Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bývalá ředitelka odchází z Motola

  13:42aktualizováno  13:42
Motol - Tři nabízená referentská místa ve Fakultní nemocnici Motol v pátek odmítla senátorka Helena Rögnerová a bývalá ředitelka této nemocnice. Aby konečně uzavřela dlouhý spor s nemocnicí, hodlá se s vedením dohodnout na ukončení pracovního poměru. "Samozřejmě to budeme akceptovat, korektní dohoda je v zájmu obou stran," řekl ředitel nemocnice Miloslav Ludvík.

"Paní senátorka chce i nadále kriticky sledovat dění v této nemocnici, zejména pak způsob jejího hospodaření. Pokud by byla jejím zaměstnancem, musela by přijmout i určitou míru loajality vůči současnému vedení nemocnice, zejména pak ke způsobu jeho řízení. Toto je pro ni zcela nepřijatelné," vysvětlil tajemník senátorky Jaroslav Menčík.

Podle Ludvíka bude možné začít jednat o ukončení pracovního poměru příští týden, kdy bude v nemocnici přítomna personální náměstkyně a bude se moci sejít s právní zástupkyní senátorky.

HISTORIE SPORU:

Celý spor začal v roce 1999, kdy po řadě konfliktů mezi ředitelkou FN Motol Helenou Rögnerovou a tehdejším ministrem zdravotnictví Ivanem Davidem byla ředitelka z funkce odvolána. Rögnerová byla v době odvolání na dovolené a nemohla převzít dopis, který jí tuto skutečnost oznamoval. Řízením pověřil David od 16. listopadu bývalého náměstka Pavla Březovského. Nakonec se uskutečnilo výběrové řízení, kterého se účastnila i Rögnerová. Exředitelka poté vstoupila do politiky, když se ucházela o senátorské křeslo v souboji s tehdejší předsedkyní horní parlamentní komory Libuší Benešovou z ODS. Ve volbách zvítězila, když jí voliči poskytli drtivou podporu. Nyní senátorka kritizuje současné vedení za to, že podle jejího názoru zbytečně utrácí příliš mnoho peněz. Vedení se však kritickým výhradám Heleny Rögnerové brání a tvrdí, že o stamilionové částky připravila Motolskou nemocnici právě Rögnerová v době, kdy ji vedla. Vyčítají Rögnerové, že připravila nemocnici o půl miliardy korun kvůli špatnému vykazování výkonů vůči zdravotním pojišťovnám. Senátorka žádá důkazy.

"Domluví se zřejmě na rozvázání pracovního poměru dohodou," řekl Ludvík s tím, že právníci budou ještě řešit požadavky senátorky na finanční vyrovnání. Soudním rozhodnutím jí totiž nemocnice bude muset zřejmě dát i náhradu mzdy, která může přesahovat i 1,5 milionu korun.

SOUD:
Odvolání Rögnerové je neplatné

Dohodou o ukončení pracovního poměru a finančním vypořádáním
definitivně skončí téměř dva roky trvající spory o oprávněnost výpovědi Rögnerové. Pražský městský soud jí v červnu potvrdil, že výpověď, kterou dostala v lednu 1999, je neplatná. Rögnerová z toho vyvozovala, že je stále ředitelkou motolské nemocnice, z této funkce ji však o dva měsíce dříve odvolal tehdejší ministr zdravotnictví Ivan David.

Senátorka měla v úmyslu ujmout se řízení nemocnice, jakmile nabyde platnosti rozhodnutí soudu o neplatnosti její výpovědi. Než tak mohla učinit, odvolal ji podruhé z funkce ministr zdravotnictví Bohumil Fišer a jako jediného ředitele potvrdil Miloslava Ludvíka.

Jak se hospodařilo v Motole?
Senátorka kritizuje nynější vedení nemocnice a prohlašuje, že utrácí zbytečně moc peněz. Vedení reaguje v podobném ducha a tvrdí, že za dobu Rögnerové utrpěla nemocnice stamilionové ztráty.

