Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bývalá úřednice, která najela na policistu, žádala nový proces. Neuspěla

  16:04aktualizováno  16:04
Případ bývalé šéfky protokolu ministerstva obrany Štěpánky Nezmarové soudy znovu přezkoumávat nebudou. Žena dostala podmínku za to, že najela autem do policistů. Odmítá však, že to udělala úmyslně. Ve středu Obvodní soud pro Prahu 1 její návrh na obnovení procesu zamítl.

Nezmarová byla v roce 2015 pravomocně odsouzena za násilí proti úřední osobě k šestiměsíční podmínce, kterou si již odpykala. Incident se stal o rok dříve u Pražského hradu při summitu východoevropských prezidentů. U Hradu byla uzavřená doprava, ale úřednice chtěla podle obžaloby přesto do zákazu vjet. S policistou, který se ji pokusil zastavit na křižovatce, se dostala do konfliktu a najela na něj. Policista dokonce na ženu vytáhl zbraň.

Podle pravomocného rozsudku Nezmarová odmítla respektovat, že cesta je uzavřená. Když se dostala do problémů, využila svého postavení a „volala na všechny strany“ (více o verdiktu odvolacího soudu zde).

Nezmarová přiznává, že k policistovi asi metr a půl pomalu najela, ale tvrdí, že jen proto, aby uhnula přijíždějícímu autobusu. Incident označuje za nedorozumění. „Policisté ze mě udělali úřednici dožadující se protekce,“ postěžovala si v emotivním projevu před soudem.

Někdejší protokolářka se snažila všemi dostupnými prostředky verdikt zvrátit, protože kvůli škraloupu v rejstříku trestů přišla o práci. S dovoláním k Nejvyššímu soudu ale neuspěla, stejně tak se stížností k Ústavnímu soudu. Podnět pro porušení zákona ministerstvo spravedlnosti také odložilo. Ve středu se žena pokusila o obnovu řízení s tím, že obhajoba sehnala nové důkazy.

Znalci Nezmarové k obnově řízení nepomohli

Nový důkazní materiál představovaly dva posudky. Dopravní znalec Aleš Vémola před soudem řekl, že natočení předních kol na fotografiích z místa naznačuje, že se Nezmarová otáčela, a vypadá to, že do uzavřené ulice vjet nechtěla a chystala se otočit. Jinou verzi však nevyloučil. Obhajoba předložila také posudek služebního zákroku policistů. Podle znalce Zdeňka Náchodského si policisté počínali špatně od výběru místa, kde auta zastavovali, až po chybějící mobilní značky zákazu vjezdu.

„Použití hrozby zbraní podle mě nebylo nutné. Policista nevěděl, co má dělat,“ kritizoval Náchodský. Na tříčlenný senát, který návrh na obnovu procesu posuzoval, ale ani jeden z posudků nezapůsobil. Podle jeho předsedkyně nepřinesli znalci žádné nové důkazy.

Soud proto již uzavřený případ otevřít odmítl. „Nebyly shledány důvody pro obnovu řízení,“ zhodnotila posudky předsedkyně senátu Ivana Tichá. Odmítla rovněž argumenty obhajoby, že policisté se na výpovědi mohli domluvit, aby zakryli vlastní pochybení. „Policista plnil pokyny a mám za to, že nevybočil z mezí zákona,“ uvedla soudkyně. Podle Tiché si Nezmarová chtěla průjezd na Hrad vynutit i s využitím svých konexí.

Žena po incidentu s policisty například telefonovala generálu Vlastimilu Pickovi. Na místo pak mimo jiné dorazila vojenská policie a policisté nakonec dostali příkaz, aby Nezmarovou propustili. „Potřebovala jsem poradit, co mám v takové situaci dělat,“ vysvětlovala, proč volala známým.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Seniorka si na poště odložila obálku s penězi, někdo ji sebral

O obálku s penězi přišla devadesátiletá žena, která si ji na poště v Sokolově...

O dvacet tisíc korun přišla devadesátiletá žena, která si na poště v Sokolově odložila obálku s penězi na psací pult,...

VIDEO: Hledá se násilník z výtahu, žena se mu ubránila pepřovým sprejem

Policie pátrá po muži, který se pokusil ve výtahu znásilnit ženu

Pražští kriminalisté hledají muže, který se pokusil znásilnit ženu ve výtahu uvnitř domu v Bínově ulici v Praze 8....

Obžalovaný z útoků na 162 dívek netrpí deviací, shodují se znalci

Obžalovaný Jaroslav Pulpán v soudní síni.

Jaroslav Pulpán, který čelí obžalobě za rozsáhlé sexuální útoky na mladé dívky a školačky, netrpí žádnou duševní...

Najdete na iDNES.cz