Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bývalé kino Ponec ožije tancem

  10:49aktualizováno  10:49
Žižkov - Vstoupíte-li dnes do bývalého žižkovského kina Ponec, lze si jen těžko představit, že se tam v sobotu začne tančit. A přesto začne. Prostor totiž ožije festivalem soudobé taneční tvorby a pohybového divadla - Českou taneční platformou 2001. Budoucí pražské taneční divadlo Ponec nelze v tomto okamžiku ani při nejlepší vůli nazvat jinak než staveništěm. Pod neomítnutou konstrukcí mezipatra ve foyer se projde do sálu s hliněnou podlahou, pokrytou deskami a kabely od míchaček.

Přesto je to už teď krásný prostor, vzdušný a rozlehlý, odlehčený zbrusu novou železnou konstrukcí střechy, která klene nad bývalou továrnou a kinosálem elegantní oblouk.

"Taneční platforma je třídenní maratón nabídky současného českého tanečního umění. Půjde o jakousi mozaiku všeho zajímavého, co tady vzniká. Festival navíc stojí na netradičních prostorech a uvede diváky do budoucího divadla Ponec. Zavázali jsme se dokončit ho do září a také tak učiníme," říká ředitelka sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová-Daňková.

"Platforma dává možnost prezentace mladým choreografům. Představuje umělce, žijící v Praze, a nemusí přitom jít jen o Čechy. Jde rovněž o nabídku velmi sledovanou zahraničními hosty, kteří mohou mladým umělcům nabídnout stáže či školy," dodává Kreuzmannová.

Program České taneční platformy 2001 se neomezí jen na Ponec, stěžejní představení se však odehrají právě tam. V sobotu ve dvacet hodin se představí tanečníci Pražského komorního baletu Tomáš Rychetský a David Stránský s choreografií Bratři na hudbu Joea Satrianiho. Dále například Lenka Dřímalová a ostravské taneční divadlo Zóna či Petr Opavský s choreografií Krátký princ, inspirovanou Saint-Exupéryho Malým princem.

V sedmnáct hodin začíná rovněž doprovodný program v Duncan Centre v Branické ulici.

V neděli od jednadvaceti hodin bude v Ponci k vidění například choreografie Mirky Eliášové Il divino Boemo, inspirovaná životem skladatele Josefa Myslivečka. Taneční soubor Domino představí Emergency exit - obraz myšlení člověka, ztvárněný hudbou, tancem a výtvarnými projevy v choreografii Lenky Ottové. Petr Zuska uvede Sonátu na hudbu Leoše Janáčka.

V neděli zahrne festival mezi své hrací prostory i Akropoli v Kubelíkově ulici. Jedna z nejzajímavějších českých představitelek současného tance Kristýna Lhotáková tam uvede premiéru svého projektu Trans it!

V pondělí od devatenácti hodin začíná v Duncan Centre absolventský koncert studentů této taneční konzervatoře. Už dopoledne však bude možné ve Francouzském institutu ve Štěpánské shlédnout videoprojekce dokumentů s taneční tematikou.

V Ponci pak festival završí v jednadvacet hodin Petr Tyc s představením To málo, co vím o Sylfidách. "Sylfidy jsou tajemné bytosti. Lesní víly, bludičky, divoženky. Pomáhají poutníkům najít cestu, nebo je utancovávají k smrti? Asi jak která a jak koho. Vím o nich málo. Vždycky jsem z nich měl strach. Jak jinak, jsou to přece Sylfidy, tajemné bytosti," charakterizoval svoji inscenaci Petr Tyc.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Matka pašeráka uvězněného na Novém Zélandu: Měla to být dovolená snů

Novozélandští policisté zadrželi na letišti v Auklandu dva Čechy s dvaceti...

Čtyřiačtyřicetiletý Jiří přišel loni v květnu za matkou, ať s ním letí na životní dovolenou. Z Prahy na pár dnů do...

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...Najdete na iDNES.cz