Celý spor o hospodaření v Motole možná skončí až u soudu. Tedy tam, kde vyhrála senátorka nedávno při s ministrem Davidem, který ji odvolal podle rozsudku z postu ředitelky neoprávněně. "Bývalá ředitelka svým řízením v letech 1996 až 1999 připravila nemocnici o půl miliardy korun. Na tolik totiž byly vyčísleny ztráty, které Motolu přineslo špatné vykazování výkonů vůči pojišťovně bývalým vedením," prohlašuje současná tisková mluvčí nemocnice Eva Jurinová.

"Paní ředitelka, když byla ve funkci, udělala několik ekonomických chyb, jejichž důsledky muselo současné vedení obtížně řešit a které nemocnici připravily o částku výrazně převyšující miliardu korun," míní mluvčí.

Rögnerová ovšem tato tvrzení rezolutně odmítá a mluví o soudu. "Důsledně se ohrazuji proti těmto nepodloženým nařčením," míní. Zároveň žádá vedení nemocnice o okamžité dementi a omluvu. V opačném případě chce, aby předložilo důkazy. Podrobnosti čtěte ZDE.

Výroky, které v kauze také zazněly:

"Ludvík byl mezi vážnými kandidáty na místo ředitele jako jediný členem ČSSD, není lékař a jako jediný v motolské nemocnici nepracoval..." (Helena Rögnerová v dubnu 2000, kdy se stal ředitelem Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík)

"Myslím si, že jsem nemohla čekat, že když poukážu na praktiky exministra Ivana Davida, postavím se zvůli a vydírá ní, že bych mohla být znovu jmenována. Zvítězila politika nad odborností." (Reakce na ministra zdravotnictví Bohumila Fišera poté, co oznámil jako vítěze výběrového řízení Ludvíka)

"Pan ministr prohlásil za nepřijatelnou variantu, že by souběžně vykonávala funkci senátorky i ředitelky nemocnice. Záležitost předal k dalšímu posouzení právníkům a po jejich expertize vykoná příslušné kroky." (Mluvčí ministerstva zdravotnictví Otakar Černý letos v červenci, kdy soud rozhodl, že výpověď Rögnerové z Motola je neplatná)

"Obvinění, která proti mně ředitelka vznáší, jsou velmi závažná. Dosud jsem trestní oznámení pro pomluvu nepodal, protože nyní je na ní, aby svá tvrzení prokázala. S trestním oznámením však počítám, protože to, čeho jsem objektem, už přesahuje všechny meze." (Exministr Ivan David loni poté, co na něj Rögnerová podala trestní oznámení, protože ji měl nutit podepsat nevýhodnou smlouvu)

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Klaus mladší vyškolil Piráta za hrubky. Jsem dysortografik, brání se Pikal

Expert ODS pro školství Václav Klaus mladší (22. července 2014)

V Česku začaly maturity a roli zkoušejícího v sobě probudil i předseda školského výboru Václav Klaus mladší. Na...Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Další z rubriky

Zastánci obnovy Vřídelní kolonády sbírají podpisy pro další referendum

Vlevo pohled na železobetonový objekt současné  Vřídelní kolonády z roku 1975,...

Se sběrem podpisů kvůli dalšímu referendu začali členové iniciativy za nahrazení stávající karlovarské Vřídelní...

Berlín v ohrožení, ČSSD rozhoduje a tygr na cestách

Policisté spolupracují na likvidaci letecké pumy v Berlíně. (20. dubna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se podrobnosti o evakuaci centra Berlína a likvidaci letecké pumy z druhé světové...

ČSSD se vrací k jednání s ANO. Babiš jí nabídl pět křesel, i vnitro

Sociální demokraté se rozhodli obnovit jednání o vládě s ANO, oznámil předseda...

Jednání o vládě mezi ANO a ČSSD se může obnovit. Rozhodlo o tom předsednictvo sociální demokracie. „Nebylo to...

Najdete na iDNES.cz