Michael Ulbrich si Bednáře bezdůvodně zval na výslechy.

Michael Ulbrich si Bednáře bezdůvodně zval na výslechy. | foto: ČTK

Bývalý estébák dostal podmínku za akci Asanace

  • 29
Soud potrestal tříletou podmínkou bývalého příslušníka StB Michaela Ulbricha. V rámci akce Asanace podle soudu na začátku 80. let šikanoval signatáře Charty 77 Jana Bednáře a zneužil tak pravomoc veřejného činitele. Asanace měla za cíl vyštvat z republiky nepřátele tehdejšího režimu.

Bednářovi komunistická bezpečnost "zařídila" vyloučení z vysoké školy, zabavila mu řidičský průkaz i cestovní pas.

Tehdejší starší referent StB Ulbrich si podle obžaloby zval Bednáře bezdůvodně na výslechy, opakovaně ho zadržoval, kontroloval ho v zaměstnání nebo u něj prováděl osobní prohlídky.

Podobný nátlak prý vyvíjel také na jeho nejbližší příbuzné. Po pěti letech Bednář emigroval do Velké Británie. Ulbrich svou vinu od počátku popíral.

Chartista emigroval jen kvůli šikaně
Soud dnes vyslechl například Bednářovu matku a bratra. Oba potvrdili, že Bednář byl pod policejním tlakem a jen kvůli němu se rozhodl opustit republiku.

Obával se, že by se StB nemusela spokojit je s psychickým nátlakem a stejně jako několik jeho známých ho i fyzicky napadnout.

Ulbrich svou vinu od počátku popíral. "Tohle nemá s právem nic společného. Další dokazování je zbytečné. Ať mi dají rovnou deset let a je to," prohlásil u dnešního řízení.

Právě takový trest Ulbrichovi také původně hrozil, protože donutil chartistu k emigraci a tím porušil jeho základní ústavní právo.

Jeho vinu dokazovala nejen svědectví, ale i písemné dokumenty. Je totiž například podepsán pod návrhem zařadit Bednáře do akce Asanace, pod protokoly o domovních prohlídkách a když Bednář emigroval, byl dokonce navržen na vyznamenání.

Proč tak malý trest?
K mírnému trestu mu nakonec pomohlo dřívější bezúhonnost a skutečnost, že podle státní zástupkyně byl "pouhý pěšák, který plnil nařízení".

Soud také přihlédl k tomu, že se na Bednářovi nedopustil fyzického násilí. Rozsudek zatím není pravomocný, protože obě strany si nechaly lhůtu na možné odvolání.

Akci Asanace vymyslela StB na přelomu 70. a 80. let. Mezi jejími oběťmi byli například také hudebníci Milan Hlavsa, Jaroslav Hutka, kněz Václav Malý, farář Svatopluk Karásek, rabín Karol Sidon, Petr Cibulka, spisovatelka Petruška Šustrová a herec Pavel Landovský.

Kvůli Asanaci už bylo pravomocně odsouzeno asi 15 lidí, většinou bývalých náčelníků krajských správ StB. Ulbrichovi uložil Obvodní soud pro Prahu 1 tříletý podmíněný trest s roční zkušební lhůtou.

,

Video