Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bývalé kino Ponec ožije tancem

  10:49aktualizováno  10:49
Žižkov - Vstoupíte-li dnes do bývalého žižkovského kina Ponec, lze si jen těžko představit, že se tam v sobotu začne tančit. A přesto začne. Prostor totiž ožije festivalem soudobé taneční tvorby a pohybového divadla - Českou taneční platformou 2001. Budoucí pražské taneční divadlo Ponec nelze v tomto okamžiku ani při nejlepší vůli nazvat jinak než staveništěm. Pod neomítnutou konstrukcí mezipatra ve foyer se projde do sálu s hliněnou podlahou, pokrytou deskami a kabely od míchaček.

Přesto je to už teď krásný prostor, vzdušný a rozlehlý, odlehčený zbrusu novou železnou konstrukcí střechy, která klene nad bývalou továrnou a kinosálem elegantní oblouk.

"Taneční platforma je třídenní maratón nabídky současného českého tanečního umění. Půjde o jakousi mozaiku všeho zajímavého, co tady vzniká. Festival navíc stojí na netradičních prostorech a uvede diváky do budoucího divadla Ponec. Zavázali jsme se dokončit ho do září a také tak učiníme," říká ředitelka sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová-Daňková.

"Platforma dává možnost prezentace mladým choreografům. Představuje umělce, žijící v Praze, a nemusí přitom jít jen o Čechy. Jde rovněž o nabídku velmi sledovanou zahraničními hosty, kteří mohou mladým umělcům nabídnout stáže či školy," dodává Kreuzmannová.

Program České taneční platformy 2001 se neomezí jen na Ponec, stěžejní představení se však odehrají právě tam. V sobotu ve dvacet hodin se představí tanečníci Pražského komorního baletu Tomáš Rychetský a David Stránský s choreografií Bratři na hudbu Joea Satrianiho. Dále například Lenka Dřímalová a ostravské taneční divadlo Zóna či Petr Opavský s choreografií Krátký princ, inspirovanou Saint-Exupéryho Malým princem.

V sedmnáct hodin začíná rovněž doprovodný program v Duncan Centre v Branické ulici.

V neděli od jednadvaceti hodin bude v Ponci k vidění například choreografie Mirky Eliášové Il divino Boemo, inspirovaná životem skladatele Josefa Myslivečka. Taneční soubor Domino představí Emergency exit - obraz myšlení člověka, ztvárněný hudbou, tancem a výtvarnými projevy v choreografii Lenky Ottové. Petr Zuska uvede Sonátu na hudbu Leoše Janáčka.

V neděli zahrne festival mezi své hrací prostory i Akropoli v Kubelíkově ulici. Jedna z nejzajímavějších českých představitelek současného tance Kristýna Lhotáková tam uvede premiéru svého projektu Trans it!

V pondělí od devatenácti hodin začíná v Duncan Centre absolventský koncert studentů této taneční konzervatoře. Už dopoledne však bude možné ve Francouzském institutu ve Štěpánské shlédnout videoprojekce dokumentů s taneční tematikou.

V Ponci pak festival završí v jednadvacet hodin Petr Tyc s představením To málo, co vím o Sylfidách. "Sylfidy jsou tajemné bytosti. Lesní víly, bludičky, divoženky. Pomáhají poutníkům najít cestu, nebo je utancovávají k smrti? Asi jak která a jak koho. Vím o nich málo. Vždycky jsem z nich měl strach. Jak jinak, jsou to přece Sylfidy, tajemné bytosti," charakterizoval svoji inscenaci Petr Tyc.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Další z rubriky

Nejméně chutná pacientům v Bohnicích. Výtky občas řeší i ombudsman

Pacienti Psychiatrické léčebny Bohnice. Ilustrační foto

Psychiatrická nemocnice v pražských Bohnicích skončila na posledním místě v průzkumu, který hodnotí kvalitu jídel v...

Česko potřebuje pět nových přehrad, řekl bioklimatolog v Rozstřelu

Bioklimatolog Miroslav Trnka v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel.

Sucho v Česku může za nedostatek vody v řekách a deficit vláhy v půdě, který odpovídá 60 milimetrům srážek. V budoucnu...

Stíhaný Novák žije v luxusu, jeho rodina má nový dům a prodává harleye

Alexandr Novák u Krajského soudu v Ústí nad Labem (červenec 2012)

Bývalý senátor Alexandr Novák, který je stíhaný kvůli dotačním podvodům v kauze ROP Severozápad, nyní žije v Chomutově...

Najdete na iDNES.cz