Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bývalý pražský konzul jde za mříže

  10:41aktualizováno  10:41
Kauza bývalého konzula USA v Praze Alexandera Meeroviche skončila. Washingtonský soud ho poslal za korupci na dva roky do vězení. Konzul v letech 2000-02 nezákonně vydal přes 85 víz především Slovákům a Ukrajincům. Shrábnul přitom přes 50 tisíc dolarů. Soud mu navíc uložil pokutu pět tisíc dolarů.

Trest byl nakonec mírný. Meerovichovi hrozilo až 10 let vězení a pokuta 250 tisíc dolarů.

Pražská ambasáda USA už podobný problém měla. Před pěti roky byla odhalena pracovnice konzulárního oddělení, která spolupracovala s obchodníky se ženami.

Americké úřady se zaměřily na kontrolu vydávání víz po útocích z 11. září 2001, aby zabránily dalším teroristům vstupu do země.

Diplomat Alexander Meerovich, původem z města Burke ve Virginii, se přiznal u federálního soudu ve Washingtonu.

"Nemáme žádné slitování se zaměstnanci, kteří defraudují víza. Budeme rázně pokračovat ve vyšetřování, abychom v plném rozsahu zákona potrestali všechny, kdo víza zneužívají," uvedl v prohlášení mluvčí americké diplomacie Richard Boucher.

"Jsme velmi zklamáni počínáním pana Meeroviche," řekla iDNES americká atašé v Praze Lisa Hellingová.

Velvyslanectví USA kvůli kauze zpřísnilo kontrolní mechanismy vydávání víz. "Ujišťujeme českou veřejnost, že vydávání víz je nyní naprosto bezúhonné," podotkla Hellingová.

Za dva roky vydělal na 50 tisíc dolarů
Nezákonné jednání sedmatřicetiletého Meeroviche, který pracoval v Praze jako konzulární úředník od srpna 1999 do července 2002, odhalila diplomatická bezpečnostní služba amerického ministerstva zahraničí.

"Ilegální prodej amerických víz zasahuje samotné srdce vládních snah o ochranu hranic a národní bezpečnosti," míní Michael Chertoff, náměstek amerického ministra spravedlnosti.

Meerovich se před soudem sám přiznal. Diplomat se rozhodl při ydělávat si na prodeji víz v lednu 2000.

Od dubna 2000 do května 2002 tak prodal za různé ceny nejméně 85 víz. Dohromady mu vynesly přes 50 tisíc dolarů.

"Víza vystavoval především Ukrajincům a Slovákům," podotkla tehdy pro Radiožurnál atašé Lisa Hellingová.

Černínský palác: vztahy to neovlivní
Agenti spolupracovali s úřadem pro konzulární záležitosti, velvyslanectvím v Praze, ministerstvem spravedlnosti a také s českými policisty.

"Na případ se podle našeho zjištění přišlo až po návratu diplomata do USA," sdělila iDNES mluvčí Policejního prezidia Blanka Kosinová, podle níž čeští policisté do případu nezasahovali.

Američané ale předali Čechům několik tipů k prověření. "Podněty jsme standardně prošetřili. Nikdo nebyl zatčen," podotkla Kosinová.

České ministerstvo zahraničí případ považuje za vnitřní záležitost USA a míní, že nebude mít žádný vliv na česko-americké vztahy.

"Jde o lidské selhání, které to nemůže ovlivnit," řekl iDNES mluvčí Černínského paláce Karel Borůvka. "Nic bližšího o případu nevím."

Pohodový chlapík Meerovich?
Redakci iDNES se ozval mladík, který s Meerovichem přišel do styku. Dušuje se, že od diplomata vízum nekoupil, ale dočkal se od něj pomoci.

Do USA mířil na krátkodobý pracovní pobyt, žádost mu byla předběžně zamítnuta s odůvodněním, že musí na osobní pohovor. Ten se měl uskutečnit až po odletu jeho linky.

"Zavolal jsem na ambasádu, kde mi řekli, ať komunikuju s ním. Pochopil můj problém a navrhl nejbližsí možný termín, což bylo den před odletem. Přišel mi jako pohodový chlapík," líčí muž.

Vízum dostal bez problemů. "Sice jsem ho špatně pochopil a místo ve čtyři odpoledne jsem přišel v pět, kdy už ambasáda zavírala, ale jsem rád, že mě tehdy zachránil," podotkl dvaadvacetiletý muž.

Problém na ambasádě se opakuje
Poslední skandál spojený v americkou ambasádou v Praze vyšel najevo v roce 1998. Souvisel také s konzulárním oddělením, na němž pracovala Češka, která zřejmě pomáhala gangu obchodníků se ženami získat víza.

Byla odhalena během akcí na newyorském Manhattanu proti gangu z východní Evropy, který pašoval prostitutky do USA. Americká policie zadržela mimo jiné dva Čechy, které obvinila i kvůli drogám a držení zbraní.

Ve vazbě skončilo šestnáct žen z východní Evropy včetně osmi Češek. Do USA přicestovaly bez pracovního povolení na turistické vízum. "Dostaly je bez oprávnění," uvedl tehdy americký agent Fred Krug.

Stopy zavedly vyšetřovatele do Prahy na ambasádu USA, kde odhalili Češku podezřelou z nezákonného vydávání víz. Velvyslanectví ženu, která spolupracovala na vyšetřování s českou policií, propustilo.

Za mřížemi skončilo vícero diplomatů
Ministerstvo zahraničí USA nechalo v uplynulých měsících zavřít hned několik pracovníků svých ambasád.

Na konci ledna skončili za mřížemi čtyři zaměstnanci konzulátu - tři Mexičané a jeden naturalizovaný Američan - ve městě Nuevo Laredo na hranicích s Mexikem.

V květnu 2002 se přiznal jemenský občan pracující na americkém konzulátu v Saúdské Arábii, že obstaral víza patnácti z devatenácti teroristů, kteří podnikli útoky na USA v roce 2001.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Na ministerstvo průmyslu vylezli aktivisté Greenpeace. Resort přejmenovali

Akce Greenpeace proti ministru průmyslu a obchodu (16. ledna 2018).

Na balkón budovy ministerstva průmyslu a obchodu v Praze v úterý odpoledne vylezli dva aktivisté ekologické organizace...

Vláda nezískala důvěru. ANO odsunulo hlasování o vydání Babiše

Premiér Andrej Babiš hovoří s předsedou SPD Tomiem Okamurou na úterním jednání...

Menšinová vláda Andreje Babiše nezískala důvěru Sněmovny, hlasy dostala jen od 78 poslanců ANO. Mandátový a imunitní...

Poslanci ANO budou hlasovat proti vydání Babiše a Faltýnka

Poslanci za ANO, ministr zahraničí Martin Stropnický, šéf poslanců Jaroslav...

Poslanecký klub ANO bude hlasovat proti vydání premiéra a šéfa hnutí Andreje Babiše i lídra klubu Jaroslava Faltýnka k...

Najdete na iDNES.cz