Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bývalý šéf Gay Iniciativy: Chci si ještě zahrát dědka

  15:00aktualizováno  17:28
Po sedmnácti letech v Česku přestalo existovat sdružení homosexuálů Gay Iniciativa. Před lety ho zakládal a loni před Silvestrem rozpouštěl herec Jiří Hromada. Spolu s kolegy se mu podařilo prosadit zákon o registrovaném partnerství. Teď si chce ještě zahrát v divadle.

Jiří Hromada má lví podíl na prosazení registrovaného partnerství v Česku. | foto: David VotrubaiDNES.cz

ODPOVĚDI JIŘÍHO HROMADY NAJDETE ZDE

Herec a dabér Jiří Hromada byl v čele sdružení homosexuálů od jeho vzniku v roce 1990. K 31. prosinci 2006 svou funkci opustil a společně s dalšími vrcholnými představiteli hnutí Gay Iniciativu rozpustil. Prý už splnila svůj účel 

"Podstatné je, že registrované partnerství bylo přijato a slouží svému účelu. Uzavřelo ho 235 dvojic, což je počet, který vysoce překročil naše očekávání. Naši odpůrci budou říkat, že se ukázalo, že zákon je nepotřebný, právě proto, že je číslo tak nízké," zhodnotil v on-line rozhovoru Hromada.

"Kromě nás existuje spektrum nejméně dvaceti nejrůznějších gay a lesbických aktivit, z nichž zřejmě Gay a lesbická liga převezme štafetu po nás," uvedl k budoucnosti boje za práva homosexuálů v Česku. 

Kromě práce pro homosexuální komunitu Hromada působil také jako šéfredaktor několika gay časopisů. Velkou měrou se podílel na změně povědomí obyvatel České republiky o homosexuálech, což také pomohlo k prosazení zákona o registrovaném partnerství.

"Po 17 letech dochází inspirace a zkušenost všechno nenahradí. Navíc bych si ještě rád zahrál nějakého dědka na jevišti," řekl k dalším plánům.

Jiřímu Hromadovi je 49 let. Před sametovou revolucí byl deset let člen souboru divadla E. F. Buriana. Ve volném čase chodí rád plavat a do sauny, cestuje.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, jih Moravy hlásí kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

I po několika hodinách stále stojí doprava na dálnici D1, a to na 99. kilometru u Humpolce. Další problémové místo, a...

Největší českou vlajku skládali v tělocvičně a stěhovali „jako epopej“

V Pelhřimově představili největší českou vlajku. Má rozměry 18 krát 12 metrů a...

Je tak velká, že se ani na výšku nevejde do brněnského veletržního pavilonu. Aby ji složili, museli si její výrobci...

Jak Babiš najde podporu pro svou druhou vládu? Odpoví v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš na úterním jednání Poslanecké sněmovny, která by měla...

Menšinový kabinet Andreje Babiše podle očekávání v úterý nedostal důvěru Poslanecké sněmovny. Prezident Miloš Zeman mu...

Najdete na iDNES.cz