Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Doklady nemám, ztratily se. Kadlec řídí dál i díky právním kličkám

  19:20aktualizováno  19:43
Bývalý policista Karel Kadlec stálé řídí navzdory tomu, že už před rokem způsobil v opilosti nehodu, za kterou byl nepravomocně odsouzený. Bez platného rozsudku může stále jezdit autem a případnému odebrání řidičáku při dopravní nehodě se vyhýbá tvrzením, že doklad u sebe nemá. Policie ani úřady s tím nic nezmůžou.

Expolicista Karel Kadlec znovu boural, tentokrát poničil dvě zaparkovaná vozidla na pražských Vinohradech (26. srpna 2016). | foto: Milan NosekiDNES.cz

Obvodní soud pro Prahu 2 udělil Kadlecovi letos v květnu osmiměsíční podmínku a na 2,5 roku mu zakázal řídit. Důvodem byla nehoda, kterou způsobil v opilosti v březnu 2015 na náměstí Bratří Synků (více o soudu zde). Rozsudek je ovšem nepravomocný, a tak nic nebrání tomu, aby jezdil i nadále.

Fotogalerie

Kadlec navíc policejním hlídkám opakovaně tvrdí, že nemá řidičský průkaz, a tak mu ho nemohou zabavit. Policisté od něj doklad nedostali ani v polovině dubna letošního roku, kdy na pražských Vinohradech naboural 29 aut (více o nehodě zde), ani 26. srpna, kdy jen o pár ulic dál naboural do dalších dvou aut (více jsme psali zde).

Podle policejní mluvčí Andrey Zoulové policisté Kadlece znovu kontrolovali také v úterý 30. srpna, tedy dnes, kdy na linku 158 přijali oznámení o podezřelém chování řidiče projíždějícího vinohradskými ulicemi. Hlídka Kadlece sice zastavila, ale i v tomto případě mu průkaz zůstal, protože se nedopustil žádného přestupku ani trestného činu. Test na alkohol byl negativní.

„Policie nemá zákonné možnosti omezit na právech řidiče, o jehož vině nebylo pravomocně rozhodnuto,“ uvedla Zoulová. V návaznosti na četné dotazy médií ohledně vlastnictví Kadlecova řidičského průkazu upřesnila, že pokud policie nezadrží doklad přímo u dopravní nehody, nemůže tak učinit posléze. Tedy ani při následném výslechu či podání vysvětlení nebo jiné policejní kontrole.

Magistrát Kadlecovi vystavil náhradní doklad

Podle informací z pražského magistrátu nyní Kadlec jezdí s náhradním řidičským průkazem, který úředníci vydají, když jim člověk nahlásí ztrátu. „Podepsal čestné prohlášení, že původní řidičský průkaz ztratil, a podal žádost o vystavení náhradního,“ vysvětlil iDNES.cz mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Řidičský průkaz versus oprávnění

Řidičský průkaz je doklad, který prokazuje řidičské oprávnění k řízení motorových vozidel. To však neznamená, že člověk, který se prokáže platným průkazem, nemá řidičské oprávnění blokované.

Pokud řidič nepředloží průkaz ke kontrole policejní hlídce, může dostat blokovou pokutu do maximální výše 2 000 korun. Pokud hlídka z databáze zjistí, že člověk má blokované oprávnění, hrozí pokuta ve správním řízení až do výše 50 000 korun a řidiči jsou přičteny čtyři body. Za spáchání takového přestupku se uděluje zákaz řízení motorových vozidel na jeden až dva roky.

Podobně jako Kadlec se v roce 2012 vyhýbal odebrání řidičáku lobbista Roman Janoušek. Také on po nehodě prohlásil, že nemá doklad u sebe, a policie mu ho zpětně odebrat nemohla (více čtěte zde).

Kadlec od dubna, kdy ho policisté zadrželi v souvislosti s nabouráním 29 aut na Vinohradech tvrdí, že mu doklad ztratila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS vyšetřuje Kadlece od první nehody v roce 2015, jelikož v té době byl policistou, pozn. red.). Mluvčí úřadu Radka Sandorová to rázně odmítla s tím, že GIBS nemá pravomoc na zadržování ani odebírání řidičských průkazů. Jisté je, že krátce po zmíněné nehodě Kadlec tvrdil, že mu průkaz zabavil někdo z policistů.

Po nedávném incidentu z konce srpna však Kadlec začal tvrdit, že se chtěl svého řidičáku dobrovolně vzdát. „Chtěl jsem jim (GIBS) od dubna letošního roku odevzdat průkaz, aby se mi doba, kdy jsem neřídil, započítávala do trestu, který jistě dostanu. Bylo mi řečeno, že to nejde udělat, pokud mi nebude řidičský průkaz zabaven soudně,“ vysvětloval novinářům a naznačil, že bez platného soudního rozhodnutí bude jezdit i dál.

O Kadlecově řidičském průkazu budou v budoucnosti rozhodovat úředníci pražského magistrátu z odboru dopravně-správních činností. Bez soudního rozhodnutí zatím nic dělat nemohou. „Dodnes jsme od policie ani žádné další instituce nedostali podnět k tomu, abychom panu Kadlecovi odebrali řidičské oprávnění. V tuto chvíli nemáme žádné zákonné důvody ho odebrat,“ řekl mluvčí Hofman.

V souvislosti s tím oslovila redakce iDNES.cz advokátní kancelář, která Kadlece zastupuje. Vyjádření ovšem nedostala, protože k tomu nedostala souhlas svého klienta.

Přestupek, nebo trestný čin? Kadlecovi přitížila další nehoda

Bývalý vysokoškolský pedagog Kadlec v březnu 2015 opilý nedobrzdil na křižovatce v pražských Nuslích. Z místa chtěl odjet, ale naboural do dalšího auta. Nadýchal 1,5 promile. Od listopadu 2015 byl postaven mimo službu a vzdal se místa na Policejní akademii. V lednu letošního roku se případ dostal k Obvodnímu soudu pro Prahu 2.

Už řídit nebudu, slíbil Kadlec

Explolicista Karel Kadlec v rozhovoru, který v úterý odvysílala TV Nova, uvedl, že se rozhodl neřídit. Současně tvrdí, že náhradní průkaz, který na něj nyní čeká na magistrátu, si už nevyzvedne. Připustil rovněž, že u nehody, při níž na Vinohradech naboural 29 aut, požil alkohol. To ostatně potvrdilo i tehdejší lékařské vyšetření.

Soudce rozhodl, že se Kadlec dopustil pouze přestupku a ne trestného činu. Věc pak mělo vyřešit ministerstvo vnitra. Po stížnosti státního zástupce vrátil nadřízený Městský soud věc zpátky k projednání (více zde).

Na konci dubna ministr vnitra Milan Chovanec propustil Kadlece ze služebního poměru u policie bez nároku na výsluhy. V závěru května soud Kadlec uznal vinným a soudce mu za řízení pod vlivem omamné látky udělil osm měsíců podmíněně odložených na zkušební dobu dvou let. Expolicista také dostal zákaz řízení po dobu 30 měsíců. Rozhodnutí nenabylo právní moci (více jsme psali zde).

Přísnější trest si Kadlec vysloužil i díky druhé nehodě, kterou v dubnu způsobil. „Domníval jsem se, že to byl ojedinělý přestupek. Pan obžalovaný mě přesvědčil, že jsem se mýlil,“ uvedl soudce Jiří Horký při odůvodnění verdiktu.

V případě první letošní nehody je Kadlec obviněn z ohrožení pod vlivem návykové látky a hrozí mu až tři roky ve vězení. Druhou nehodu zatím vyšetřují dopravní policisté.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Většina trápení se odehrává jen v hlavě. Rady přicházejí přes Facebook

studentka, ilustrace

Deprese, únava, stres. Spousta studentů se potýká s psychickými potížemi. Odborníci z lékařské fakulty Masarykovy...

Předsedou Zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4

Předsedou Strany zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4.

Předsedou Zelených se v sobotu stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4. Většinu získal už v prvním kole volby. Měl dva...

Ve vězení se naučil i kastrovat. Na svobodě by chtěl vlastní stádo ovcí

Chovatel musí umět zkontrolovat ovci i chrup.

Petr Hokynář dostal za řízení pod vlivem alkoholu 33 měsíců nepodmíněně. Trest si odpykává ve Věznici Jiřice, kde...

Najdete na iDNES.cz