání na 26. března.

Bindík tehdy z místa nehody odjel a následující den oznámil krádež vozidla. Bývalý ředitel stále trvá na své nevině. Hájí se tím, že v inkriminovaný den si namísto svých léků vzal omylem rohypnol, který mu přivodil dočasnou ztrátu vědomí. Bindík navíc v každé výpovědi mění množství a názvy léků, které si vzal.

Bindíka už dříve zachránil před soudem prezident

Bindík byl v červenci 1999 obžalován za zákrok proti skinům na rakovnickém nádraží z listopadu 1997. Tehdy velel zásahu proti členům Národní aliance, kteří se z Rakovníka přesouvali do Kolešovic.

Státní zástupce mu kladl za vinu, že jako velitel zásahu omezil pohyb osob jen na základě jejich vzhledu, což mohlo být zneužitím pravomoci veřejného činitele. Od soudního líčení zachránila Bindíka prezidentská milost.

Spletl jsem si léky, tvrdí Bindík
Verzi obhajoby postavenou na záměně léků připustil, ale současně i zpochybnil soudní znalec z oboru toxikologie.

Ten uvedl, že kombinace uvedených léků skutečně mohla vést k dočasné ztrátě vědomí a Bindíkovo chování pak mohly ovládnout automatismy podvědomí.

Zároveň však upozornil, že takovýto člověk si po nabytí plného vědomí ihned tíživě uvědomí mezeru v paměti, kterou se snaží zaplnit. Bindík dříve u soudu
vypověděl, že se ráno po nehodě normálně probudil, mezeru v paměti nepociťoval, a neměl proto potřebu se předchozím dnem zabývat.

Z obžaloby navíc jasně vyplývá, že léky Rohypnol, Doricum, Nospa a Norvasc jsou na první pohled barevně i tvarově vzájemně zcela odlišné.

"Jejich záměna je vysoce nepravděpodobná," řekl rakovnický státní zástupce Jaroslav Schöler.

Výpověď změnila i svědkyně
Při jednání vystoupili tři svědci. Soudní znalec v oboru psychiatrie Alois Janík před senátem vypověděl, že se Bindík mohl po požití léků dostat do stavu porušeného vědomí a nemusel si nic pamatovat.

Margita Kučerová, sekretářka rakovnického policejního ředitele, v přípravném řízení uvedla, že v podbořanské restauraci Bílá růže už Bindík špatně artikuloval.

"Byl čistý, oholený, necítila jsem z něj alkohol a mluvil srozumitelně," řekla ovšem před soudem v pondělí. Po soudcově upozornění žena upřesnila, že Bindíkovi nebylo rozumět, protože muzika hrála příliš hlasitě.

Jiní svědci, kteří Bindíka viděli v den nehody uvádějí, že byl silně opilý. Další hovoří spíše o tom, že byl policejní ředitel po nehodě v šoku.


Video