Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bývalý ministr Pilip se do sněmovny nedostal

  23:16aktualizováno  23:16
Sociální demokraté se stali vítězi parlamentních voleb v Královéhradeckém kraji. Obdrželi 27,48 procenta hlasů a těsně porazili ODS, pro kterou hlasovalo 26,58 procenta voličů. Na třetím místě skončili se ziskem 16,05 procenta hlasů komunisté, čtvrtá Koalice dostala 14,46 procenta hlasů. Do sněmovny se v tomto kraji překvapivě nedostal místopředseda Unie svobody Ivan Pilip. Díky preferenčním hlasům jej přeskočil lidovec Jiří Hanuš.

Jiný politický subjekt nepřekročil pětiprocentní hranici. V Královéhradeckém kraji byla volební účast 60,84 procenta, což je téměř o 17 procent méně než v parlamentních volbách v roce 1998.

ODS letos nezopakovala své volební vítězství z roku 1998, kdy pro ni hlasovalo 29,83 procenta voličů. Na prvním místě ji vystřídala sociální demokracie. Ani ona si však letos nepolepšila, ztratila zhruba procento hlasů.

Výrazný skok zaznamenali komunisté, jimž letos dalo svůj hlas o 6,6 procenta voličů více než v roce 1998.

Naopak znatelně si pohoršila Koalice. Její současní členové - lidovci a unionisté - získali před čtyřmi lety téměř o osm procent hlasů více.

Z neparlamentních stran dosáhlo na Královéhradecku nejlepšího výsledku Sdružení nezávislých, které dostalo 3,46 procent hlasů. Pro Stranu zelených hlasovalo 2,27 a pro Českou stranu národně sociální 1,77 procenta voličů.

Poslancem se za ČSSD v kraji stal ministr financí Jiří Rusnok. Sociální demokracii bude zastupovat také Evžen Snítilý, Hana Orgoníková a Iva Šedivá. ODS vyšle do sněmovny Zdenku Horníkovou, Miloslava Kučeru a Jiřího Patočku.

Za KSČM získali poslanecký mandát Vlastimil Dlab a Soňa Marková. Koalici bude reprezentovat šéf lidovců Cyril Svoboda a jeho stranický koelga Jiří Hanuš, který díky preferenčním hlasům přeskočil místopředsedu unionistů Ivana Pilipa.

VOLBY 2002

on-line reportáž
fotografie z voleb

Neoficiální konečný výsledek v Královéhradeckém kraji.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější



Další z rubriky

Policie viní z terorismu bývalého imáma z Prahy. Jeho bratr válčí v Sýrii

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Policie obvinila z terorismu první tři Čechy. Jedním z nich je bývalý pražský imám Sámer Shehadeh, o nějž se již dříve ...

VIDEO: Cestující museli do křižovatky tlačit autobus sněhovou břečkou

Cestující v Brně museli roztlačit autobus

Vlastní silou se museli minulý týden vypořádat někteří cestující MHD se sněhovou kalamitou v Brně. Jeden z autobusů...

Škoda po tragickém požáru, odříznutá alpská střediska a soutěž dřevorubců

Hasiči jim pomáhali uniknout pomocí výsuvných žebříků. (20. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, jakou škodu způsobil víkendový požár hotelu v centru Prahy, kolik peněz žádá po...

Najdete na iDNES.cz