Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bývalý šéf nemocnice, kde zabíjel heparin, se hlásí do České Lípy

  15:15aktualizováno  15:15
Bývalý šéf havlíčkobrodské nemocnice, kde před třemi roky heparinový vrah zabil sedm pacientů, se hlásí na post šéfa nemocnice v České Lípě. Kromě Josefa Pejchla se o funkci v konkurzu uchází ještě dalších šest lidí.

Bývalý šéf havlíčkobrodské nemocnice Pejchl se přihlásil ke konkurzu v České Lípě. | foto: Anna Vavríková, MF DNES

Pejchla z funkce v Havlíčkově Brodě odvolal hejtman jen krátce poté, co se vraždy pacientů provalily. Kvůli případu stál před soudem, který ho vinil z toho, že heparinové vraždy neoznámil. Původní podmíněný trest mu loni na podzim Krajský soud v Pardubicích zrušil a zprostil ho obvinění.

"Soud mě osvobodil. Nyní žádám ministerstvo spravedlnosti o omluvu a odškodnění. Pokud odškodnění dostanu, dám peníze Masarykově onkologickému ústavu v Brně, konkrétně na dětskou onkologii. Jde mi hlavně o veřejnou omluvu," prohlásil Pejchl.

"Nyní pracuji v Novém Městě na Moravě jako vedoucí oddělení investic a majetku. Chtěl bych se ale vrátit do zdravotnictví," vysvětlil, proč se hlásí do České Lípy.

"Navíc jsem se pokoušel získat post ředitele nemocnice v Lípě už před dvěma roky, kdy jsem skončil na druhém místě," doplnil.

Podle něj se jeho jméno objevuje hlavně v souvislosti s kauzou heparinových vražd. "Ale už se nemluví o tom, že jsem nemocnici v Havlíčkově Brodě dostal ze záporných hospodářských výsledků do zisku."

Pejchl se snažil dostat zpět do zdravotnictví víckrát. Například se účastnil výběrového řízení na ředitele nemocnice v Jihlavě. Kromě Pejchla se do výběrového řízení v Lípě přihlásilo ještě šest lidí: Ladislav Račok, Jiří Vlček, Stanislav Cenek, Zdeněk Hadra, Jaroslav Hora a Dagmar Pokorná.

Například Stanislav Cenek už v českolipské nemocnici pracoval na místě provozně-technického náměstka. Nové sociálnědemokratické vedení kraje ho ovšem odvolalo z představenstva nemocnice a Cenek následně sám odešel z funkce náměstka.

O místo se hlásí dalších šest kandidátů

O ostatních kandidátech toho zatím představitelé kraje - Zdeněk Bursa ani současný šéf nemocnice Jaroslav Kratochvíl - mnoho nevědí. Oba budou ve výběrové komisi.

"Nyní budu studovat koncepce kandidátů a to, jak chtějí nemocnici vést dál. To bude důležité kritérium. Osobně nebudu na prvním místě řešit minulost pana Pejchla, jen mi trochu vadilo, jak se v kauze zachoval jako manažer," řekl Bursa.

Kratochvíl upozornil, že Pejchla soud obvinění zprostil, proto v jeho rozhodování tato skutečnost nebude hrát roli. Nového ředitele vyberou v říjnu.

O heparinových vraždách se veřejnost dozvěděla na konci roku 2006. Soud poslal zdravotníka Petra Zelenku do vězení na doživotí za sedm vražd a deset pokusů. Zelenka údajně pacientům na ARO záměrně píchal lék Heparin, kvůli kterému vykrváceli. - čtěte Naprostá neúcta k lidskému životu, tak soud zamítl Zelenkovo dovoláníHlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vnitro podalo stížnost na soud kvůli strhávání tibetských vlajek

Opoziční zastupitelé a další účastníci happeningu v Hradci Králové zamávali...

Ministerstvo vnitra podalo ve středu večer kasační stížnost Nejvyššímu správnímu soudu proti verdiktu Městského soudu....

Statisíce pro herce Rodena, autobus smrti a útoky v prezidentské kampani

Karel Roden (28. února 2017)

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, že herec Karel Roden vysoudil statisíce na bulváru, že do prezidentské...

Primátor Brna jedná o zapůjčení Slovanské epopeje. Pro festival Re:publika

Slovanská epopej ve Veletržním paláci, na snímku triptych Kouzlo slova

Na festivalu Re:publika 1918-2018, který se uskuteční na přelomu května a června v Brně, má být Slovanská epopej od...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz