Bývalý premiér a současný opoziční lídr Naváz Šaríf  vystoupil 11. března na protivládní demonstraci.

Bývalý premiér a současný opoziční lídr Naváz Šaríf vystoupil 11. března na protivládní demonstraci. | foto: Reuters

Bývalý premiér Pákistánu Naváz Šaríf prý opustil domácí vězení

  • 3
Bývalý pákistánský premiér a nynější hlavní vůdce opozice Naváz Šaríf nehodlá zůstat v domácím vězení. Šaríf byl zadržen na tři dny v Láhauru, hlavním městě provincie Paňdžáb. Nařízení vlády označil za nelegální, dům opustil a vyzval lid, aby se k jeho protestu připojil. "Nadešel čas, abychom šli ruku v ruce," cituje Šarífa BBC.

Policie mu chtěla zabránit v tom, aby se v pondělí účastnil pochodu na Islámábád. Na základě rozhodnutí nejvyššího soudu byl Šaríf, jenž v 90. letech dvakrát zastával úřad premiéra, 25. února vyloučen z politického života. Podle expremiéra je současný Pákistán policejním státem.

Šaríf se postavil proti širokému hnutí odporu proti prezidentu Ásifu Alímu Zardárímu, kterého obviňuje, že zatahuje zemi do chaosu. Toto hnutí, jež se zrodilo z boje advokátů a opozičních stran za nezávislost justice, má v pondělí vyvrcholit velkým shromážděním v Islámábádu. O protestu právníku čtěte - Pákistánští právníci zahájili pochod na Islámábád, policie zakročila

Policie Šarífa uvěznila jen několik hodin před tím, než měl pronést projev na protestním shromáždění. "Příkaz k zadržení byl vydán na Naváze Šarífa, (jeho bratra) Šahbáze Šarífa a další vysoké představitele strany," řekl novinářům Nasír Ahmad Bhutta z Šarífovy Pákistánské muslimské ligy (PML), která je hlavní opoziční silou v zemi.

"Dlouhý život Navázu Šarífovi"

Stejná opatření se týkají dalších vůdců opozice, včetně předsedy hlavní politické strany islámských fundamentalistů Džamáate islámí Pákistán Kázího Husaina Ahmada a předsedy Hnutí za spravedlnost Imrana Chána, bývalého hráče kriketu a kapitána pákistánského národního mužstva. Podle činitelů jejich stran se však oba muži údajně vyhnuli policistům a dnes dopoledne byli na cestě do Islámábádu.

Šarífova vila v Láhauru byla obklopena stovkami policistů a shromáždilo se tu asi 500 lidí, kteří volali "Smrt Zardárímu", "Dlouhý život Navázu Šarífovi".

Policie dnes také rozehnala asi tři stovky demonstrantů, kteří se shromáždili asi 300 metrů od Šarífovy vily poté, co bylo oznámeno jeho domácí vězení. Policie použila proti manifestujícím slzný plyn a desítku osob zatkla. Opoziční předák však ke svým stoupencům shromážděným před vilou prohlásil, že dům opouští a podle agentury AFP se chystal dorazit na shromáždění advokátů v centru města.

V Pákistánu v posledních dnech pokračují protesty za nezávislost justice, v jejichž čele stojí právě Naváz Šaríf. Západní experti se obávají, že by pokračující manifestace a protesty mohly destabilizovat vládu pákistánského prezidenta Ásifa Alího Zardárího.

Někdejší premiér Šaríf má blízko k islámským stranám a konzervativním frakcím a není příliš nakloněn snahám amerických spojenců pákistánské vlády o poražení islámských extremistů. Naopak Zardárí, vdovec po zavražděné bývalé premiérce Bénazír Bhuttové, spojenectví s USA a jejich boj podporuje.

Zbaví se ho?

Advokáti a Šarífovi stoupenci vyzvali na pondělí k manifestaci v Islámábádu, přestože vláda demonstrace zakázala a tento týden v zemi dala zatknout stovky lidí.

Aby úřady stoupencům opozice zabránily v pochodu na Islámábád, rozmístily na hlavních silnicích na okraji města kamiony a pořádková policie zaujala pozice u nádraží a vládních budov.

Pákistánská vláda v sobotu pod silným americkým tlakem oznámila sérii politických rozhodnutí, jimiž reaguje na hlavní požadavky opozice.

Informovala zejména, že má v úmyslu odvolat se k nejvyššímu soudu proti rozhodnutí vylučujícímu prakticky bratry Šarífovy z politického života.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video