Generální inspekce bezpečnostních sborů obvinila dva bývalé policisty. Ilustrační snímek

Generální inspekce bezpečnostních sborů obvinila dva bývalé policisty. Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Policisté obchodovali s galerkou. Varovali ji před odposlechy

  • 10
Generální inspekce obvinila bývalého policistu a policistku, kteří podsvětí údajně poskytovali informace o probíhajících trestních řízeních nebo připravovaných policejních akcích. Za to inkasovali mnohasettisícové částky. Spolu s expolicisty byli obviněni i další dva lidé, kteří si informace kupovali.

Podle informací iDNES.cz by mělo jít o bývalého detektiva Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Mariana Hanáka a expolicistku z jihomoravské hospodářské kriminálky.

Oba si během aktivní služby údajně "přivydělávali" vynášením informací o probíhajících řízeních, galerku varovali před odposlechy nebo domovními prohlídkami. "Dále také opatřovali kopie spisových materiálů z trestních řízení vedených pro závažné trestné činy, čímž ovlivňovali nebo mařili probíhající trestní řízení," doplnila mluvčí inspekce Radka Sandorová.

Služby bývalých policistů si objednávali dva muži, kteří byli obviněni spolu s nimi. Nešlo přitom o žádné drobné. Bývalý detektiv protimafiánského útvaru si údajně v jednom případě řekl o sedm milionů korun. "Doposud prokázaná finanční částka, o kterou se bývalý policista obohatil, činí 2 235 000 korun," uvedla mluvčí GIBS.

Mužům, kteří policisty upláceli, nyní hrozí až pětiletý pobyt za mřížemi. Policistka by mohla za zneužití pravomoci jít do vězení až na 10 let, Hanák by si tam potom mohl za stejný trestný čin pobýt ještě o dva roky déle.

Kšefty se železem i výtržnictví

Marian Hanák pro své bývalé kolegy není žádným nováčkem. Už v minulosti totiž čelil obvinění z výtržnictví a útoku na veřejného činitele. Od policie nakonec odešel sám.

Do povědomí se nejvíce dostal v souvislosti s kšefty se železným šrotem na Zlínsku. Policisté kvůli tomu loni v dubnu zatkli tři muže, včetně rapera Davida Steela. Marian Hanák však těsně před zatčením zmizel. Skupina stát podle policie ošidila o 36 milionů korun.

V médiích se spekulovalo o tom, že ho varoval jeho bývalý nadřízený Robert Šlachta. Ten to ale kategoricky odmítl (více čtěte zde). Nakonec mu dala za pravdu i policejní inspekce, která zdroj Hanákových informací nezjistila.

Exdetektiva nakonec zadrželi po půl roce v Bratislavě. "Celá náročná akce proběhla rychle. Zadržený měl u sebe doklady na cizí jméno, které však byly falešné. Policisté proto byli nuceni nejprve učinit potřebné kroky k zjištění totožnosti," sdělila tehdy mluvčí protikorupční policie Lucie Paclíková (více zde).

Celá čtveřice nakonec letos na jaře stanula před soudem. Ten ale stále neskončil, nedostavili se k němu totiž důležití svědci. Steel i Hanák svůj podíl na milionových daňových únicích popírají.


Video