Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bývalému radnímu Zlína hrozí zatykač

  10:18aktualizováno  10:18
Zlín - Bývalému zlínskému radnímu Marcelu Berkovi hrozí, že na něho soud vydá zatykač. Už po několikáté si totiž nepřevzal obsílku s předvoláním k soudu, a proto v pondělí ráno odpadlo další hlavní líčení. Berka je už téměř rok souzen kvůli zpronevěře mobilních telefonů, které patřily zlínské radnici. Za trestný čin podvodu a poškozování cizí věci mu hrozí až tříleté vězení.

„Buď jej obešlu ještě jednou, nebo už na něj rovnou vydám zatykač,“ řekla zlínská soudkyně Jitka Macháňová. Pozvánku k soudu se pokusila Berkovi doručit prostřednictvím policie, aby měla jistotu, že ji převezme. Jinak by se totiž nemohlo přelíčení uskutečnit. Policii se však předat dopis adresátovi nepodařilo, protože její lidé v Praze při zasedání summitu hlídali pořádek. „Sdělili mi, že po tuto dobu dopisy nedoručovali,“ zjišťovala si na policii příčiny zlínská soudkyně.

Berka s novináři nekomunikuje. Ani jeho právní zástupce, který se k soudu včera dostavil, netuší, proč jeho klient opět nepřevzal doručenku a nepřišel. Už delší dobu s ním není v kontaktu. Na rozdíl od soudkyně Macháňové se však domnívá, že v tom není ze strany Berky úmysl. „Pracuje mimo Zlín a domů jezdí tak jednou za týden, nebo za čtrnáct dní. Má tudíž málo možností, kdy si obsílku vyzvednout,“ hájil Berku jeho advokát.

Bývalý zlínský radní Marcel Berka, který ve své funkci vydržel asi jen půlku minulého volebního období, než ho zastupitelé odvolali, svoji vinu od začátku popírá. „Je to pokus zlikvidovat moji osobu,“ opakoval u prvního soudního stání na konci loňského roku. U soudu budou vypovídat bývalý zlínský primátor Zdeněk Dostál, tajemník magistrátu Zdeněk Mikel a ještě několik dalších zaměstnanců radnice. Berka začátkem loňského roku nařkl soudkyni Jitku Macháňovou z podjatosti a podal na ni stížnost. Brněnský krajský soud ji však zamítl a proces i nadále vede Macháňová.

Z čeho je Berka viněn:

1. Podvod

Státní zástupkyně viní Berku, že na sebe v únoru loňského roku neoprávněně převedl benefitní body v hodnotě devadesát tisíc korun, které měla radnice u firmy Eurotel jako bonus za množství provolaných minut a koupených přístrojů.

2. Poškozování cizí věci

Kvůli ztrátě mobilních telefonů podal na policii trestní oznámení na neznámého pachatele. Tím měl vyšetřovatele zmást a přidělat jim zbytečně práci.

Autoři:


Témata: Zpronevěra

Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Dbalého pustili z psychiatrie, další sledování už podle znalců není třeba

Vladimír Dbalý při příchodu k pražskému městskému soudu.

Bývalý ředitel pražské Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý, který je podezřelý z korupce, ukončil soudem nařízený pobyt...

Jednotka ze Strakonic má pohotovost v NATO. Může jít kdykoli do akce

Protiletadlový komplet RBS-70.

Pro dvě stovky vojáků protivzdušné obrany ze Strakonic začala tříletá pohotovost v rámci Sil rychlé reakce NATO. V...

VIDEO: Cestující museli do křižovatky tlačit autobus sněhovou břečkou

Cestující v Brně museli roztlačit autobus

Vlastní silou se museli minulý týden vypořádat někteří cestující MHD se sněhovou kalamitou v Brně. Jeden z autobusů...

Najdete na iDNES.cz